Չեմ հիշում բանակցությունների փուլ, որ չլինեն նման սադրանքներ՝ կամ մինչև հանդիպումը, կամ դրանից հետ. փոխնախարար
ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանն անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական սահմանին Ադրբեջանի վերջին ռազմական սադրանքներին։
Նրա խոսքով, սա Ադրբեջանի կողմից նոր գործելաոճ չէ. «1995 թվականից ԱԳՆ համակարգում եմ և չեմ հիշում մեկ բանակցությունների փուլ, որ չլինեն նման սադրանքներ կամ մինչև հանդիպումը, կամ հանդիպումից հետո: Ցավոք, այսպիսի ավանդույթ է ձևավորվել»,-ասաց Հովհաննիսյանը։
Այս համատեքստում, անդրադառնալով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը, թե Սոթքի ուղղությամբ մայիսի 11-ին ադրբեջանական հերթական սադրանքի նպատակն է  զրոյացնել Վաշինգտոնում բանակցությունների ընթացքում արձանագրված առաջընթացը, ի՞նչ առաջընթացի մասին է խոսքը, նա նշել է, թե դա վերաբերվում է երկու կողմերի մոտեցումների վերաբերյալ ավելի լավ պատկերացումներ ստանալուն:
Ըստ փոխնախարարի. «Դա արվեց: Ամերիկյան կողմը հնարավորն արեց, որ ստեղծվի դրական մթնոլորտ: Իսկապես արդյունավետ փուլ էր՝ հնարավոր պայմանագրի նախագծի շուրջ մոտեցնելու դիրքորոշումները: Իհարկե, կան մի շարք կարևորագույն հարցեր, որ դեռ պետք է քննարկվեն, հենց դրա համար է, որ Բրյուսելում կազմակերպվում է արդեն բարձրագույն մակարդակով հանդիպումը, որին կհաջորդի Մոսկվայում ԱԳ նախարարների մակարդակով հանդիպումը, կլինեն այլ հանդիպումներ ևս»։

I don't remember a phase of negotiations where there were no such provocations either before the meeting or after it; deputy minister
RA Deputy Minister of Foreign Affairs Paruyr Hovhannisyan referred to the recent military provocations of Azerbaijan on the Armenian-Azerbaijani border.
According to him, this is not a new practice in Azerbaijan, "I have been in the Ministry of Foreign Affairs since 1995, and I do not remember a single round of negotiations without such provocations either before or after the meeting. Unfortunately, such a tradition has been formed," said Hovhannisyan.
In this context, referring to RA Prime Minister Nikol Pashinyan's statement that the purpose of another provocation by Azerbaijan in the direction of Sotk on May 11 is to nullify the progress recorded during the negotiations in Washington, what kind of progress are we talking about? getting good insights.
According to the deputy minister. “It's done, The American side did its best to create a positive atmosphere. It was a formative stage to bring positions closer to a possible draft treaty. Of course, there are several important issues that still need to be discussed, which is why the meeting at the highest level is already being organized in Brussels. The discussion at the level of foreign ministers in Moscow will follow. There will be other meetings as well."