Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մայիսի 2-ին ընդունել է Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարարի խորհրդարանական տեղակալ Յումի Յոշիկավային:
Ողջույնների փոխանակումից հետո կողմերը փաստել են, որ երկուստեք շահագրգռված են քաղաքական երկխոսության խորացմամբ, առեւտրատնտեսական կապերի զարգացմամբ եւ մի շարք այլ ուղղություններով համագործակցության ընդլայնմամբ:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ երկկողմ փոխգործակցության շրջանակում մեծ է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը՝ պատրաստակամություն հայտնելով առավել խորացնելու միջխորհրդարանական համագործակցությունը, ակտիվացնելու շփումներն օրենսդիր մարմինների միջեւ:
Ալեն Սիմոնյանը փաստել է, որ մեր երկիրը մեծապես կարեւորում եւ բարձր է գնահատում Ճապոնիայի կառավարության կողմից առողջապահական համակարգին եւ այլ ոլորտներում շարունակաբար ցուցաբերվող աջակցությունը:
Խոսելով հայ-ճապոնական մշակութային համագործակցության խորացման նախադրյալներից՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը հիշատակել է նախորդ ամսին Ազգային ժողովի այգում անցկացված Հանամի տոնը, որը դեռ 2015 թվականից կազմակերպվում է «Արումենիա-Նիպոն» հայ-ճապոնական գիտամշակութային միության, ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ճապոնիա պատգամավորական բարեկամական խմբի ջանքերով:
Ճապոնացի հյուրի խնդրանքով ՀՀ ԱԺ նախագահը մանրամասներ է փոխանցել Լաչինի միջանցքի ճգնաժամի հետեւանքով առաջացած հումանիտար աղետից՝ շեշտելով, որ ուժի կիրառումը եւ ուժի կիրառման սպառնալիքն Ադրբեջանի քաղաքականության անբաժանելի մասն են եւ նպատակ ունեն էականորեն ապակայունացնելու իրավիճակը տարածաշրջանում ու խաթարելու միջնորդ գործընկերների՝ խաղաղ բանակցությունները շարունակելուն ուղղված ջանքերը:
Նա հավելել է, որ չնայած բոլոր մարտահրավերներին` Հայաստանը որդեգրել է ժողովրդավարության ուղին եւ շարունակում է հավատարիմ մնալ խաղաղության հասնելու օրակարգին:

Alen Simonyan received the Deputy Minister of Foreign Affairs of Japan
RA NA Speaker Alen Simonyan received Yumi Yoshikawa, Deputy Parliamentary Minister of Foreign Affairs of Japan, on May 2.
After the exchange of greetings, the parties stated that both sides are interested in deepening the political dialogue, developing trade and economic ties, and expanding cooperation in several other directions.
The Speaker of the RA National Assembly noted that the role of parliamentary diplomacy is essential in the framework of bilateral cooperation, expressing readiness to deepen further inter-parliamentary cooperation, to activate contacts between legislative bodies.
Alen Simonyan stated that our country greatly values and appreciates the continuous support provided by the Japanese government to the healthcare system and other areas.
Speaking about the prerequisites for the deepening of Armenian-Japanese cultural cooperation, the Speaker of the RA National Assembly mentioned the Hanami festival held last month in the park of the National Assembly, which has been organized since 2015 by the efforts of the Armenian-Japanese Scientific and Cultural Union "Armenia-Japan" and the Armenia-Japan Parliamentary Friendship Group of the RA NA.
At the request of the Japanese guest, the Speaker of the RA National Assembly they conveyed details of the humanitarian disaster caused by the Lachin Corridor crisis, stressing that the use of force and the threat of use of force are an integral part of Azerbaijan's policy and aim to significantly destabilize the situation in the region and undermine the efforts of mediator partners to continue peace negotiations.
He added that despite all the challenges, Armenia adopted democracy and continues to adhere to the agenda of achieving peace.