Ադրբեջանը կոպտորեն խախտել է գրավոր հրապարակային պայմանավորվածությունները. Նիկոլ Փաշինյան
Նախքան օրակարգային հարցերի քննարկումը, կառավարության ղեկավարն անդրադարձել է Հայաստանի Գեղարքունիքի մարզի Սոթք բնակավայրի ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերի ուղղությամբ լուսադեմին ադրբեջանական ԶՈՒ ստարաբաժնումների կողմից հրետանային զենքերից ինտենսիվ կրակոցների հետևանքով ստեղծված իրավիճակին, ներկայացրել իրավիճակի սրման Ադրբեջանի հիմնական նպատակները:
Այսօր ժամը 06:00-ի սահմաններում ադրբեջանական զինված ուժերի ստարաբաժանումները հրետանային զենքերից ինտենսիվ կրակ են բացել Հայաստանի Հանրապետության Գեղարքունիքի մարզի Սոթք բնակավայրի ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերի ուղղությամբ՝ հարվածներ հասցնելով Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքին:
Ակտիվ հրետակոծության ինտենսիվությունն որոշակիորեն նվազել է Հայաստանի բանակի ադեկվատ և արդյունավետ պատասխան գործողություններից հետո: Մեր կողմից կան 4 վիրավորներ, որոնց շուտափույթ ապաքինում եմ մաղթում:
Ադրբեջանական կողմի այս գործողությունները սադրիչ են և այլոց շարքում նպատակ ունեն զրոյացնել այն առաջընթացը, որ գրանցվել է մայիսի 1-4-ը Վաշինգթոնում տեղի ունեցած բանակցությունների ընթացքում: Այսօրվա սադրանքը նպատակ ունի նաև խաթարել կիրակի օրը Բրյուսելում եռակողմ ֆորմատով, իսկ հունիսի 1-ին Քիշնևում հնգակողմ ֆորմատով նախատեսված բանակցությունները:
Փորձը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանին բանակցային գործընթացը հարկավոր է միայն էսկալացիա և պատերազմի պատճառաբանություն ստանալու համար, իսկ էսկալացիաներն օգտագործվում են բացառապես բանակցություններում գրանցված որևէ առաջընթաց զրոյացնելու համար:
Սա տեղի է ունենում հիմա: Սա է տեղի ունենում հիմա:
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության երեկվա հաղորդագրությունները՝ մեր բանակի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման մասին, մտացածին են: Նման տեղեկատվություն հորինվում է իրադրությունը սրելու համար: Եթե իրադրությունը սրելը Ադրբեջանի նախատրամադրվածությունը չէ, որևէ տեղային միջադեպ կարելի է արագ կարգավորել գոյություն ունեցող կապերով տեղեկատվություն ճշտելու, փոխանակելու և կանխարգելիչ պայմանավորվածություններ ձեռք բերելու միջոցով:
Նախորդ օրը նման բան տեղի չի ունեցել մի պարզ պատճառով՝ որևէ միջադեպ չի գրանցվել, և ադրբեջանական դեզինֆորմացիոն մեքենան ետին թվով այդ լուրը հորինել է իրադրությունը սրելու համար: Իսկ իրադրության սրման հիմնական նպատակը, կրկնում եմ, բանակցային գործընթացը զրոյացնելն է և հետագա բանակցությունների ընթացքը խաթարելը:
Բայց սա միակ նպատակը չէ, և հաջորդը՝ միջազգային և հայաստանյան հանրության ուշադրությունը Լաչինի միջանցքում ապօրինի անցակետ տեղադրելու փաստից շեղելն է՝ նոր տեղում նոր ճգնաժամ ստեղծելու միջոցով մոռացության տալով հինը:
Սա Ադրբեջանի փորձված մարտավարությունն է: Սեպտեմբերյան ագրեսիան մոռացության տալու փորձ արեցին կեղծ բնապահպանական ակտիվիստներով Լաչինի միջանցքն արգելափակելու միջոցով: Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար ճգնաժամը մոռացության տալու փորձ արեցին Տեղ գյուղի հատվածում Հայաստանի պետական սահմանը հատելու միջոցով: Տեղի հատվածում սահմանի խախտումը մոռացության տալու փորձ արեցին Լաչինի միջանցքում անցակետ դնելու միջոցով: Սոթքում իրադրությունը սրելու միջոցով նրանք փորձում են մոռացության տալ Լաչինի միջանցքում ապօրինի անցակետի տեղադրումը:
Ի հեճուկս Ադրբեջանի փորձերի, այս բոլոր հարցերը, բնականաբար, շարունակում են մնալ մեր առաջնային օրակարգում: Միջազգային հանրության հետ ակտիվ կոմունիկացիան այս թեմաների վերաբերյալ պետք է շարունակվի:
Ասեմ նաև, որ այս պահի դրությամբ կիրակնօրյա բանակցությունների համար Բրյուսել մեկնելու իմ որոշումը չեմ փոխել:
Նաև ուզում եմ պատասխանել հետևյալ մի հարցի, որ կռահում եմ, որ առաջիկայում որոշ ուժեր կարող են փորթորկել արդեն իսկ հայտնի սցենարով, եթե մեկնեմ Բրյուսել: Որքանո՞վ է հավանական, որ կիրակի օրն Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կստորագրվի: Ցավոք, կրկնում եմ, ցավոք, նման հնարավորությունը շատ փոքր է, որովհետև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին երկկողմ համաձայնագրի նախագիծը դեռ շատ նախնական տեսք ունի և դեռ վաղ է այն ստորագրելու մասին խոսել: Մյուս կողմից՝ խնդիր ունենք հնարավորինս արագ հասունացնել այդ փաստաթուղթը և այն պատրաստել ստորագրման:
Պիտի ընդգծեմ, որ Ադրբեջանն իր այսօրվա գործողություններով կասկածի տակ է դնում այս ընթացքում ձեռք բերված ֆունդամենտալ պայմանավորվածությունները, որոնք արձանագրվել են 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում և նույն թվականի հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում: Այդ փաստաթղթերում ընդգծվում է, որ Հայաստանն ու Արդբեջանը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը 1991թ. Ալմա Աթայի հռչակագրի հիման վրա: Հարցը, որը ծագում է այս համատեքսում հետևյալն է՝ եթե Ադրբեջանը ճանաչում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, ինչո՞ւ է կրակում մեր երկրի ինքնիշխան տարածքի վրա: Մանավանդ, որ 2022 թվականի Սոչիի եռակողմ հայտարարության համաձայն, կողմերը պետք է զերծ մնան ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառումից:
Ադրբեջանն այսօր նույնպես կոպտորեն խախտել է այս գրավոր հրապարակային պայմանավորվածությունները, և ընդհանրապես, դժվար է հիշել մի համատեղ ընդունված փաստաթուղթ, որ Ադրբեջանն այս ընթացքում չի խախտել:
Վաղ առավոտից Պաշտպանության նախարարությունը գործնականում 15-20 րոպեն մեկ անգամ, երբեմն՝ ավելի հաճախ տեղեկատվություն է հրապարակում իրադրության մասին:
Կոչ եմ անում հետևել պաշտոնական լրահոսին և ադրբեջանական ու ոչ ադրբեջանական կեղծ տեղեկատվության տարածողը չդառնալ: Պաշտպանության նախարարությունը կշարունակի պարբերական տեղեկատվության հրապարակումը:
Ասեմ նաև, որ այս պահի դրությամբ իրադրությունը լարվածության էական նվազում է արձանագրել, բայց իրադրությունը դեռ վաղ է լիարժեք կայուն համարել: Շնորհակալություն»:

Before discussing the issues on the agenda, the head of the government referred to the situation created as a result of the intensive firing of artillery weapons by the Azerbaijani Armed Forces units at dawn in the direction of the Sotk settlement of the Gegharkunik region of Armenia and presented the main goals of Azerbaijan for aggravating the situation.
Today, at around 06:00, units of the Azerbaijani armed forces opened intense fire from artillery weapons in the direction of the combat positions located in the Sotk settlement of the Gegharkunik region of the Republic of Armenia, striking the sovereign territory of the Republic of Armenia.
The intensity of active shelling has somewhat decreased after the adequate and effective retaliatory actions of the Armenian army. There are 4 wounded from our side, I wish them a speedy recovery.
These actions of the Azerbaijani side are provocative and aim, among others, to nullify the progress that was registered during the negotiations held on May 1-4 in Washington. Today's provocation is also aimed at disrupting the negotiations scheduled for Sunday in Brussels in a trilateral format, and in Chisinau on June 1 in a five-party format.
Experience shows that Azerbaijan needs the negotiation process only to get an escalation and a reason for war, and escalations are used exclusively to nullify any progress made in the negotiations.
This is happening now. This is happening now.
Yesterday's reports of the Ministry of Defense of Azerbaijan about the violation of the ceasefire regime by our army are fictitious. Such information is fabricated to aggravate the situation. If escalating the situation is not Azerbaijan's predilection, any local incident can be quickly resolved through information verification, exchange and preventive arrangements with existing contacts.
The previous day, nothing like this happened for a simple reason: no incident was registered, and the Azeri disinformation machine made up the news in hindsight to aggravate the situation. And the main goal of aggravating the situation, I repeat, is to nullify the negotiation process and disrupt the course of further negotiations.
But this is not the only goal, and the next one is to divert the attention of the international and Armenian public from the fact of setting up an illegal checkpoint in the Lachin Corridor, forgetting the old one by creating a new crisis in a new place.
This is the proven tactic of Azerbaijan. An attempt was made to forget the September aggression by blocking the Lachin Corridor with fake environmental activists. An attempt was made to forget the humanitarian crisis established in Nagorno-Karabakh by crossing the state border of Armenia in the area of Tegh village. An attempt was made to forget the violation of the border in the local area by setting up a checkpoint in the Lachin corridor. By escalating the situation in Sotk, they are trying to forget about the installation of an illegal checkpoint in the Lachin Corridor.
Despite Azerbaijan's attempts, all these issues naturally remain on our priority agenda. Active communication with the international community on these topics should continue.
I should also say that as of now I have not changed my decision to go to Brussels for Sunday's negotiations.
Also, I want to answer the following question, which I guess that in the near future, some forces may be involved in the already known scenario if I go to Brussels. How likely is it that a peace treaty will be signed with Azerbaijan on Sunday? Unfortunately, I repeat, unfortunately, such a chance is very small, because the draft of the bilateral agreement on the establishment of peace and interstate relations is still very preliminary and it is too early to talk about signing it. On the other hand, we have a task to mature that document as quickly as possible and prepare it for signing.
I must emphasize that with today's actions, Azerbaijan is questioning the fundamental agreements reached during this period, which were recorded on October 6, 2022 in Prague and on October 31 of the same year in Sochi. Those documents emphasize that Armenia and Azerbaijan recognize each other's territorial integrity in 1991. Based on the Declaration of Alma Ata. The question that arises in this context is the following: if Azerbaijan recognizes the territorial integrity of Armenia, why is it shooting at the sovereign territory of our country? Especially since according to the 2022 Sochi tripartite declaration, the parties must refrain from the use of force and the threat of force.
Azerbaijan has also grossly violated these written public agreements today, and in general, it is difficult to remember a jointly accepted document that Azerbaijan has not violated during this time.
Government meeting dear participants,
Since early morning, the Ministry of Defense publishes information about the situation practically every 15-20 minutes, sometimes more often.
I urge you to follow the official news feed and not to become a spreader of Azerbaijani and non-Azerbaijani false information. The Ministry of Defense will continue to publish periodic information.
I should also say that as of now, the situation has recorded a significant decrease in tension, but it is still too early to consider the situation fully stable. Thank you."