«Չեմ ցանկանում, որ հուշարձանի տեղադրումն ընկալվի որպես Հայաստանի արտաքին քաղաքականության դրսևորում». ԱԺ նախագահ
Սևծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակներում Անկարայում գտնվող ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է լրագրողների հետ։
Նա հայտարարել է, որ հիմա ծանր ժամանակահատված է, աշխարհում լարված իրադարձություններ և կոնֆլիկտներ են տեղի ունենում, և իր՝ այստեղ գալը նաև նպատակ ուներ ի ցույց դնել Հայաստանի կամքը՝ բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատելու իր հարևանների հետ. «Կարծում եմ՝ մենք այս պատմական հնարավորությունը չպետք է բաց թողնենք»։
Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է Երևանում «Նեմեսիս»-ի հուշարձանի տեղադրմանն ու Թուրքիայի արձագանքներին։ Նա ասել է, թե ցավում է, որ հուշարձանի տեղադրումը նման արձագանք է ստացել Թուրքիայում․ «Ես այս հարցը քննարկել եմ նաև իմ թուրք գործընկերոջ հետ։ Որոշումը կայացվել է ՏԻՄ-ում, և ես չեմ ցանկանում, որ հուշարձանի տեղադրումն այստեղ ընկալվի որպես Հայաստանի պետական արտաքին քաղաքականության դրսևորում կամ որպես ոչ բարիդրացիական քայլ։ Հայաստանում պետական արտաքին քաղաքականությունն իրականացվում է վարչապետի և ԱԳ նախարարի կողմից, իսկ այդ մակարդակում կայացված որոշումներին բոլորն ականատես են վերջին ամիսների ընթացքում։ Մենք պետք է հասկանանք, որ ցանկության դեպքում միշտ կարելի է առիթներ, պատճառներ գտնել հարաբերությունները վատացնելու»,- ասել է Ալեն Սիմոնյանը։
ԱԺ նախագահի խոսքով՝ ինքն էլ կարող էր հազար տարբեր պատճառ գտնել Թուրքիա չժամանելու համար. «Բայց ես այստեղ եմ, որպեսզի թուրք հասարակությանն ասեմ, որ Հայաստանը պատրաստ է խաղաղության և հարաբերությունների կարգավորման՝ առանց նախապայմանների»։

«Я не хочу, чтобы установка памятника воспринималась как проявление внешней политики Армении». Председатель Национального собрания
В рамках Парламентской ассамблеи Черноморского экономического сотрудничества находящийся в Анкаре Председатель НС Ален Симонян встретился с журналистами.
Он заявил, что сейчас сложный период, в мире происходят напряженные события и конфликты, и его приезд сюда также имел целью продемонстрировать стремление Армении к установлению добрососедских отношений со своими соседями. «Я думаю, что мы не должны упустить эту историческую возможность».
Ален Симонян рассказал об установке памятника «Немезис» в Ереване и реакции Турции. Он сказал, что ему жаль, что установка памятника вызвала такую ​​реакцию в Турции. «Я обсуждал этот вопрос и со своим турецким коллегой. Решение было принято в местном самоуправлении, и я не хочу, чтобы установка памятника здесь воспринималась как проявление государственной внешней политики Армении или как несоседский шаг. Государственная внешняя политика в Армении осуществляется премьер-министром и министром иностранных дел, и все стали свидетелями решений, принятых на этом уровне в последние месяцы. Мы должны понимать, что при желании всегда можно найти поводы, причины для ухудшения отношений" , - сказал Ален Симонян.
По словам спикера Национальной ассамблеи, он мог найти тысячу разных причин, чтобы не приехать в Турцию. «Но я здесь, чтобы сказать турецкому обществу, что Армения готова к миру и нормализации отношений без предварительных условий».