Ֆրանսիայի դեսպանի հետ քննարկվել են Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորման վերջին զարգացումները
Մայիսի 8-ին ԱԳ նախարարի տեղակալներ Վահե Գևորգյանը և Վահան Կոստանյանն ընդունել են ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Անն Լուոյին:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման շուրջ վերջին զարգացումների մասին։
ԱԳ նախարարի տեղակալները ևս մեկ անգամ ներկայացրել են հայկական կողմի դիրքորոշումները Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման շրջանակներում սկզբունքային խնդիրների վերաբերյալ։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության խախտմամբ Լաչինի միջանցքի շարունակվող արգելափակմանը և Լեռնային Ղարաբաղում տիրող հումանիտար ճգնաժամին` վերահաստատվել է Հարավային Կովկասի կայունությամբ շահագրգիռ գործընկերների կողմից գործուն քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը։

The latest developments in the regulation of relations between Armenia and Azerbaijan were discussed with the French ambassador
the latest developments in the regulation of relations between Armenia and Azerbaijan were discussed with the French ambassador
On May 8, Deputy Foreign Ministers Vahe Gevorgyan and Vahan Kostanyan received French Ambassador to Armenia Anne Louyot.
The interlocutors exchanged ideas about the latest developments regulating relations between Armenia and Azerbaijan.
The Deputy Ministers of Foreign Affairs once again presented the positions of the Armenian side regarding the fundamental issues within the framework of the regulation of relations between Armenia and Azerbaijan.
Referring to Azerbaijan's 2020 violation of the tripartite declaration of November 9, the ongoing blockade of the Lachin Corridor and the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh reaffirmed the need for active steps to be taken by partners interested in the stability of the South Caucasus.