Չեխիայի վարչապետ Պետր Ֆիալան հայտարարել է, թե պետք է շարունակել քայլեր ձեռնարկել, որոնք կհանգեցնեն խաղաղ լուծման։
Ըստ նրա՝ այս ճանապարհին պետք է ոչ թե խոչընդոտներն ու խնդիրները դիտարկել, այլ, ընդհակառակն, փորձել տևական խաղաղության հասնել. «Դրա համար մեզ անհրաժեշտ է նաև մյուս կողմը, մեզ պետք են ադրբեջանցիները․ երկու կողմից է անհրաժեշտ բարի կամք։ Այնպես չէ, որ մենք լուռ կմնանք կամ չենք մեկնաբանի. մենք ԼՂ-ում մարդասիրական իրավիճակի մասին մտահոգություն հայտնել ենք, ԵՄ-ն հայտարարություն է արել, մենք այդ հայտարարությունը հաստատում ենք։
Այնտեղ կոչ է արվում ապահովել անվտանգությունը, ապահովությունը, բնակչության տեղաշարժի ազատությունը։ Պետք է ապագայի մասին մտածել։ Ես շատ բարձր եմ գնահատում խաղաղությանը միտված այն դիտանկյունը, որով այս խնդրին անդրադառնում է ՀՀ վարչապետը։ Սա ճիշտ մոտեցում եմ համարում։ Նա կարող է ակնկալել մեր աջակցությունը, ԵՄ աջակցությունը»։

«Нам также нужна другая сторона, Азербайджан». Премьер-министр Чешской Республики
Премьер-министр Чехии Петр Фиала заявил, что необходимо продолжать предпринимать шаги, которые приведут к мирному урегулированию.
По его словам, на этом пути мы не должны считаться с препятствиями и проблемами, а, наоборот, стремиться к прочному миру. « Для этого нам нужна и другая сторона, нам нужны азербайджанцы, нужна добрая воля с обеих сторон. Дело не в том, что мы будем молчать или не комментировать, мы выразили обеспокоенность гуманитарной ситуацией в Нагорном Карабахе, ЕС сделал заявление, мы подтверждаем это заявление.
Звучит призыв обеспечить безопасность и свободу передвижения населения. Нам нужно думать о будущем. Я высоко ценю миролюбивый подход премьер-министра Армении к этому вопросу. Я считаю это правильным подходом. Он может рассчитывать на нашу поддержку, поддержку ЕС».