Նիկոլ Փաշինյանը և Շառլ Միշելը քննարկել են տարածաշրջանում հաստատված ռազմաքաղաքական և հումանիտար իրադրությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Բրյուսելում ոչ ֆորմալ հադիպում է ունեցել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ: Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանում հաստատված ռազմաքաղաքական և հումանիտար իրադրության շուրջ:
Վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է վերջին օրերի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի սադրիչ և ագրեսիվ գործողությունների հետևանքով ստեղծված իրավիճակին, որոնք միտված են խաթարել խաղաղ բանակցությունները շարունակելուն ուղղված ջանքերը:
Քննարկվել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը վերաբերող հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել ապրիլի 14-ին նախատեսված ՀՀ վարչապետի, Եվրոպական խորհրդի նախագահի և Ադրբեջանի նախագահի եռակողմ հանդիպմանը և ընդգծվել հունիսի 1-ին Քիշնևում՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակներում, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի մասնակցությամբ հնգակողմ հանդիպում անցկացնելու կարևորությունը:

Nikol Pashinyan and Charles Michel discussed the established military-political and humanitarian situation in the region
Prime Minister Nikol Pashinyan had an informal meeting with the President of the European Council, Charles Michel, in Brussels. The interlocutors exchanged ideas on the region's established military-political and humanitarian situation.
Prime Minister Pashinyan referred to the situation created as a result of the provocative and aggressive actions of the Azerbaijani armed forces against the sovereign territory of the Republic of Armenia in recent days, which are aimed at disrupting the efforts aimed at continuing the peace negotiations.
Issues related to the humanitarian crisis created in Nagorno-Karabakh due to Azerbaijan's illegal blockade of the Lachin Corridor and matters related to the regulation of relations between Armenia and Azerbaijan were discussed.
Reference was made to the tripartite meeting of the Prime Minister of Armenia, the President of the European Council, and the President of Azerbaijan scheduled for April 14, and the importance of holding a tripartite meeting with the participation of French President Emmanuel Macron and German Chancellor Olaf Scholz in Chisinau on June 1, within the framework of the European Political Community Summit, was emphasized.