Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի պաշտոնակատարի հետ
Մայիսի 13-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալի պաշտոնակատար Դերեք Հոգանի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության հարցեր:
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է վերջին օրերի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի սադրիչ և ագրեսիվ գործողությունների արդյունքում ստեղծված իրավիճակը՝ ընդգծելով, որ դրանք նպատակ են հետապնդում խաթարել խաղաղ բանակցությունները շարունակելուն ուղղված ջանքերը:
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման,  Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հասցեագրման անհրաժեշտության շուրջ։

Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с исполняющим обязанности заместителя госсекретаря США
13 мая министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с исполняющим обязанности заместителя госсекретаря США по делам Европы и Евразии Дереком Хоганом.
Собеседники обсудили вопросы региональной стабильности и безопасности.
Министр Мирзоян представил ситуацию, сложившуюся в результате провокационных и агрессивных действий азербайджанских вооруженных сил против суверенной территории Республики Армения в последние дни, подчеркнув, что они направлены на срыв усилий по продолжению мирных переговоров.
Состоялся обмен мыслями о необходимости решения вопросов прав и безопасности народа Нагорного Карабаха, урегулирования армяно-азербайджанских отношений