ՀՀ ՊՆ պատվիրակությունը Հունաստանում մասնակցել է «DEFEA 2023» միջազգային ցուցահանդեսին
Հունաստանում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության նախաձեռնությամբ ՀՀ Պաշտպանության նախարարության և ՀՀ Ռազմաարդյունաբերական կոմիտեի պատվիրակությունները մասնակցեցին Հունաստանի պաշտպանության և անվտանգության «DEFEA 2023» միջազգային ցուցահանդեսին, որն անցկացվում է Սպատայի «Metropolitan Expo» ցուցահանդեսային կենտրոնում։
«DEFEA»-ն կարևոր հարթակ է միջազգային շփումների, արդյունաբերական համագործակցության և պաշտպանության և անվտանգության ոլորտում ժամանակակից տեխնոլոգիական զարգացումների մասին տեղեկատվության փոխանակման համար։ Ցուցահանդեսին մասնակցում են համաշխարհային պաշտպանական արդյունաբերության խոշորագույն ընկերություններ, ինչպես նաև գիտահետազոտական կենտրոններ և հաստատություններ, որոնք ձևավորում են բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում ընթացող զարգացումները։
Ցուցահանդեսին բազմաթիվ երկրների մասնակիցներ ներկայացնում են պաշտպանական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային շուկայի վերջին զարգացումները՝ ևս մեկ անգամ ընդգծելով, որ պաշտպանական համակարգերի զարգացումը շարժիչ ուժ է թե՛ տեխնոլոգիական առաջընթացի, և թե՛ տնտեսական զարգացման համար։ Այս մասին ընդգծեց նաև Հունաստանի պաշտպանության նախարար Նիկոս Պանայոտոպուլոսը, որն իրականացրեց ցուցահանդեսի  բացումը։
Բացման արարողությանը ներկա էին նաև Հունաստանի Պաշտպանության փոխնախարար Նիկոս Հարդալիասը, տնտեսական դիվանագիտության գծով արտաքին գործերի փոխնախարար Կոստաս Ֆրանգոյանիսը, ԳՇ ղեկավարը, հունական բանակի ծովային, ցամաքային և օդային ուժերի ղեկավար կազմը։
Ցուցահանդեսին մասնակցում են նաև պաշտոնական կառավարական և ռազմական պատվիրակություններ, ինչպես նաև այցելուներ մոտ 77 երկրներից:

Делегация Министерства обороны РА приняла участие в международной выставке "DEFEA 2023" в Греции.
По инициативе Посольства Республики Армения в Греции делегации Министерства обороны Республики Армения и Военно-промышленного комитета Республики Армения приняли участие в международной выставке обороны и безопасности Греции «DEFEA 2023». ", который проходит в выставочном центре "Метрополитен Экспо" в Спате.
«DEFEA» является важной площадкой для международных контактов, производственной кооперации и обмена информацией о современных технологических разработках в области обороны и безопасности. В выставке принимают участие крупнейшие компании мировой оборонной промышленности, а также научно-исследовательские центры и учреждения, формирующие ведущиеся разработки в области высоких технологий.
На выставке участники из многих стран представляют новейшие разработки мирового рынка в области оборонных технологий, еще раз подчеркивая, что развитие оборонных систем является движущей силой как технического прогресса, так и экономического развития. Это также подчеркнул министр обороны Греции Никос Панайотопулос, открывавший выставку.
В церемонии открытия также приняли участие заместитель министра обороны Греции Никос Хардалиас, заместитель министра иностранных дел по экономической дипломатии Костас Франгояннис, начальник Генерального штаба, руководство военно-морских, сухопутных и военно-воздушных сил греческой армии.
В выставке также принимают участие официальные правительственные и военные делегации, а также посетители примерно из 77 стран.