Պիտի երաշխավորի հայ ժողովրդի լինելիությունն իր Հայրենիքում. Նիկոլ Փաշինյան
Շնորհավորում եմ բոլորիս Երկրորդ աշխարհամարտում, Հայրենական Մեծ Պատերազմում հաղթանակի 78-րդ տարեդարձի առիթով։
Պատերազմում տարած հաղթանակով քաղաքակիրթ մարդկությունը ոչ ասաց ամենամեծ չարիքներից մեկին՝ ֆաշիզմին: Այդ գործում անգնահատելի է հայ ժողովրդի դերը, որի ավելի քան կես միլիոն ներկայացուցիչներ Խորհրդային բանակի, դաշնակցային բանակների կազմում, պարտիզանական և դիմադրության ընդհատակյա գործունեության մեջ զգալի ներդրում ունեցան մարդկությունը ֆաշիզմից փրկելու գործում:
Բազմաթիվ հայորդիներ այդ պայքարում դրսևորվել են իրենց սխրագործություններով, հանուն մարդկային քաղաքակրթության տվել իրենց կյանքը: Պատերազմում ունեցանք ավելի քան 300 հազար զոհ: Շուրջ 107 հայորդիներ արժանացել են Խորհրդային Միության հերոսի կոչման, բազմաթիվ հայեր բարձր պարգևներ են ստացել ԽՍՀՄ-ի և դաշնակից երկրների կողմից՝ հայ ժողովրդի պատվավոր տեղն ապահովելով ֆաշիզմի դեմ պայքարում:
Սիրելի՛ ժողովուրդ, սիրելի՛ հայրենակիցներ,
Վերջին տարիներին մայիսի 9-ը դիմավորում ենք դառնացած ու տագնապներով: Սա առաջին հերթին կապված է 2020թ. 44-օրյա պատերազմի ծանր հետևանքների հետ, պատերազմի ընթացքում Շուշիի կորստով, Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի Հանրապետության շուրջ ծավալվող ագրեսիվ քաղաքականությամբ: Միջազգային փոթորկալից իրադրությունն ավելի է սրում այդ իրավիճակը, որովհետև մեր տարածաշրջանի անվտանգային համակարգերը դեֆորմացված են:
Այս իրավիճակում Հայրենիքի համար իրենց կյանքը տված նահատակների առաջ մեր ամենամեծ պարտավորությունը մեր պետականության ուժեղացումն ու զորացումն է, և այս ծրագրի մաս պիտի լինի մեր տարածաշրջանում մեր հարաբերությունների կարգավորումը:
Այս մոտեցումն է, որ պիտի երաշխավորի հայ ժողովրդի լինելիությունն իր Հայրենիքում: Ուժեղ ու զարգացած Հայաստանի Հանրապետությունն է, որ պիտի դառնա մեր բոլոր նահատակների մեծարման ու հիշատակի առհավատչյա:
Փա՛ռք Հայրենիքի համար իրենց կյանքը տված բոլոր նահատակներին: Փա՛ռք պետությունը կայացնելու համար ամեն հնարավորն ու անհնարն անող բոլոր անխոնջ մարտիկներին»:

Существование армянского народа на его родине должно быть гарантировано. Никол Пашинян
Выиграв войну, цивилизованное человечество сказало «нет» одному из величайших зол — фашизму. В этом деле неоценима роль армянского народа, более полумиллиона представителей которого в Советской Армии, союзных армиях, партизанском и подпольном сопротивлении внесли весомый вклад в спасение человечества от фашизма.
Многие армяне продемонстрировали свои подвиги в этой борьбе и отдали свои жизни во имя человеческой цивилизации. У нас было более 300 тысяч жертв на войне. Около 107 армян были удостоены звания Героя Советского Союза, многие армяне получили высокие награды СССР и союзных стран, обеспечив армянскому народу почетное место в борьбе с фашизмом.
В последние годы мы встречаем 9 мая с горечью и тревогой. В первую очередь это связано с тяжелыми последствиями 44-дневной войны 2020 года, с потерей Шуши в ходе войны, с агрессивной политикой, разворачивающейся вокруг Нагорного Карабаха и Республики Армения. Бурная международная обстановка усугубляет эту ситуацию, потому что системы безопасности в нашем регионе деформированы.
В этой ситуации нашим самым большим долгом перед павшими, отдавшими жизнь за Родину, является укрепление  нашей государственности, и частью этого плана должно быть урегулирование наших отношений в нашем регионе.
Именно такой подход обеспечит существование армянского народа на своей родине. Именно сильная и развитая Республика Армения станет сторонником почитания и памяти всех наших героев.
Слава всем павшим героям, отдавшим жизнь за Родину. Низкий поклон всем неутомимым борцам, которые делают все возможное и невозможное для создания государства»