«Բրյուսելում խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հնարավորությունը շատ փոքր է». վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Այս պահի դրությամբ կիրակնօրյա բանակցությունների համար Բրյուսել մեկնելու իմ որոշումը չեմ փոխել»,- հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստի ժամանակ։
«Կռահում եմ, որ առաջիկայում որոշ ուժեր կարող են փոթորկվել արդեն իսկ հայտնի սցենարով, եթե մեկնեմ Բրյուսել։ Նաև ուզում եմ պատասխանել հետևյալ մի հարցի, թե որքանով է հավանական, որ կիրակի օրը Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կստորագրվի․ ցավոք, նման հնարավորությունը շատ փոքր է, որովհետև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին երկկողմ համաձայնագրի նախագիծը դեռ շատ նախնական տեսք ունի, և դեռ վաղ է այն ստորագրելու մասին խոսել»,- ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանը շեշտեց, որ, մյուս կողմից, խնդիր ունեն հնարավորինս արագ հասունացնել այդ փաստաթուղթն ու այն պատրաստել ստորագրման. «Ադրբեջանն իր այսօրվա գործողություններով կասկածի տակ է դնում այս ընթացքում ձեռք բերված ֆունդամենտալ պայմանավորվածությունները, որ արձանագրվել են 2022թ. հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում և նույն թվականի հոկտեմբերի 31-ին՝ Սոչիում»։
Ըստ Փաշինյանի՝ այդ փաստաթղթերում ընդգծվում է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը 1991-ի Ալմա-Աթայի հռչակագրով. «Եթե Ադրբեջանը ճանաչում է մեր տարածքային ամբողջականությունը, ինչո՞ւ է կրակում Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա»։

"As of now, I have not changed my decision to go to Brussels for the Sunday negotiations," RA Prime Minister Nikol Pashinyan said during the government session.
"I guess that shortly, some forces may storm in the already known scenario if I go to Brussels. Is I also want to answer the following question: how likely is it that a peace treaty will be signed with Azerbaijan on Sunday? "Unfortunately, such a possibility is very small, because the draft of the bilateral agreement on the establishment of peace and interstate relations is still very preliminary, and it is too early to talk about signing it," he said.
Nikol Pashinyan emphasized that, on the other hand, they have a problem to mature that document as quickly as possible and prepare it for signing. "With today's actions, Azerbaijan calls into question the fundamental agreements reached during this period, which were recorded in 2022. on October 6 in Prague and on October 31 of the same year in Sochi."
According to Pashinyan, those documents emphasize that Armenia and Azerbaijan recognize each other's territorial integrity with the Alma-Ata Declaration of 1991. "If Azerbaijan recognizes our territorial integrity, why is it shooting at the sovereign territory of Armenia?"