Հայ-թուրքական սահմանի բացումը բերելու է Հայաստանի տնտեսական զարգացման
«Եթե հայ-թուրքական սահմանի բացումը Հայաստանին ձեռք չտա, և ձեռք տա միայն Թուրքիային, Թուրքիան սահմանը կբացի 5 վայրկյանում, որովհետև Հայաստանը չի սահմանը փակել, այլ Թուրքիան՝ Հայաստանին տնտեսապես ճնշելու համար, և դա նրանք երբեք չեն թաքցրել»,- հայտարարել է ԱԺ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պապոյանը։ Նրա խոսքով՝ տեսակետը, թե հայ-թուրքական սահմանի բացումը Հայաստանի համար ապոկալիպտիկ հետևանքներ է ունենալու, ծիծաղելի է. «Դա որևէ առնչություն չունի իրականության հետ»։
Պապոյանը ներկայացրել է նաև հայ-թուրքական սահմանի բացման հետևանքները. «Հայ-թուրքական սահմանի բացումը բերելու է Հայաստանի տնտեսական զարգացման, աշխատատեղերի ստեղծման, բիզնեսների զարգացման, հարկային մուտքերի ավելացման, սոցիալական վիճակի էական լավացման։ Թուրքիան, որպեսզի աջակցի Ադրբեջանին ԼՂ հարցում, սահմանը փակ է պահել»։
Նա աբսուրդ և հիմարություն է որակել սահմանների փակման կապակցությամբ ՀՀ-ում տիրող ուրախությունը։
Պապոյանը վստահեցրել է, որ առանց նախապայմանների հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումն իշխանությունների օրակարգի հարց է, որից չեն շեղվի. «Դա ՀՀ արտաքին քաղաքականության հիմնադրույթն է, իսկ արտաքին քաղաքականությունը վարում են վարչապետն ու ԱԳՆ-ն։ Հետևաբար, հարաբերությունների հետ կապված ինչ անում կամ խոսում ենք, պետք է դիտարկել վարչապետի հայտարարությունների ու գործողությունների կոնտեքստում»։
Պատգամավոր Բաբկեն Թունյանն էլ նշել է, թե թուրքական կողմի դժգոհությունը հարուցած «Նեմեսիս»-ին նվիրված հուշարձանը հեռացնել-չհեռացնելու հարցը տեղական իշխանությունների տիրույթում է. «Հասկանում ենք, որ այդ արձանի տեղադրումը որոշակի դժվարություններ է առաջացրել։ Կարծում եմ՝ այդ դժվարությունները հնարավոր է լուծել բանակցությունների միջոցով»։ Թունյանն ասել է, թե դժվարանում է պատասխանել՝ ինչպե՞ս կավարտվեն բանակցությունները։

Открытие армяно-турецкой границы приведет к экономическому развитию Армении
"Если открытие армяно-турецкой границы не на руку Армении, а на руку только Турции, Турция откроет границу за 5 секунд, потому что не Армения закрыла границу, а Турция, чтобы экономически угнетать Армению, и они никогда не скрывали это", - заявил депутат фракции НС Геворг Папоян. По его словам, мнение о том, что открытие армяно-турецкой границы будет иметь для Армении апокалиптические последствия, нелепо. «Это не имеет ничего общего с реальностью».
Папоян также представил последствия открытия армяно-турецкой границы. «Открытие армяно-турецкой границы приведет к экономическому развитию Армении, созданию рабочих мест, развитию бизнеса, увеличению налоговых поступлений, значительному улучшению социальной ситуации. Турция держит границу закрытой, чтобы поддержать Азербайджан в вопросе Нагорного Карабаха.
Радость, царящую в РА в связи с закрытием границ, он назвал абсурдной и глупой.
Папоян заверил, что урегулирование армяно-турецких отношений без предварительных условий является вопросом повестки дня властей, от которого они не отступят. « Это основа внешней политики РА, а внешнюю политику проводят премьер-министр и министерство иностранных дел. Поэтому то, что мы делаем или говорим касательно взаимоотношений, следует рассматривать в контексте заявлений и действий премьер-министра».
Депутат Бабкен Тунян также отметил, что вопрос о демонтаже памятника «Немезис», вызвавшего недовольство турецкой стороны, находится в ведении местных властей. « Мы понимаем, что установка этой статуи вызвала определенные трудности. Я думаю, что эти трудности можно решить путем переговоров». Тунян сказал, что трудно ответить, чем закончатся переговоры.