Միրզոյանը, Բայրամովը և Սալիվանը քննարկել են տարածաշրջանային հարցեր
Մայիսի 3-ին ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում կայացել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի, ԱՄՆ նախագահի՝ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի եռակողմ հանդիպումը: Քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին առնչվող հարցեր:
Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ Արդբեջանի շարունակական ագրեսիվ քաղաքականությունը, Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների օկուպացիան չեն նպաստում տարածաշրջանում կայունության հաստատման ջանքերին: Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի գործողությունները, ամենաբարձր մակարդակով հնչող ատելության խոսքը և ուժի կիրառման բացահայտ սպառնալիքները վկայում են Լեռնային Ղարաբաղն էթնիկ զտումների ենթարկելու Ադրբեջանի մտադրության և իրական սպառնալիքի մասին:
Ընդգծվել է, որ համապարփակ կարգավորման և տարածաշրջանում երկարատև կայունության հաստատման համար առանցքային են զորքերի հետքաշումը, Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա երկու երկրների միջև սահմանազատումը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների ու անվտանգության խնդիրների հասցեագրումը՝ միջազգայնորեն երաշխավորված երկխոսության մեխանիզմի շրջանակներում:

On May 3, a tripartite meeting was held between RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan, National Security Adviser of the US President Jake Sullivan, and Azerbaijan's Foreign Minister Jeyhun Bayramov , the US capital, Washington. Issues related to regional security and stability and regulating relations between Armenia and Azerbaijan were discussed.
Ararat Mirzoyan noted that the continuous aggressive policy of Azerbaijan towards Nagorno Karabakh and the occupation of the sovereign territories of the Republic of Armenia do not contribute to efforts to establish stability in the region. Minister Mirzoyan stressed that Azerbaijan's actions against the people of Nagorno-Karabakh, hate speech at the highest level, and open threats to use force testify to Azerbaijan's intention and real danger to subject Nagorno-Karabakh to ethnic cleansing.
It was emphasized that the withdrawal of troops, the distinction between the two countries based on the Alma-Ata Declaration, as well as the addressing of the rights and security issues of the people of Nagorno-Karabakh within the framework of the internationally guaranteed dialogue mechanism, are critical to a comprehensive settlement and establishing long-term stability in the region.