Նիկոլ Փաշինյանը և Պետր Ֆիալան ստորագրել են համատեղ հայտարարություն
Հայաստանի և Չեխիայի վարչապետներ Նիկոլ Փաշինյանն ու Պետր Ֆիալան հանդիպումից հետո ստորագրել են երկու երկրների հարաբերությունների մասին համատեղ հայտարարություն: Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Չեխիայի Հանրապետության վարչապետ Պետր Ֆիալան վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Չեխիայի Հանրապետություն կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում կայացած բարձր մակարդակի բանակցությունների ավարտին,
Հայաստանի Հանրապետության և Չեխիայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի համատեքստում,
Հաշվի առնելով բարեկամության և համագործակցության վաղեմի ավանդույթները և հայ ու չեխ ժողովուրդների միջև համերաշխության ուժեղ զգացումը, երկկողմ հարաբերությունների առանցքում ունենալով պատմական և մշակութային հարուստ ժառանգություն, ժողովրդավարության ընդհանուր արժեքները, օրենքի գերակայությունը և մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների նկատմամբ հարգանքը,
Նպատակ ունենալով բարձրացնել երկկողմ հարաբերությունները որակապես նոր մակարդակի, ինչպես նաև ընդլայնել համագործակցությունը բազմակողմ հարթություններում,
Հայտարարում են`
Հայաստանի Հանրապետությունը և Չեխիայի Հանրապետությունը գոհունակությամբ նշում են քաղաքական կապերի կայուն զարգացումն ու ընդլայնումը և հայտնում իրենց անդրդվելի հանձնառությունը՝ շարունակելու ակտիվացնել բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը և տնտեսական համագործակցությունը ինչպես երկկողմ մակարդակով, այնպես էլ Միավորված ազգերի կազմակերպության, Եվրոպայի խորհրդի, ԵԱՀԿ-ի և այլ միջազգային և տարածաշրջանային կազմակերպությունների շրջանակներում:
Կողմերն իրենց պատրաստակամությունն են հայտնում ամրապնդելու և ընդլայնելու համագործակցությունը Եվրոպական միության նախաձեռնությունների, ներառյալ Արևելյան գործընկերության և Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ), մասնավորապես Հայաստան-ԵՄ քաղաքական և անվտանգության երկխոսության, ինչպես նաև քաղաքական, տնտեսական և ոլորտային համագործակցության համատեքստում՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների և ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, լրատվամիջոցների ազատության և օրենքի գերակայության նկատմամբ ամուր հանձնառության վրա։ Չեխիայի Հանրապետությունն աջակցում է Հայաստանի հետ համագործակցությունն ընդլայնելու ԵՄ-ի վճռականությանը, բարձր է գնահատում Հայաստանի առաջընթացը ժողովրդավարության ճանապարհին և լավ կառավարման սկզբունքները, քաջալերում է հետագա առաջընթացը և վերահաստատում է իր պատրաստակամությունը՝ աջակցելու Հայաստանին բարեփոխումների ճանապարհին։
Կողմերն ընդգծում են ժողովրդավարական սկզբունքների, մարդու իրավունքների խթանման և պաշտպանության, ինչպես նաև օրենքի գերակայության կարևորությունը.
Կողմերը կարևորում են փոխակերպման փորձի փոխանակումը և քաղաքացիական հասարակության անդամների համագործակցության խրախուսումը և քաղաքացիական հասարակության ներգրավումը բարեփոխումների գործընթացում.
Կողմերն ընդգծում են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև չլուծված բոլոր խնդիրների խաղաղ և տևական կարգավորման հասնելու անհրաժեշտությունը։
Հայկական կողմը բարձր է գնահատում Եվրոպական միության շարունակական ջանքերը Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության համար նպաստավոր միջավայր ստեղծելու ուղղությամբ։
Կողմերը փետրվարի 20-ից Հայաստանի տարածքում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջազգային սահմանի երկայնքով Եվրամիության առաքելության տեղակայումը համարում են էական ներդրում տարածաշրջանում անվտանգության ամրապնդման գործում։ Հայաստանը ողջունում և բարձր է գնահատում Չեխիայի զգալի կադրային ներդրումն առաքելությունում:
Կողմերը գիտակցում են միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանման կարևորությունը, սպառնալիքի կամ ուժի կիրառման անթույլատրելիությունը և հարգանքը միջազգային մարդասիրական իրավունքի նկատմամբ։
Կողմերը նկատի են առնում ՄԱԿ-ի կանոնադրության հիմնարար սկզբունքներն առ այն, որ բոլոր պետություններն իրենց միջազգային հարաբերություններում պետք է զերծ մնան ցանկացած պետության տարածքային ամբողջականության կամ քաղաքական անկախության դեմ ուժի սպառնալիքից կամ կիրառումից և իրենց միջազգային վեճերը կարգավորեն խաղաղ միջոցներով: Նրանք ընդգծում են բոլոր պետությունների՝ իրենց քաղաքականության ուղին և դաշինքներ ընտրելու անկապտելի իրավունքի կարևորությունը։
Կողմերը գիտակցում են, որ Հայաստանի Հանրապետության և ԵՄ-ի միջև վիզաների ազատականացման երկխոսության հարցը կարևոր նշանակություն ունի։
Կողմերը Եվրոպական քաղաքական համայնքը համարում են օգտակար ձևաչափ Եվրամիության և նրա գործընկերների համար։ Հայաստանը բարձր է գնահատում Չեխիայի նախագահությունը ԵՄ Խորհրդում ԵՔՀ-ի անդրանիկ գագաթնաժողովը հյուրընկալելու գործում։
Կողմերը հատուկ կարևորում են հայ-չեխական միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեության ակտիվացումը՝ նպատակ ունենալով ամրապնդել երկու երկրների միջև փոխշահավետ տնտեսական, ֆինանսական և գիտական կապերը։
Կողմերն իրենց աջակցությունն են հայտնում երկու երկրների խորհրդարանների միջև համագործակցության և պարբերական փոխանակումների հետագա զարգացմանը, այդ թվում՝ համապատասխան բարեկամական խմբերի միջոցով։
Կողմերը հատուկ կարևորում են երկու երկրների տեղական իշխանությունների միջև ապակենտրոնացված համագործակցության և գործընկերության ակտիվացումը՝ որպես երկկողմ հարաբերությունների զարգացման լրացուցիչ խթան։
Այս նպատակով Կողմերը հայտնում են իրենց վճռականությունը՝ գործադրելու բոլոր ջանքերը սույն Հռչակագրում նշված ոլորտներում արդյունավետ համագործակցության համար»:

Prime Ministers of Armenia and the Czech Republic, Nikol Pashinyan and Petr Fiala, signed a joint statement on the relations between the two countries after the meeting. In particular, it is said in the report.
"Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan and Prime Minister of the Czech Republic Petr Fiala at the end of the high-level negotiations held within the framework of the official visit of Prime Minister Nikol Pashinyan to the Czech Republic,
In the context of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Armenia and the Czech Republic,
Taking into account the long-standing traditions of friendship and cooperation and the strong sense of solidarity between the Armenian and Czech peoples, having at the core of bilateral relations a rich historical and cultural heritage, the shared values of democracy, the rule of law and respect for human rights and fundamental freedoms,
Aiming to raise bilateral relations to a qualitatively new level, as well as expand cooperation in multilateral dimensions,
They announce:
The Republic of Armenia and the Czech Republic note with satisfaction the steady development and expansion of political ties and express their unwavering commitment to continue to activate high-level political dialogue and economic cooperation both at the bilateral level and at the United Nations, Council of Europe, OSCE and other international and regional levels, Within organizations.
The parties express their willingness to strengthen and expand cooperation in the context of European Union initiatives, including the Eastern Partnership and the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA), in particular the Armenia-EU political and security dialogue, as well as political, economic, and sectoral cooperation based on shared values and democracy. , on a solid commitment to human rights, media freedom, and the rule of law. The Czech Republic supports the EU's determination to expand cooperation with Armenia, appreciates Armenia's progress on the road to democracy and the principles of good governance, encourages further progress, and reaffirms its readiness to support Armenia on its reform path.
The parties emphasized the importance of democratic principles, human rights promotion and protection, and the rule of law.
The parties emphasize the sharing of transformation experiences and encouraging the cooperation of civil society members and the involvement of civil society in the reform process;
The parties emphasized the need for a peaceful and lasting settlement of all unresolved issues between Armenia and Azerbaijan.
The Armenian side highly appreciates the European Union's continuous efforts to create a favorable environment for stable peace in the South Caucasus.
The parties consider deploying the European Union mission on the territory of Armenia along the international border between Armenia and Azerbaijan since February 20 as a significant contribution to strengthening regional security. Armenia welcomes and appreciates the Czech Republic's significant personnel contribution to the mission.
The parties recognize the importance of maintaining international peace and security, the inadmissibility of the threat or use of force, and respect for international humanitarian law.
The parties bear in mind the fundamental principles of the UN Charter that all states in their international relations should refrain from the threat or use of force against territorial integrity or political independence of any form and settle their international disputes by peaceful means. They emphasize the importance of the inalienable right of all states to choose their policy path and alliances.
The parties realize that the issue of visa liberalization dialogue between the Republic of Armenia and the EU is of great importance.
The parties consider the European Political Community a helpful format for the European Union and its partners. Armenia highly appreciates the Czech presidency hosting the inaugural summit of the CIS in the Council of the EU.
The parties attach particular importance to activating the activities of the Armenian-Czech intergovernmental commission to strengthen the mutually beneficial economic, financial, and scientific ties between the two countries.
The parties express their support for the further development of cooperation and periodic exchanges between the two countries' parliaments, including through the respective friendship groups.
The parties attach particular importance to the activation of decentralized cooperation and partnership between the local authorities of the two countries as an additional incentive for the development of bilateral relations.
To this end, the Parties expressed their determination to make every effort in the areas specified in this Declaration.