Պիտի երաշխավորի հայ ժողովրդի լինելիությունն իր Հայրենիքում. Նիկոլ Փաշինյան
Շնորհավորում եմ բոլորիս Երկրորդ աշխարհամարտում, Հայրենական Մեծ Պատերազմում հաղթանակի 78-րդ տարեդարձի առիթով։
Պատերազմում տարած հաղթանակով քաղաքակիրթ մարդկությունը ոչ ասաց ամենամեծ չարիքներից մեկին՝ ֆաշիզմին: Այդ գործում անգնահատելի է հայ ժողովրդի դերը, որի ավելի քան կես միլիոն ներկայացուցիչներ Խորհրդային բանակի, դաշնակցային բանակների կազմում, պարտիզանական և դիմադրության ընդհատակյա գործունեության մեջ զգալի ներդրում ունեցան մարդկությունը ֆաշիզմից փրկելու գործում:
Բազմաթիվ հայորդիներ այդ պայքարում դրսևորվել են իրենց սխրագործություններով, հանուն մարդկային քաղաքակրթության տվել իրենց կյանքը: Պատերազմում ունեցանք ավելի քան 300 հազար զոհ: Շուրջ 107 հայորդիներ արժանացել են Խորհրդային Միության հերոսի կոչման, բազմաթիվ հայեր բարձր պարգևներ են ստացել ԽՍՀՄ-ի և դաշնակից երկրների կողմից՝ հայ ժողովրդի պատվավոր տեղն ապահովելով ֆաշիզմի դեմ պայքարում:
Սիրելի՛ ժողովուրդ, սիրելի՛ հայրենակիցներ,
Վերջին տարիներին մայիսի 9-ը դիմավորում ենք դառնացած ու տագնապներով: Սա առաջին հերթին կապված է 2020թ. 44-օրյա պատերազմի ծանր հետևանքների հետ, պատերազմի ընթացքում Շուշիի կորստով, Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի Հանրապետության շուրջ ծավալվող ագրեսիվ քաղաքականությամբ: Միջազգային փոթորկալից իրադրությունն ավելի է սրում այդ իրավիճակը, որովհետև մեր տարածաշրջանի անվտանգային համակարգերը դեֆորմացված են:
Այս իրավիճակում Հայրենիքի համար իրենց կյանքը տված նահատակների առաջ մեր ամենամեծ պարտավորությունը մեր պետականության ուժեղացումն ու զորացումն է, և այս ծրագրի մաս պիտի լինի մեր տարածաշրջանում մեր հարաբերությունների կարգավորումը:
Այս մոտեցումն է, որ պիտի երաշխավորի հայ ժողովրդի լինելիությունն իր Հայրենիքում: Ուժեղ ու զարգացած Հայաստանի Հանրապետությունն է, որ պիտի դառնա մեր բոլոր նահատակների մեծարման ու հիշատակի առհավատչյա:
Փա՛ռք Հայրենիքի համար իրենց կյանքը տված բոլոր նահատակներին: Փա՛ռք պետությունը կայացնելու համար ամեն հնարավորն ու անհնարն անող բոլոր անխոնջ մարտիկներին»:

It must be guaranteed that the Armenian people will exist in their homeland. Nikol Pashinyan
I congratulate all of us on the 78th anniversary of the victory in the Second World War, the Great Patriotic War.
By winning the war, civilized humanity said no to one of the greatest evils, fascism. In that case, the role of the Armenian people, whose more than half a million representatives in the Soviet Army, allied armies, and guerrilla and resistance underground activities, made a significant contribution to saving humanity from fascism, is invaluable.
Many Armenians demonstrated their exploits in that struggle and gave their lives for the sake of human civilization. We had more than 300 thousand victims in the war. About 107 Armenians were awarded the title of Hero of the Soviet Union. Many Armenians received high awards from the USSR and allied countries, ensuring the Armenian people's proper place in the fight against fascism.
In recent years, we have welcomed May 9 with bitterness and anxiety. This is primarily related to the severe consequences of the 44-day war of 2020, the loss of Shushi during the war, and the aggressive politics surrounding Nagorno Karabakh and the Republic of Armenia. The stormy international situation is exacerbating that situation because the security systems in our region are deformed.
Our most outstanding obligation to the martyrs who died for the Motherland is strengthening our statehood. Regulating our relations in our region should be part of this plan.
This approach will guarantee the existence of the Armenian people in their homeland. The strong and developed Republic of Armenia will become a believer in honoring and commemorating all our martyrs.
Glory to all the martyrs who gave their lives for the Motherland. Kudos to all the tireless fighters doing everything possible and impossible to establish the state."