ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակությունը պարզաբանում է տարածել Անդրեա Վիկտորինի հայտարարության վերաբերյալ
ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակությունը հաղորդագրություն է տարածել, որում, մասնավորապես, ասված է. «Այսօր Արամ Խաչատրյանի տուն թանգարանում տեղի ունեցավ 2023թ․ Եվրոպայի օրվան և Եվրոպական միություն-Հայաստան հարաբերություններին նվիրված մամուլի ասուլիս։ Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը, Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը և Հայաստանում Շվեդիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնը հանդես եկան հայտարարություններով և պատասխանեցին լրատվամիջոցների հարցերին։ 2023թ․ փետրվարին Շվեդիան ստանձնել է ԵՄ խորհրդի նախագահությունը և միանում է Եվրոպայի օրվա տարեկան տոնակատարության կազմակերպմանը:
ԵՄ պատվիրակությունը ցանկանում է տրամադրել հետևյալ պարզաբանումը այսօրվա ասուլիսի կապակցությամբ։ ԵՄ քաղաքացիական առաքելության (EUMA) դիտորդների վերաբերյալ հարցի ճիշտ պատասխանը ներկայացնում ենք ստորև։Խնդրում ենք մեր բոլոր մեդիա գործընկերներին օգտագործել այս թարգմանությունը։ Մամուլի ասուլի ամբողջական տարբերակները հայերեն և անգլերեն լեզուներով կհրապարակվեն շուտով.
«Զեկույցները չեն տրամադրվում Հայաստանին։ Դրանք չեն տրամադրվում Ադրբեջանին, և չեն տրամադրվում Հայաստանին։ Սակայն, քանի որ առաքելությանն ուղղորդում են ՀՀ ՊՆ սպաներ, հայկական կողմը լավատեղյակ է, թե ինչ են նրանք [դիտորդները] տեսնում։ Բնական է որ, նրանք չեն կարող լինել ամենուր։ Ուստի, նրանք կարող են միայն դիտորդություն իրականացնել և այնուհետև զեկուցել Բրյուսել: Սակայն նրանք չեն կարող զեկուցել այն, ինչ չեն տեսել։ Ինչը բավականին տրամաբանական գործոն է։ Նրանք ներկա չեն եղել «հողի վրա» վերջին ներխուժման և բախումների ժամանակ․․․ երբ ներխուժումը տեղի ունեցավ։ Սահմանը բավականին երկար է, և գոյություն ունի պարեկության գրաֆիկ։ Միաժամանակ, նպատակն այն չէ, որ նրանք պետք է ներկա լինեն, երբ տեղի են ունենում պատահարներ։ Նրանք դիտորդություն են իրականացնում սահմանի երկայնքով և տեսնում են այն, ինչ տեղի է ունենում սահմանի շուրջ, բայց դա չի նշանակում, որ նրանք հենց այն վայրում են, որտեղ տվյալ պահին ինչ որ բան է տեղի է ունենում»։

The EU delegation in Armenia issued a clarification regarding Andrea Victorin's statement
The EU delegation in Armenia issued a message, in which, in particular, it is said: "Today, 2023 was held at Aram Khachatryan House Museum. Press conference dedicated to Europe Day and European Union-Armenia relations. Head of the European Union delegation, Ambassador Andrea Victorin, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Paruyr Hovhannisyan and Sweden's Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Armenia Patrick Svensson made statements and answered media questions. 2023 In February, Sweden took over the presidency of the EU Council and joined the organization of the annual Europe Day celebration.
The EU delegation would like to provide the following clarification regarding today's press conference. Below is the correct answer to the question about the EU Civilian Mission (EUMA) observers. We ask all our media partners to use this translation. Full versions of the press conference in Armenian and English languages will be published soon.
"The reports are not provided to Armenia. They are not provided to Azerbaijan, and they are not provided to Armenia. However, since the mission is directed by the officers of the RA Ministry of Defense, the Armenian side is well aware of what they [the observers] see. It is natural that they cannot be everywhere. Therefore, they can only observe and then report back to Brussels. However, they cannot report what they have not seen. Which is quite a logical factor. They were not present "on the ground" during the recent invasion and clashes... when the invasion took place. The border is quite long and there is a patrolling schedule. At the same time, the goal is not that they should be present when accidents happen. They monitor along the border and see what's happening around the border, but that doesn't mean they're exactly where something is happening at the moment.''