ԱՄՆ-ն Հայաստանի մեդիաոլորտում 17.3 մլն դոլարի ներդրում կիրականացնի
Ս․թ․ մայիսի 4-ին ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինը Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա կապակցությամբ ընդունելություն էր կազմակերպել Հայաստանի մեդիաոլորտի ներկայացուցիչների և շահագրգիռ կողմերի համար։ Իր ելույթում դեսպան Քվինն ընդգծեց ազատ մամուլի կարևորագույն դերակատարումը ժողովրդավարական հասարակությունում քաղաքացիներին իրազեկելու և կառավարության ու իշխանություն ունեցողների հաշվետվողականության ապահովման հարցերում։
«Մամուլը կարևորագույն դեր է խաղում տեղեկությունների ու մտքերի բաց փոխանակմանը նպաստելու, մարդկանց մշտապես իրազեկ պահելու, իշխանություն ունեցողների հաշվետու լինելը ապահովելու հարցերում, որոնք ցանկացած ժողովրդավարական հասարակության համար կենսական նշանակություն ունեն», — ասաց դեսպան Քվինը։
Դեսպանն անդրադարձ կատարեց Հայաստանի մեդիաոլորտին Միացյալ Նահանգների կողմից ցուցաբերվող աջակցությանը, մասնավորապես ԱՄՆ ՄԶԳ-ի և Հանրային դիվանագիտության գրասենյակի ծրագրերի միջոցով։
Այս տարի մարտին ԱՄՆ ՄԶԳ-ը «Մեդիա ծրագիր Հայաստանում» ծրագրի իրականացման համար 15 միլիոն ԱՄՆ դոլարի համաձայնագիր է ստորագրել ամերիկյան «Ինտերնյուս նեթվորք» կազմակերպության հետ, որն աշխատելու է մեդիաոլորտի զարգացման հարցերով զբաղվող տեղական ՀԿ-ների, մասնավորապես՝ «Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի» և «Երևանի մամուլի ակումբի», ինչպես նաև «Զինք նեթվորք» միջազգային խմբի հետ։ Ծրագիրը միտված է Հայաստանի տեղեկատվական տիրույթի ամրապնդմանը՝ լրագրողական ստանդարտների և բովանդակության որակի բարելավման, մրցունակության և հասարակության համար հետաքրքրություն ներկայացող ԶԼՄ-ների ֆինանսական կենսունակության խթանման և անկախ տեղեկատվական հոսքերի համար նպաստավոր միջավայրի ապահովման միջոցով։
ԱՄՆ դեսպանության Հանրային դիվանագիտության գրասենյակը հայտարարել է 2,3 միլիոն ԱՄՆ դոլար ներդրման մասին, որն ուղղվելու է լրագրողական փորձի փոխանակման ծրագրերի իրականացմանը և լրագրողական կրթության մագիստրոսական ծրագրի ձևավորմանը Հայաստանում։ Առաջին բաղադրիչը հայ-ամերիկյան մասնագիտական փոխգործակցության նախագիծն է՝ նախատեսված պրոֆեսիոնալ լրագրողների համար։ Երկրորդը՝ հայ-ամերիկյան համալսարանական փոխգործակցության ծրագիր է, որի միջոցով լրագրության գերազանցության կենտրոն կձևավորվի հայաստանյան բուհերից մեկում։ Այս նախաձեռնությունների մասին հավելյալ մանրամասներ կներկայացվեն այս տարի ավելի ուշ։

США вложат в медиасферу Армении 17,3 млн долларов
4 мая посол США в Армении Кристина Куинн организовала прием для представителей армянской медиасферы и заинтересованных сторон по случаю Всемирного дня свободы печати. В своем выступлении посол Куинн подчеркнула важную роль свободной прессы в информировании граждан в демократическом обществе и обеспечении подотчетности правительства и тех, кто находится у власти.
«Пресса играет решающую роль в содействии открытому обмену информацией и идеями, информировании людей и привлечении к ответственности тех, кто находится у власти, что жизненно важно для любого демократического общества», — сказала посол Куинн.
Посол упомянула о поддержке, оказываемой США медиасфере Армении, в частности, в рамках программ USAID и Офиса общественной дипломатии.
В марте этого года USAID подписал соглашение на 15 миллионов долларов США с американской организацией Internews Network для реализации проекта «Медиапрограмма в Армении», который будет работать с местными НПО, занимающимися развитием медиасферы, в частности, с «Центром медиа-инициатив», а также с «Ереванским пресс-клубом» и международной группой «Zinc Network». Проект направлен на укрепление информационного пространства Армении путем улучшения журналистских стандартов и качества контента, повышения конкурентоспособности и финансовой жизнеспособности СМИ, представляющих интерес для общественности, и создания благоприятной среды для независимых информационных потоков.
Управление общественной дипломатии посольства США объявило об инвестициях в размере 2,3 миллиона долларов США, которые будут направлены на реализацию программ по обмену журналистским опытом и формированию магистерской программы журналистского образования в Армении. Первый компонент – проект армяно-американского профессионального взаимодействия, предназначенный для профессиональных журналистов. Второй – программа сотрудничества армяно-американских университетов, в рамках которой в одном из университетов Армении будет сформирован центр журналистского мастерства. Дополнительные подробности об этих инициативах будут опубликованы позже в этом году.