Չեխիայի վարչապետ Պետր Ֆիալան հայտարարել է, թե պետք է շարունակել քայլեր ձեռնարկել, որոնք կհանգեցնեն խաղաղ լուծման։
Ըստ նրա՝ այս ճանապարհին պետք է ոչ թե խոչընդոտներն ու խնդիրները դիտարկել, այլ, ընդհակառակն, փորձել տևական խաղաղության հասնել. «Դրա համար մեզ անհրաժեշտ է նաև մյուս կողմը, մեզ պետք են ադրբեջանցիները․ երկու կողմից է անհրաժեշտ բարի կամք։ Այնպես չէ, որ մենք լուռ կմնանք կամ չենք մեկնաբանի. մենք ԼՂ-ում մարդասիրական իրավիճակի մասին մտահոգություն հայտնել ենք, ԵՄ-ն հայտարարություն է արել, մենք այդ հայտարարությունը հաստատում ենք։
Այնտեղ կոչ է արվում ապահովել անվտանգությունը, ապահովությունը, բնակչության տեղաշարժի ազատությունը։ Պետք է ապագայի մասին մտածել։ Ես շատ բարձր եմ գնահատում խաղաղությանը միտված այն դիտանկյունը, որով այս խնդրին անդրադառնում է ՀՀ վարչապետը։ Սա ճիշտ մոտեցում եմ համարում։ Նա կարող է ակնկալել մեր աջակցությունը, ԵՄ աջակցությունը»։

"We also need the other side, Azerbaijan," Prime Minister of the Czech Republic
The Prime Minister of the Czech Republic, Petr Fiala, stated that it is necessary to continue taking steps that will lead to a peaceful solution.
According to him, on this path, we should not consider obstacles and problems but, on the contrary, try to achieve lasting peace, "For that, we also need the other side, the Azerbaijanis. Goodwill is required from both sides. It is not that we will remain silent or not comment. We expressed concern about the humanitarian situation in Nagorno-Karabakh; the EU made a statement, and we confirm that statement.
There is a call to ensure the population's safety, security, and freedom of movement. We need to think about the future. I highly appreciate the peace-oriented perspective with which the Prime Minister of Armenia addresses this issue. This is the right approach. He can expect our support, the support of the EU."