Նիկոլ Փաշինյանը ժամանել է Չեխիա (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ երկօրյա պաշտոնական այցով ժամանել է Չեխիայի Հանրապետություն:
Կեսօրից հետո Հայաստանի վարչապետը հանդիպում կունենա Չեխիայի կառավարության ղեկավար Պետր Ֆիալայի հետ: Նախ տեղի է ունենալու երկու երկրների վարչապետների առանձնազրույցը, այնուհետև բանակցությունները կշարունակվեն ընդլայնված կազմերով՝ պաշտոնական ճաշի շրջանակում: Հանդիպման ավարտին Նիկոլ Փաշինյանը և Պետեր Ֆիալան ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար հանդես կգան հայտարարություններով:
Հաջորդիվ ՀՀ վարչապետը հանդիպումներ կունենա Չեխիայի նախագահ Պետր Պավելի, խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահ Մարկետա Պեկարովա Ադամովայի, Սենատի նախագահ Միլոշ Վիստարչիլի հետ:

Nikol Pashinyan arrived in the Czech Republic (PHOTOS)
Prime Minister Nikol Pashinyan arrived in the Czech Republic on a two-day official visit with his wife, Anna Hakobyan.
In the afternoon, the Prime Minister of Armenia will have a meeting with the head of the Czech government Petr Fiala. First, a private conversation between the Prime Ministers of the two countries will take place, and then the negotiations will continue with extended formations within the framework of the official lunch. At the end of the meeting, Nikol Pashinyan and Peter Fiala will make statements for media representatives.
Next, the RA Prime Minister will have meetings with the President of the Czech Republic, Petr Pavel, the President of the Chamber of Deputies of the Parliament, Marketa Pekarova Adamova, and the President of the Senate, Miloš Vistarčil.