ԱՄՆ դեսպանի հետ քննարկվել են վաշինգտոնյան բանակցությունները
Մայիսի 8-ին ԱԳ նախարարի տեղակալներ Վահե Գևորգյանը և Վահան Կոստանյանն ընդունել են ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինին:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել մայիսի 1-4-ը Վաշինգտոնում տեղի ունեցած ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բարյամովի միջև տեղի ունեցած բանակցությունների վերաբերյալ:
ԱԳ նախարարի տեղակալները ևս մեկ անգամ ներկայացրել են հայկական կողմի դիրքորոշումները Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման շրջանակներում սկզբունքային խնդիրների վերաբերյալ։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության խախտմամբ Լաչինի միջանցքի շարունակվող արգելափակմանը և Լեռնային Ղարաբաղում տիրող հումանիտար ճգնաժամին` վերահաստատվել է Հարավային Կովկասի կայունությամբ շահագրգիռ գործընկերների կողմից գործուն քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը։

Washington negotiations were discussed with the US ambassador
On May 8, Deputy Foreign Ministers Vahe Gevorgyan and Vahan Kostanyan received US Ambassador to Armenia Kristina Kvien.
The interlocutors exchanged ideas on the negotiations between RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Azerbaijan's Foreign Minister Jeihun Baryamov held in Washington on May 1-4.
The Deputy Ministers of Foreign Affairs once again presented the positions of the Armenian side regarding the fundamental issues within the framework of the regulation of relations between Armenia and Azerbaijan.
Referring to Azerbaijan's 2020 violation of the tripartite declaration of November 9, the ongoing blockade of the Lachin Corridor and the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh reaffirmed the need for active steps to be taken by partners interested in the stability of the South Caucasus.