ՀՀ ՊՆ պատվիրակությունը Հունաստանում մասնակցել է «DEFEA 2023» միջազգային ցուցահանդեսին
Հունաստանում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության նախաձեռնությամբ ՀՀ Պաշտպանության նախարարության և ՀՀ Ռազմաարդյունաբերական կոմիտեի պատվիրակությունները մասնակցեցին Հունաստանի պաշտպանության և անվտանգության «DEFEA 2023» միջազգային ցուցահանդեսին, որն անցկացվում է Սպատայի «Metropolitan Expo» ցուցահանդեսային կենտրոնում։
«DEFEA»-ն կարևոր հարթակ է միջազգային շփումների, արդյունաբերական համագործակցության և պաշտպանության և անվտանգության ոլորտում ժամանակակից տեխնոլոգիական զարգացումների մասին տեղեկատվության փոխանակման համար։ Ցուցահանդեսին մասնակցում են համաշխարհային պաշտպանական արդյունաբերության խոշորագույն ընկերություններ, ինչպես նաև գիտահետազոտական կենտրոններ և հաստատություններ, որոնք ձևավորում են բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում ընթացող զարգացումները։
Ցուցահանդեսին բազմաթիվ երկրների մասնակիցներ ներկայացնում են պաշտպանական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային շուկայի վերջին զարգացումները՝ ևս մեկ անգամ ընդգծելով, որ պաշտպանական համակարգերի զարգացումը շարժիչ ուժ է թե՛ տեխնոլոգիական առաջընթացի, և թե՛ տնտեսական զարգացման համար։ Այս մասին ընդգծեց նաև Հունաստանի պաշտպանության նախարար Նիկոս Պանայոտոպուլոսը, որն իրականացրեց ցուցահանդեսի  բացումը։
Բացման արարողությանը ներկա էին նաև Հունաստանի Պաշտպանության փոխնախարար Նիկոս Հարդալիասը, տնտեսական դիվանագիտության գծով արտաքին գործերի փոխնախարար Կոստաս Ֆրանգոյանիսը, ԳՇ ղեկավարը, հունական բանակի ծովային, ցամաքային և օդային ուժերի ղեկավար կազմը։
Ցուցահանդեսին մասնակցում են նաև պաշտոնական կառավարական և ռազմական պատվիրակություններ, ինչպես նաև այցելուներ մոտ 77 երկրներից:

The delegation of the RA Ministry of Defense participated in the "DEFEA 2023" international exhibition in Greece
At the initiative of the Embassy of the Republic of Armenia in Greece, the delegations of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia and the Military Industrial Committee of the Republic of Armenia participated in the international exhibition of defense and security of Greece, "DEFEA 2023," which is held at the "Metropolitan Expo" exhibition center in Spata.
DEFEA is an essential platform for international contacts, industrial cooperation, and the exchange of information on modern technological developments in defense and security. The most prominent companies in the world defense industry, scientific research centers, and institutions that shape the ongoing stories in high technologies participate in the exhibition.
At the exhibition, participants from many countries present the latest developments in the world market in defense technologies, emphasizing once again that the development of defense systems is a driving force for both technological progress and economic development. This was also noted by the Minister of Defense of Greece, Nikos Panayiotopoulos, who opened the exhibition.
The opening ceremony was also attended by the Greek Deputy Minister of Defense Nikos Hardalias, Deputy Minister of Foreign Affairs for Economic Diplomacy Kostas Frangoiannis, Head of the General Staff, and the leadership of the Greek Army's naval, land, and air forces.
The exhibition is also attended by official government and military delegations and visitors from around 77 countries.