«Բրյուսելում խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հնարավորությունը շատ փոքր է». վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Այս պահի դրությամբ կիրակնօրյա բանակցությունների համար Բրյուսել մեկնելու իմ որոշումը չեմ փոխել»,- հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստի ժամանակ։
«Կռահում եմ, որ առաջիկայում որոշ ուժեր կարող են փոթորկվել արդեն իսկ հայտնի սցենարով, եթե մեկնեմ Բրյուսել։ Նաև ուզում եմ պատասխանել հետևյալ մի հարցի, թե որքանով է հավանական, որ կիրակի օրը Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կստորագրվի․ ցավոք, նման հնարավորությունը շատ փոքր է, որովհետև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին երկկողմ համաձայնագրի նախագիծը դեռ շատ նախնական տեսք ունի, և դեռ վաղ է այն ստորագրելու մասին խոսել»,- ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանը շեշտեց, որ, մյուս կողմից, խնդիր ունեն հնարավորինս արագ հասունացնել այդ փաստաթուղթն ու այն պատրաստել ստորագրման. «Ադրբեջանն իր այսօրվա գործողություններով կասկածի տակ է դնում այս ընթացքում ձեռք բերված ֆունդամենտալ պայմանավորվածությունները, որ արձանագրվել են 2022թ. հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում և նույն թվականի հոկտեմբերի 31-ին՝ Սոչիում»։
Ըստ Փաշինյանի՝ այդ փաստաթղթերում ընդգծվում է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը 1991-ի Ալմա-Աթայի հռչակագրով. «Եթե Ադրբեջանը ճանաչում է մեր տարածքային ամբողջականությունը, ինչո՞ւ է կրակում Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա»։

«Вероятность подписания мирного договора в Брюсселе очень мала». Премьер-министр (ВИДЕО)
"На данный момент я не изменил своего решения поехать в Брюссель на воскресные переговоры ", - заявил премьер-министр РА Никол Пашинян на заседании правительства.
« Я предполагаю, что в ближайшее время какие-то силы могут активизироваться по уже известному сценарию, если я поеду в Брюссель. Также хочу ответить на следующий вопрос: насколько велика вероятность того, что в воскресенье будет подписан мирный договор с Азербайджаном? "К сожалению, такая возможность очень мала, поскольку проект двустороннего соглашения об установлении мира и межгосударственных отношений еще очень предварительный, и говорить о его подписании преждевременно", - сказал он .
Никол Пашинян подчеркнул, что, с другой стороны, перед ними стоит задача как можно быстрее создать этот документ и подготовить его к подписанию. «Сегодняшними действиями Азербайджан ставит под сомнение достигнутые за этот период принципиальные договоренности, которые были зафиксированы 6 октября 2022 года в Праге и 31 октября того же года в Сочи».
По словам Пашиняна, в этих документах подчеркивается, что Армения и Азербайджан признают территориальную целостность друг друга Алма-Атинской декларацией 1991 года. «Если Азербайджан признает нашу территориальную целостность, то почему он стреляет по суверенной территории Армении?»