Հայ պատգամավորները կոչ են արել ԱՄՆ գործընկերներին ճնշումներ գործադրել Ադրբեջանի վրա
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի անդամները Վաշինգտոնում շարունակում են իրենց հանդիպումների շարքը ինչպես պետական կառույցների, այնպես էլ հեղինակավոր վերլուծական կենտրոնների ներկայացուցիչների հետ:
Մասնավորապես, բարեկամական խմբի ղեկավար, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը, Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Վահագն Ալեքսանյանը, Հռիփսիմե Գրիգորյանը, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իրինա Գասպարյանը և ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լիլիթ Մակունցը Վաշինգտոնում հանդիպել են ԱՄՆ Սենատի անդամ Քրիս Վան Հոլլենին:
Պատվիրակության անդամները հանդիպել են Ժողովրդավարության ազգային հիմնադրամի նախագահ Դեյմն Վիլսոնին, ամերիկյան հետազոտական Բրուքինգս ինստիտուտի արտաքին քաղաքականության գործադիր տնօրեն Էնդրյու Մոֆատին, ԱՄՆ խաղաղության  ինստիտուտի Եվրոպայի և Ռուսաստանի կենտրոնի փոխնախագահ, դեսպան Ուիլիամ Թեյլորին, ինչպես նաև Վաշինգտոնում գործող Մերձավոր արևելքի ինստիտուտի նախագահ Փոլ Սալեմին:
ՀՀ պատվիրակության անդամները հանդիպումների ընթացքում ներկայացրել են, որ մայիսի 11-ին Ադրբեջանի ԶՈւ-ն, խախտելով հրադադարի ռեժիմը, հրետանային և ականանետային միջոցներից կրակ են բացել Սոթքի ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ։ Հայ պատգամավորները կոչ են արել ԱՄՆ գործընկերներին ճնշումներ գործադրել Ադրբեջանի վրա և կանխել հետագա էսկալացիան:
Հայ խորհրդարանականները ներկայացրել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման և անցակետի տեղադրման փաստը։ Քննարկվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացող խաղաղության գործընթացը: Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մանրամասներին:
Խորհրդարանական պատվիրակության անդամները ԱՄՆ գործընկերներին են ներկայացրել Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքը: Կողմերը վերահաստատել են Հայաստանի Հանրապետության և ԱՄՆ-ի միջև առկա ռազմավարական երկխոսության բարձր մակարդակը:

Armenian MPs called on US partners to put pressure on Azerbaijan
The members of the RA National Assembly's Armenia-US friendship group continue their meetings in Washington with representatives of both state structures and prestigious analytical centers.
In particular, the leader of the friendly group, the head of the "Civil Contract" faction Hayk Konjoryan, the chairman of the Standing Committee on Foreign Relations, Sargis Khandanyan, the deputies of the "Civil Contract" faction, Vahagn Aleksanyan, Hripsime Grigoryan, the deputy of the "Hayastan" faction Irina Gasparyan and the RA Extraordinary and Plenipotentiary in the USA Ambassador Lilit Makunts met US Senate member Chris Van Hollen in Washington.
Members of the delegation met Damon Wilson, President of the National Endowment for Democracy, Andrew Moffat, Executive Director of Foreign Policy of the American Research Brookings Institute, Ambassador William Taylor, Vice President of the Center for Europe and Russia of the US Institute of Peace, as well as Paul Salem, President of the Washington-based Middle East Institute.
The members of the RA delegation presented during the meetings that on May 11, the Armed Forces of Azerbaijan, violating the ceasefire regime, opened fire from artillery and mortar means in the direction of the Armenian positions located in the order of Sotk. Armenian MPs called on US partners to pressure Azerbaijan and prevent further escalation.
The Armenian parliamentarians presented the fact of Azerbaijan's illegal blockade of the Lachin Corridor and the installation of a checkpoint. The ongoing peace process between Armenia and Azerbaijan was discussed. I've also referenced the details of the normalization process of relations between Armenia and Turkey.
The members of the parliamentary delegation presented the process of democratic reforms in Armenia to their US partners. The parties reaffirmed the high level of strategic dialogue between the Republic of Armenia and the United States.