ՀՀ ԱԺ Նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Թուրքիայում` Սևծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակում հայտարարել է, թե Հայաստանը տարածքային պահանջ չունի հարևան պետություններից։
«Հայաստանի դեմ ագրեսիայի կիրառումից ստեղծվող իրավիճակը չի կարող հիմք դառնալ կայուն և տևական խաղաղության համար»,- ասել է նա։
Սիմոնյանն ասել է, թե Հայաստանն իր արտաքին քաղաքականության մեջ վերահաստատել է բարիդրացիական հարաբերությունների և փոխշահավետ համագործակցության սկզբունքները. «Մենք տարածքային պահանջներ չունենք մեր հարևանների նկատմամբ և ակնկալում ենք, որ մեր հարևանները նույնպես կառաջնորդվեն այդ սկզբունքով: 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում տեղի ունեցած քառակողմ հանդիպման ժամանակ Ֆրանսիայի նախագահի և Եվրոպական խորհրդի նախագահի մասնակցությամբ Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարները հաստատել են իրենց հանձնառությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրին, որոնց միջոցով երկու կողմերն էլ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը»:

У нас нет территориальных претензий к нашим соседям. Ален Симонян
Председатель НС РА Ален Симонян заявил в Турции в рамках Парламентской ассамблеи Черноморского экономического сотрудничества, что Армения не имеет территориальных претензий к соседним государствам.
"Ситуация, созданная применением агрессии против Армении, не может стать основой стабильного и прочного мира", - сказал он.
Симонян сказал, что Армения подтверждает принципы добрососедства и взаимовыгодного сотрудничества в своей внешней политике. «У нас нет территориальных претензий к нашим соседям, и мы ожидаем, что наши соседи также будут руководствоваться этим принципом. В ходе состоявшейся 6 октября 2022 года в Праге четырехсторонней встречи с участием Президента Франции и Председателя Европейского Совета лидеры Армении и Азербайджана подтвердили свою приверженность Уставу ООН и Алма-Атинской декларации 1991 года. , посредством которого обе стороны признают территориальную целостность и суверенитет друг друга».