«Իրադրության սրման նպատակը բանակցային գործընթացը զրոյացնելն ու հետագա բանակցությունների ընթացքը խաթարելն է». վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է այսօր առավոտյան հայ-ադրբեջանական սահմանին Սոթքի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի հրետակոծությանը. «Հրետակոծության ինտենսիվությունը որոշակիորեն նվազել է Հայաստանի բանակի ադեկվատ և արդյունավետ պատասխան գործողություններից հետո»։
Նիկոլ Փաշինյանի գնահատմամբ՝ ադրբեջանական կողմի գործողությունները սադրիչ են և նպատակ ունեն զրոյացնել Վաշինգտոնում մայիսի 1-4-ը բանակցությունների արդյունքում գրանցված առաջընթացը. «Այսօրվա սադրանքը նպատակ ունի նաև խաթարել կիրակի օրը Բրյուսելում եռակողմ ֆորմատով, իսկ հունիսի 1-ին՝ Քիշնևում, հնգակողմ ֆորմատով նախատեսված բանակցությունները»,- ասաց նա։
Ըստ Փաշինյանի՝ Ադրբեջանին բանակցային գործընթացը հարկավոր է միայն էսկալացիայի և պատերազմի պատճառաբանություն ստանալու համար, իսկ էսկալացիաներն օգտագործվում են բանակցություններում գրանցված առաջընթացները զրոյացնելու համար. «Ադրբեջանի ՊՆ երեկվա հաղորդագրությունները՝ մեր բանակի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման մասին, մտացածին են։ Նման տեղեկատվություն հորինվում է իրադրությունը սրելու համար։ Եթե իրադրությունը սրելը Ադրբեջանի նախատրամադրվածությունը չէ, որևէ տեղային միջադեպ կարելի է արագ կարգավորել գոյություն ունեցող կապերով տեղեկատվություն ճշտելու, փոխանակելու և կանխարգելիչ պայմանավորվածություններ ձեռք բերելու նպատակով։ Նախորդ օրը նման բան տեղի չի ունեցել մի պարզ պատճառով. որևէ միջադեպ չի գրանցվել»,- ասաց նա։
Փաշինյանը շեշտեց՝ իրադրության սրման նպատակը բանակցային գործընթացը զրոյացնելն ու հետագա բանակցությունների ընթացքը խաթարելն է։

«Целью обострения ситуации является сведение на нет переговорного процесса и срыв хода дальнейших переговоров». Премьер-министр (ВИДЕО)
Премьер-министр РА Никол Пашинян сослался на обстрел армянских позиций, расположенных сегодня утром на Сотском участке армяно-азербайджанской границы. « Интенсивность обстрелов несколько снизилась после адекватных и эффективных ответных действий армянской армии».
По словам Никола Пашиняна, действия азербайджанской стороны носят провокационный характер и направлены на то, чтобы свести на нет прогресс, достигнутый в результате переговоров в Вашингтоне 1-4 мая. "Сегодняшняя провокация также направлена ​​на срыв запланированных на воскресенье в Брюсселе переговоров в трехстороннем формате и на 1 июня в Кишиневе в пятистороннем формате ", - сказал он.
По словам Пашиняна, переговорный процесс нужен Азербайджану только для того, чтобы получить повод для эскалации и войны, а эскалация используется для того, чтобы свести на нет прогресс, достигнутый в переговорах . «Вчерашние сообщения Минобороны Азербайджана о нарушении нашей армией режима прекращения огня являются фикцией. Такая информация придумана для обострения ситуации. Если эскалация ситуации не является самоцелью Азербайджана, любой локальный инцидент может быть быстро урегулирован с помощью существующих контактов для получения информации, обмена и достижения превентивных мер. Накануне ничего подобного не произошло по той простой причине, что происшествий не было зарегистрировано", - сказал он.
Пашинян подчеркнул, что целью обострения ситуации является сведение на нет переговорного процесса и срыв хода дальнейших переговоров.