ՀՀ ԱԺ Նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Թուրքիայում` Սևծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակում հայտարարել է, թե Հայաստանը տարածքային պահանջ չունի հարևան պետություններից։
«Հայաստանի դեմ ագրեսիայի կիրառումից ստեղծվող իրավիճակը չի կարող հիմք դառնալ կայուն և տևական խաղաղության համար»,- ասել է նա։
Սիմոնյանն ասել է, թե Հայաստանն իր արտաքին քաղաքականության մեջ վերահաստատել է բարիդրացիական հարաբերությունների և փոխշահավետ համագործակցության սկզբունքները. «Մենք տարածքային պահանջներ չունենք մեր հարևանների նկատմամբ և ակնկալում ենք, որ մեր հարևանները նույնպես կառաջնորդվեն այդ սկզբունքով: 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում տեղի ունեցած քառակողմ հանդիպման ժամանակ Ֆրանսիայի նախագահի և Եվրոպական խորհրդի նախագահի մասնակցությամբ Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարները հաստատել են իրենց հանձնառությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրին, որոնց միջոցով երկու կողմերն էլ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը»:

We have no territorial claims against our neighbors; Alain Simonyan
RA NA President Alen Simonyan announced in Turkey, within the framework of the Black Sea Economic Cooperation Parliamentary Assembly, that Armenia has no territorial claims from neighboring states.
"The situation created by aggression against Armenia cannot become a basis for stable and lasting peace," he said.
Simonyan said Armenia reaffirmed the principles of neighborly relations and mutually beneficial cooperation in its foreign policy, "We have no territorial claims towards our neighbors, and we expect that that principle will also guide our neighbors. During the quadrilateral meeting held in Prague on October 6, 2022, with the participation of the President of France and the President of the European Council, the leaders of Armenia and Azerbaijan confirmed their commitment to the UN Charter and the Alma-Ata Declaration of 1991, through which both sides recognize each other's territorial integrity and sovereignty."