ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակությունը պարզաբանում է տարածել Անդրեա Վիկտորինի հայտարարության վերաբերյալ
ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակությունը հաղորդագրություն է տարածել, որում, մասնավորապես, ասված է. «Այսօր Արամ Խաչատրյանի տուն թանգարանում տեղի ունեցավ 2023թ․ Եվրոպայի օրվան և Եվրոպական միություն-Հայաստան հարաբերություններին նվիրված մամուլի ասուլիս։ Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը, Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը և Հայաստանում Շվեդիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնը հանդես եկան հայտարարություններով և պատասխանեցին լրատվամիջոցների հարցերին։ 2023թ․ փետրվարին Շվեդիան ստանձնել է ԵՄ խորհրդի նախագահությունը և միանում է Եվրոպայի օրվա տարեկան տոնակատարության կազմակերպմանը:
ԵՄ պատվիրակությունը ցանկանում է տրամադրել հետևյալ պարզաբանումը այսօրվա ասուլիսի կապակցությամբ։ ԵՄ քաղաքացիական առաքելության (EUMA) դիտորդների վերաբերյալ հարցի ճիշտ պատասխանը ներկայացնում ենք ստորև։Խնդրում ենք մեր բոլոր մեդիա գործընկերներին օգտագործել այս թարգմանությունը։ Մամուլի ասուլի ամբողջական տարբերակները հայերեն և անգլերեն լեզուներով կհրապարակվեն շուտով.
«Զեկույցները չեն տրամադրվում Հայաստանին։ Դրանք չեն տրամադրվում Ադրբեջանին, և չեն տրամադրվում Հայաստանին։ Սակայն, քանի որ առաքելությանն ուղղորդում են ՀՀ ՊՆ սպաներ, հայկական կողմը լավատեղյակ է, թե ինչ են նրանք [դիտորդները] տեսնում։ Բնական է որ, նրանք չեն կարող լինել ամենուր։ Ուստի, նրանք կարող են միայն դիտորդություն իրականացնել և այնուհետև զեկուցել Բրյուսել: Սակայն նրանք չեն կարող զեկուցել այն, ինչ չեն տեսել։ Ինչը բավականին տրամաբանական գործոն է։ Նրանք ներկա չեն եղել «հողի վրա» վերջին ներխուժման և բախումների ժամանակ․․․ երբ ներխուժումը տեղի ունեցավ։ Սահմանը բավականին երկար է, և գոյություն ունի պարեկության գրաֆիկ։ Միաժամանակ, նպատակն այն չէ, որ նրանք պետք է ներկա լինեն, երբ տեղի են ունենում պատահարներ։ Նրանք դիտորդություն են իրականացնում սահմանի երկայնքով և տեսնում են այն, ինչ տեղի է ունենում սահմանի շուրջ, բայց դա չի նշանակում, որ նրանք հենց այն վայրում են, որտեղ տվյալ պահին ինչ որ բան է տեղի է ունենում»։

Делегация ЕС в Армении дала разъяснения по поводу заявления Андреа Викторин
Делегация ЕС в Армении распространила послание, в котором, в частности, говорится: «Сегодня в Доме-музее Арама Хачатряна прошла Пресс-конференция, посвященная Дню Европы и отношениям между Европейским Союзом и Арменией. С заявлениями выступили глава делегации Европейского Союза, посол Андреа Викторин, заместитель министра иностранных дел РА Паруйр Ованнисян и Чрезвычайный и Полномочный Посол Швеции в Армении Патрик Свенссон. В феврале 2023 года Швеция приняла председательство в Совете ЕС и присоединилась к организации ежегодного празднования Дня Европы.
Делегация ЕС хотела бы дать следующее разъяснение относительно сегодняшней пресс-конференции. Ниже приведен правильный ответ на вопрос о наблюдателях Гражданской миссии ЕС (EUMA) Мы просим всех наших медиа-партнеров использовать этот перевод. Полные версии пресс-конференции на армянском и английском языках будут опубликованы в ближайшее время.
"Отчеты деятельности не предоставляются Армении. Азербайджану также они не предоставляются. Однако, поскольку миссией руководят офицеры Министерства обороны РА, армянская сторона прекрасно осведомлена о том, что они [наблюдатели] видят. Естественно, что они не могут быть везде. Поэтому они могут только наблюдать, а затем докладывать в Брюссель. Однако они не могут сообщить о том, чего не видели. Что вполне логично. Их не было "на месте" во время недавнего вторжения и столкновений... когда произошло вторжение. Граница довольно длинная и есть график патрулирования. При этом цель не в том, чтобы они присутствовали при инциденты. Они следят за границей и видят, что происходит вокруг границы, но это не значит, что они могут находиться именно в том месте, где может что-то произойти.