«Աշխարհում գոյություն ունեցող երկրների 70 և ավելի տոկոսն ինքնուրույն չի կարող ապահովել իր անվտանգությունը». վարչապետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Չեխիայում հանդիպել է հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։
Վարչապետը պատերազմին պատրաստ լինելու մասին հարցին ի պատասխան նշել է, թե ճիշտ չէ անվտանգության ոլորտին առնչվող նուրբ հարցերը քննարկել հրապարակային. «Մենք պետք է խոսենք նրան մասին, թե ինչպես կարող ենք կառավարել իրադրությունը»։
Մյուս կողմից, ըստ վարչապետի, բանակները միշտ պետք է պատրաստ լինեն պատերազմի, և դա նույնիսկ երկրներում է, որոնք չունեն պատերազմի անմիջական սպառնալիք. «Աշխարհում գոյություն ունեցող երկրների 70 և ավելի տոկոսն ինքնուրույն չի կարող ապահովել իր անվտանգությունը։ Ես շատ մեղմ ասացի 70 տոկոսը։ Մատերի վրա կարող ենք հաշվել այն երկրները, որոնք ինքնուրույն կարող են իրենց անվտանգությունն ապահովել»։

«70 и более процентов существующих в мире стран не могут обеспечить свою безопасность самостоятельно». Премьер-министр
Премьер-министр РА Никол Пашинян встретился с представителями армянской общины Чехии.
В ответ на вопрос о готовности к войне премьер-министр заявил, что публично обсуждать острые вопросы, связанные со сферой безопасности, неправильно. «Нам нужно поговорить о том, как мы можем справиться с ситуацией».
С другой стороны, по словам премьер-министра, армии всегда должны быть готовы к войне, даже в странах, где нет прямой угрозы войны. «70 и более процентов существующих стран мира не могут обеспечить свою безопасность самостоятельно. Я сказал 70 процентов очень мягко. Мы можем пересчитать по пальцам страны, которые могут обеспечить собственную безопасность».