«Չկա խաղաղության համաձայնագրի կիրարկման համար միջազգային մեխանիզմների վերաբերյալ համաձայնություն»․ վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Պրահայի անդրատլանտյան հարաբերությունների կենտրոն, որտեղ հանդես է եկել ելույթով և պատասխանել փորձագիտական շրջանակների ներկայացուցիչների հարցերին: Հանդիպմանը ներկա են եղել Չեխիայի վարչապետի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Տոմաշ Պոյարը, կենտրոնի տնօրեն Ալեքսանդր Վոնդրան, Չեխիայի խորհրդարանի պատգամավորներ:
Իր ելույթում, վարչապետը, մասնավորապես, նշել է.
«Ուրախ եմ այսօր այստեղ լինելու և այս հարգարժան հանդիսատեսին դիմելու հնարավորության համար: Եվ ես ցանկանում եմ իմ երախտագիտությունը հայտնել պարոն Ալեքսանդր Վոնդրային և իր թիմին այս միջոցառումը կազմակերպելու և վարելու համար:
Հայաստանը Չեխիայի հետ ավանդաբար բարեկամական հարաբերություններ ունի՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների վրա, և պատրաստ է ընդլայնել համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում։ Իմ այցը համընկնում է մեր երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի հետ։ Անցած 30 տարիների ընթացքում Հայաստանը և Չեխիան ստեղծել են ամուր երկկողմ օրակարգ՝ ընդգրկելով ոլորտների լայն շրջանակ, ներառյալ ակտիվ քաղաքական երկխոսությունը և գործընկերությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տարբեր ոլորտներում:
Այսօր ես կցանկանայի խոսել Հայաստանի ժողովրդավարական ճամփորդության մասին մի տարածաշրջանում, որը նշանավորվել է ալեկոծություններով և անորոշություններով, և ձեզ ներկայացնել Հայաստանի առաջընթացը կայուն ժողովրդավարություն կառուցելու ճանապարհին բազմաթիվ մարտահրավերների պայմաններում:
Հայաստանի հանձնառությունը ժողովրդավարական զարգացմանը 2018 թ-ի ոչ բռնի հեղափոխության արդյունքն է, որը, ի թիվս այլոց, ոգեշնչված էր նախկին Չեխոսլովակիայի թավշյա հեղափոխության սկզբունքներով, որը գլխավորում էր Վացլավ Հավելը։
Հեղափոխությունից հետո իմ կառավարությունը նախաձեռնեց լայնածավալ ժողովրդավարական բարեփոխումներ, որոնք ներառում էին պայքար կոռուպցիայի, ստվերային տնտեսության և տնտեսական մենաշնորհների դեմ։ Մենք ապահովել ենք խոսքի և արտահայտվելու ազատությունը և շրջել ենք կեղծված ընտրությունների էջը՝ երաշխավորելով, որ քաղաքացիների ազատ կամարտահայտությունն իշխանության միակ օրինական աղբյուրն է։
Արդյունքում` մեզ հաջողվել է հասնել տպավորիչ տնտեսական աճի՝ 2019-ին՝ 7,6 տոկոս, 2021-ին՝ 5,7 տոկոս, 2022-ին՝ 12,6 տոկոս։ 2022-ին աշխատատեղերի թիվը 2018-ի համեմատ աճել է շուրջ 32 տոկոսով։ Հարկային եկամուտները 2022-ին 2017-ի համեմատ աճել են ավելի քան 66 տոկոսով։ Հայաստանի սուվերեն վարկանիշը բարձրացվել է։ Նույնը կարելի է ասել Հայաստանի միջազգային վարկանիշի մասին տնտեսական և ժողովրդավարական ցուցանիշների առումով, հատկապես խոսքի ազատության և մարդու իրավունքների պաշտպանության առումով:
ԵՄ Արևելյան գործընկերության երկրներում մեր երկիրը ներկայումս գլխավորում է «Ժողովրդավարություն և լավ կառավարում» վարկանիշային աղյուսակը հետևյալ 5 ուղղություններով՝ կոռուպցիայի դեմ պայքար, անկախ դատական համակարգ, խոսքի և արտահայտման ազատություն, հավաքների և միավորման ազատություն, անկախ լրատվամիջոցներ և ժողովրդավարական իրավունքներ, ընտրություններ և քաղաքական բազմակարծություն։
Այնուամենայնիվ, հայ ժողովրդի վստահությունը ժողովրդավարության նկատմամբ խարխլվել է վերջին տարիներին Հայաստանի առջեւ ծառացած անվտանգության մարտահրավերների պատճառով։
2020 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանը պատերազմ սանձազերծեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ։ 2021 թվականի մայիսին այն ներխուժեց Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք, իսկ 2022 թվականի սեպտեմբերին նախաձեռնեց նոր լայնածավալ հարձակում Հայաստանի դեմ՝ գրավելով մեր ինքնիշխան տարածքի մի մասը։
Այս դեպքերը հազարավոր կյանքեր խլեցին, ավերեցին քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ և բազմաթիվ մարդիկ անհետ կորան, ի լրումն նրանց, ովքեր մինչ օրս գտնվում են ադրբեջանական գերության մեջ։
Լեռնային Ղարաբաղում տասնյակհազարավոր հայեր ստիպված են եղել լքել իրենց տները՝ միանալով այն հարյուրհազարավորներին, որոնք փախստական են դարձել Ադրբեջանի տասնամյակներ շարունակվող հայատյաց քաղաքականության պատճառով։
Ինչպես հայտնի է, 2020 թվականի նոյեմբերի եռակողմ հայտարարությունն իրավաբանորեն սահմանում է, որ Լաչինի միջանցքը պետք է ծառայի որպես կապող օղակ Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև։ Սակայն, հիշյալ հայտարարության կոպիտ խախտմամբ, 2022 թվականի դեկտեմբերից Ադրբեջանն ապօրինի շրջափակում է իրականացրել Լաչինի միջանցքում՝ առաջացնելով հումանիտար ճգնաժամ Լեռնային Ղարաբաղում։ Ավելին, չնայած 2023 թվականի փետրվարին ՄՔԴ-ի կողմից միջանկյալ միջոցներ կիրառելու մասին որոշմանը, Ադրբեջանն ապօրինի անցակետ է տեղադրել Լաչինի միջանցքում՝ էլ ավելի սրելով իրավիճակը։
Ադրբեջանը ոչ միայն զրկել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին ազատ տեղաշարժվելու իրավունքից, այլև անջատել է բնական գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը։ Լեռնային Ղարաբաղում սննդամթերքի և առաջին անհրաժեշտության պարագաների պակաս կա, և դրանք ներկայումս վաճառվում են կտրոնների միջոցով։
Մեր համոզմունքն այն է, որ դրանք մեկուսի գործողություններ չեն, այլ Ադրբեջանի նախապատրաստումը Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ զտմանը։ Այս առումով, մենք անհրաժեշտ ենք համարում միջազգային փաստահավաք առաքելություն ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք. Միջազգային հանրությունը պետք է հստակ և դիպուկ գնահատական տա Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամին։ Սա կարևոր է ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի հայերի, այլև մեր տարածաշրջանի ժողովրդավարության ապագայի համար, քանի որ Հայաստանի Հանրապետությունում օդում կախված հիմնական հարցն այն է, թե արդյոք ժողովրդավարությունն ի վիճակի է ապահովել անվտանգություն և կայունություն մեր տարածաշրջանում։
Տիկնայք և պարոնայք, չնայած այս ամենին, այս իրավիճակի մեր ընկալումն առաջնորդվում է առաջին հերթին հետևյալ ժողովրդավարական նկատառումով. մեր տարածաշրջանում խաղաղությունն այլընտրանք չունի։ 2022 թվականի հոկտեմբերին Պրահայում կայացած Եվրոպական քաղաքական համայնքի առաջին գագաթնաժողովի շրջանակներում մենք ամուր հիմքեր դրեցինք մեր տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու համար՝ Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Միշելի, Ադրբեջանի նախագահի և իմ մասնակցությամբ քառակողմ հանդիպման ժամանակ։
Այդ հանդիպման հիմնական արդյունքն այն էր, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն այն տարածքներով, որոնք ունեին երկու հանրապետությունները Խորհրդային Միությունից անկախանալու ժամանակ՝ համաձայն 1991թ. Ալմա Աթայի հռչակագրի, որը պետք է հիմք հանդիսանա հետագա սահմանազատման համար։ Այս փոխըմբռնումը վերահաստատվել է 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում կայացած եռակողմ հանդիպման ժամանակ, որտեղ կողմերն ընդգծել են, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև առկա խնդիրները պետք է լուծվեն միայն 1991 թվականի Ալմա Աթայի հռչակագրի և ՄԱԿ-ի կանոնադրության հիման վրա՝ հրաժարվելով ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումից։
Այդուհանդերձ, Ադրբեջանը շարունակում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությանը սպառնալու և ուժի ու ուժի սպառնալիքի կիրառման քաղաքականությունը՝ մշտապես սրելով իրավիճակը Հայաստանի սահմանին, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղում։
Չնայած այս ամենին, Հայաստանը հավատարիմ է մնում առկա խնդիրները բանակցությունների միջոցով լուծելու քաղաքականությանը, և մենք պատրաստ ենք խաղաղության պայմանագիր կնքել Ադրբեջանի հետ։
Այս պահին նման համաձայնագրի ստորագրման հիմնական խոչընդոտները հետևյալն են. մինչ օրս անհնար է եղել համաձայնության գալ այնպիսի խոսույթի շուրջ, որը հստակ կհայտարարի, որ Ադրբեջանը ճանաչում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը 29 հազար 800 քառակուսի կիլոմետր տարածքով։
Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և անվտանգության ապահովման մեխանիզմը դեռևս անորոշ է։ Նույնը կարելի է ասել Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսության ձևաչափի մասին, որը, մեր կարծիքով, պետք է տեղի ունենա միջազգային մեխանիզմի շրջանակներում։
Մինչ այժմ անհնար է եղել համաձայնության գալ խաղաղ համաձայնագրի տեքստի ընթերցման հարցում տարաձայնությունները հաղթահարելու մեխանիզմների շուրջ։ Եվ վերջապես, չկա խաղաղության համաձայնագրի կիրարկման համար միջազգային մեխանիզմների վերաբերյալ համաձայնություն։
Մենք, այնուամենայնիվ, շարունակում ենք մեր ջանքերն այս ուղղություններով հաջողություն գրանցելու ուղղությամբ։ Արդեն չորս օր է, ինչ Հայաստանի և Ադրբեջանի պատվիրակությունները, ԱՄՆ աջակցությամբ, Վաշինգտոնում բանակցում են այս բոլոր հարցերի լուծման համար։
Եզրափակելով՝ ուզում եմ ընդգծել, որ 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում կայացած քառակողմ հանդիպման արդյունքում Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններում կարևոր զարգացում է տեղի ունեցել։ Որոշվել է Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին տեղակայել ԵՄ կարճաժամկետ դիտորդական առաքելություն, որը հետագայում վերաճել է Հայաստանում երկարաժամկետ առաքելություն տեղակայելու որոշման, ինչն սկսեց գործել փետրվարին։
Տիկնայք և պարոնայք, ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Չեխիայի Հանրապետությանն այս որոշմանն աջակցելու համար, որը Հայաստանի ժողովրդավարությանն աջակցության ևս մեկ դրսևորում է։ Շնորհակալություն ուշադրության համար»:
Հաջորդիվ վարչապետը պատասխանել է ներկաների մի շարք հարցերի, որոնք վերաբերել են ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին, Ադրբեջանի հետ բանակցություններին, Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող գործընթացներին և այլ թեմաների:

"There is no agreement on international mechanisms for the implementation of the peace agreement," prime minister
Prime Minister Nikol Pashinyan visited the Transatlantic Relations Center in Prague, where he gave a speech and answered the questions of representatives of expert circles. Tomasz Poyar, National Security Adviser, attended the meeting with the Prime Minister of the Czech Republic, Alexander Vondra, the center's director, and Czech Parliament's members.
In his speech, the Prime Minister, in particular, noted.
"I am glad to be here today and to address this distinguished audience. And I would like to thank Mr. Alexander Vondra and his team for organizing and hosting this event.
Armenia has traditionally friendly relations with the Czech Republic based on shared values and is ready to expand cooperation in all areas of mutual interest. My visit coincides with the 30th anniversary of establishing diplomatic relations between our countries. Over the past 30 years, Armenia and the Czech Republic have built a robust bilateral agenda covering various areas, including active political dialogue and partnership in multiple areas of mutual interest.
Today, I would like to talk about Armenia's democratic journey in a region marked by upheaval and uncertainty and present to you Armenia's progress in building a stable democracy in the face of many challenges.
Armenia's commitment to democratic development results from the nonviolent revolution of 2018, which was inspired, among others, by the principles of the Velvet Revolution of former Czechoslovakia, led by Vaclav Havel.
After the revolution, my government initiated large-scale democratic reforms, which included the fight against corruption, the shadow economy, and economic monopolies. We have ensured freedom of speech and expression and turned the page on rigged elections, guaranteeing that citizens' free expression is the only legitimate source of power.
As a result, we achieved impressive economic growth: 7.6 percent in 2019, 5.7 percent in 2021, and 12.6 percent in 2022. In 2022, the number of jobs increased by about 32 percent compared to 2018. Tax revenues increased by more than 66 percent in 2022 compared to 2017. The sovereign rating of Armenia has been raised. The same can be said about Armenia's international ranking in terms of economic and democratic indicators, especially regarding freedom of speech and the protection of human rights.
Among the countries of the Eastern Partnership of the EU, our government currently leads the "Democracy and good governance" rating table in the following five areas: fight against corruption, an independent judiciary, freedom of speech and expression, freedom of assembly and association, independent media and democratic rights, elections and political pluralism.
However, the confidence of the Armenian people in democracy has been undermined by the security challenges facing Armenia in recent years.
In September 2020, Azerbaijan unleashed a war against Nagorno Karabakh. In May 2021, it invaded the sovereign territory of the Republic of Armenia. In September 2022, it launched a new large-scale attack against Armenia, occupying a part of our sovereign territory.
These incidents claimed thousands of lives, destroyed civilian infrastructure, and left many people missing and those still in Azeri captivity.
Tens of thousands of Armenians in Nagorno-Karabakh were forced to leave their homes, joining the hundreds of thousands who became refugees due to Azerbaijan's decades-long anti-Armenian policy.
As is known, the tripartite declaration of November 2020 legally defines that the Lachine Corridor should serve as a link between Armenia and Nagorno-Karabakh. However, in gross violation of the statement above, Azerbaijan implemented an illegal blockade in the Lachin corridor in December 2022, causing a humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh. Furthermore, despite the ICC's decision to apply interim measures in February 2023, Azerbaijan has illegally installed a checkpoint in the Lachin Corridor, further exacerbating the situation.
Azerbaijan deprived the people of Nagorno-Karabakh of the right to move freely and cut off the supply of natural gas and electricity. There is a shortage of food and necessities in Nagorno-Karabakh, and they are currently being sold through vouchers.
We believe that these are not isolated actions but Azerbaijan's preparation for the ethnic cleansing of Nagorno Karabakh. In this regard, we consider it necessary to send an international fact-finding mission to Nagorno-Karabakh and Lachin Corridor. The international community should clearly and accurately assess the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh. This is important not only for the Armenians of Nagorno-Karabakh but also for the future of democracy in our region because of Armenia.
The main question hanging in the air in the republic is whether democracy can provide security and stability in our region.
Despite all this, our perception of this situation is guided primarily by the following democratic consideration. There is no alternative to peace in our region. Within the framework of the first summit of the European Political Community held in Prague in October 2022, we laid solid foundations for achieving peace in our region during a quadrilateral meeting with the participation of French President Macron, President of the European Council Michel, the President of Azerbaijan and myself.
The main result of that meeting was that Armenia and Azerbaijan recognized each other's territorial integrity with the territories that the two republics had at the time of independence from the Soviet Union, according to the 1991 Alma Ata Declaration, which should be the basis for further differentiation. This mutual understanding was reaffirmed at the tripartite meeting held in Sochi on October 31, 2022, where the parties emphasized that the issues between Armenia and Azerbaijan should be resolved only based on the 1991 Alma Ata Declaration and the UN Charter, renouncing force or the threat of force, from the application.
Nevertheless, Azerbaijan continues the policy of threatening the territorial integrity of the Republic of Armenia and using force and the threat of force, constantly escalating the situation on the border of Armenia and in Nagorno-Karabakh.
Despite all this, Armenia remains committed to solving the existing problems through negotiations, and we are ready to sign a peace treaty with Azerbaijan.
Currently, the main obstacles to signing such an agreement are as follows. So far, it has not been possible to agree on such a statement that would clearly state that Azerbaijan recognizes the territorial integrity of the Republic of Armenia, with an area of 29,800 square kilometers.
The mechanism for ensuring the rights and security of the Nagorno-Karabakh Armenians remains being determined. The same can be said about the format of the Stepanakert-Baku dialogue, which should take place within the framework of the international mechanism.
It has been only possible to agree on the mechanisms to overcome the differences regarding reading the peace agreement's text. And finally, there has yet to be an agreement among international agencies for implementing the peace agreement.
However, we continue our efforts to achieve success in these directions. It has been four days since the delegations of Armenia and Azerbaijan, with the support of the US, have been negotiating in Washington to resolve all these issues.
In conclusion, due to the quadrilateral meeting held in Prague on October 6, 2022, a significant development occurred in Armenia-EU relations. It was decided to deploy a short-term EU observation mission on the Armenia-Azerbaijan border. It later grew into a decision to deploy a long-term assignment in Armenia, which began operating in February.
Ladies and gentlemen, I would like to thank the Czech Republic for supporting this decision, another manifestation of support for democracy in Armenia. Thanks for your attention":
Next, the Prime Minister answered several questions from the audience related to the humanitarian crisis created in Nagorno-Karabakh, negotiations with Azerbaijan, processes taking place in the South Caucasus, and other topics.