ԵՄ-ն չի կարողացել նպաստել Հարավային Կովկասում հարաբերությունների կարգավորմանը. Զախարովա
Եվրամիությունը ճնշում է գործադրում Սերբիայի վրա՝ Կոսովոյի ինքնահռչակ Հանրապետության պետականությունը ճանաչելու նպատակով։  Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Զախարովան ուշադրություն է հրավիրել ԵՄ-ի կողմից Պրիշտինայի գործողությունների խրախուսման վրա։
«ԵՄ-ի ջանքերը հանգում են Բելգրադի վրա ճնշման՝ նպատակ ունենալով քայլ առ քայլ դրդել  ճանաչել «Կոսովոյի պետականությունը»», - նշել է նա:
Զախարովան հավելել է, որ «ազնիվ միջնորդի» դերի անկարողությունը դրսևորվում է ցանկացած բանակցությունների ընթացքում, որոնց միանում է ԵՄ-ն:  Նա հիշեցրել է Հայաստանում քաղաքացիական առաքելության հետ կապված նմանատիպ իրավիճակի մասին, որը ԵՄ-ն ծավալել էր փետրվարին: Արդյունքում կազմակերպությունը չի կարողացել նպաստել այդ տարածաշրջանում հարաբերությունների կարգավորմանը։
Եզրափակելով խոսքը՝ Մարիա Զախարովը նշել է, որ ԵՄ-ում խոսքով պաշտպանում են պետությունների տարածքային ամբողջականությունը, իսկ «գործնականում առաջ են տանում տարածքի մի մասի պոկումը Սերբիայից»:

ЕС не смог внести свой вклад в урегулирование отношений на Южном Кавказе. Захарова
Евросоюз оказывает давление на Сербию, чтобы она признала государственность самопровозглашенной Республики Косово. Об этом сообщила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
Захарова обратила внимание на поощрение ЕС действий Приштины.
«Усилия ЕС ведут к давлению на Белград, с целью шаг за шагом подтолкнуть к признанию государственности Косово», — отметила она.
Захарова добавила, что неумение играть роль «честного посредника» демонстрируется на любых переговорах, к которым присоединяется ЕС. Она напомнил об аналогичной ситуации, связанной с гражданской миссией в Армении, которую ЕС начал в феврале. В результате организация не могла способствовать регулированию отношений в этом регионе.
Завершая выступление, Мария Захарова отметила, что в ЕС защищают территориальную целостность государств, но «на практике продвигают отделение части территории от Сербии».