Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի պաշտոնակատարի հետ
Մայիսի 13-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալի պաշտոնակատար Դերեք Հոգանի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության հարցեր:
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է վերջին օրերի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի սադրիչ և ագրեսիվ գործողությունների արդյունքում ստեղծված իրավիճակը՝ ընդգծելով, որ դրանք նպատակ են հետապնդում խաթարել խաղաղ բանակցությունները շարունակելուն ուղղված ջանքերը:
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման,  Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հասցեագրման անհրաժեշտության շուրջ։

Ararat Mirzoyan had a telephone conversation with the acting US Deputy Secretary of State
On May 13, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan spoke with US acting Deputy Secretary of State for European and Eurasian Affairs Derek Hogan.
The interlocutors discussed issues of regional stability and security.
Minister Mirzoyan presented the situation created due to the provocative and aggressive actions of the Azerbaijani armed forces against the sovereign territory of the Republic of Armenia in recent days, stressing that they are aimed at disrupting the efforts to continue the peace negotiations.
Thoughts were exchanged on the need to address the rights and security of the people of Nagorno-Karabakh and the regulation of Armenia-Azerbaijan relations.