Պրահայում կայացել է ՀՀ վարչապետի և Չեխիայի նախագահի հանդիպումը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Պրահայի ամրոցի նախագահական նստավայրում հանդիպում է ունեցել Չեխիայի Հանրապետության նախագահ Պետր Պավելի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-չեխական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը վերաբերող մի շարք հարցեր: Մասնավորապես, կարևորվել է ինչպես քաղաքական, այնպես էլ տնտեսական ոլորտում փոխգործակցությունը: Հեռանկարային է համարվել բարձր տեխնոլոգիաների, կրթության, զբոսաշրջության բնագավառներում գործակցությունը: Չեխական կողմը նշել է, որ հետաքրքրված են հայաստանյան Թումո կենտրոնների փորձով և Պրահայում նման կենտրոնի բացման ուղղությամբ համագործակցությամբ:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասի տարածաշջանում տեղի ունեցող զարգացումների շուրջ: Վարչապետ Փաշինյանը մանրամասներ է փոխանցել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ և ընդգծել միջազգային հանրության հետևողական արձագանքի կարևորությունը: Երկուստեք շեշտվել է միջանցքի ապաշրջափակման վերաբերյալ ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանի որոշման կատարման անհրաժեշտությունը:
Խաղաղության և կայունության ամրապնդման համատեքստում կարևորվել է Հայաստանում Եվրոպական միության քաղաքացիական առաքելության տեղակայումը: Անդրադարձ է կատարվել նաև հայ-թուրքական երկխոսությանը: Վարչապետ Փաշինյանը ծաղկեպսակ է դրել Վիտկովի ազգային կոթող-հուշահամալիրին` հարգանքի տուրք մատուցելով անհայտ զինվորի հիշատակին:

В Праге состоялась встреча премьер-министра Армении и президента Чехии
Премьер-министр Никол Пашинян встретился с президентом Чехии Петром Павлом в президентской резиденции в Пражском Граде.
Собеседники обсудили ряд вопросов, касающихся дальнейшего развития и укрепления армяно-чешских отношений. В частности, было подчеркнуто сотрудничество как в политической, так и в экономической сферах. Перспективным было признано сотрудничество в сферах высоких технологий, образования и туризма. Чешская сторона отметила, что их интересует опыт центров Тумо в Армении и сотрудничество в направлении открытия аналогичного центра в Праге.
Стороны обменялись мнениями о развитии событий, происходящих в территориальной экспансии Южного Кавказа. Премьер-министр Пашинян подробно рассказал о гуманитарном кризисе, возникшем в Нагорном Карабахе в результате незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора, и подчеркнул важность последовательного реагирования международного сообщества. Обе стороны подчеркнули необходимость выполнения решения Международного суда ООН о разблокировании коридора.
В контексте укрепления мира и стабильности было особо отмечено размещение в Армении гражданской миссии Европейского Союза. Был также упомянут армяно-турецкий диалог. Премьер-министр Пашинян возложил венок к национальному монументу-мемориалу Виткова, отдав дань уважения памяти неизвестного солдата.