Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մայիսի 2-ին ընդունել է Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարարի խորհրդարանական տեղակալ Յումի Յոշիկավային:
Ողջույնների փոխանակումից հետո կողմերը փաստել են, որ երկուստեք շահագրգռված են քաղաքական երկխոսության խորացմամբ, առեւտրատնտեսական կապերի զարգացմամբ եւ մի շարք այլ ուղղություններով համագործակցության ընդլայնմամբ:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ երկկողմ փոխգործակցության շրջանակում մեծ է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը՝ պատրաստակամություն հայտնելով առավել խորացնելու միջխորհրդարանական համագործակցությունը, ակտիվացնելու շփումներն օրենսդիր մարմինների միջեւ:
Ալեն Սիմոնյանը փաստել է, որ մեր երկիրը մեծապես կարեւորում եւ բարձր է գնահատում Ճապոնիայի կառավարության կողմից առողջապահական համակարգին եւ այլ ոլորտներում շարունակաբար ցուցաբերվող աջակցությունը:
Խոսելով հայ-ճապոնական մշակութային համագործակցության խորացման նախադրյալներից՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը հիշատակել է նախորդ ամսին Ազգային ժողովի այգում անցկացված Հանամի տոնը, որը դեռ 2015 թվականից կազմակերպվում է «Արումենիա-Նիպոն» հայ-ճապոնական գիտամշակութային միության, ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ճապոնիա պատգամավորական բարեկամական խմբի ջանքերով:
Ճապոնացի հյուրի խնդրանքով ՀՀ ԱԺ նախագահը մանրամասներ է փոխանցել Լաչինի միջանցքի ճգնաժամի հետեւանքով առաջացած հումանիտար աղետից՝ շեշտելով, որ ուժի կիրառումը եւ ուժի կիրառման սպառնալիքն Ադրբեջանի քաղաքականության անբաժանելի մասն են եւ նպատակ ունեն էականորեն ապակայունացնելու իրավիճակը տարածաշրջանում ու խաթարելու միջնորդ գործընկերների՝ խաղաղ բանակցությունները շարունակելուն ուղղված ջանքերը:
Նա հավելել է, որ չնայած բոլոր մարտահրավերներին` Հայաստանը որդեգրել է ժողովրդավարության ուղին եւ շարունակում է հավատարիմ մնալ խաղաղության հասնելու օրակարգին:

Ален Симонян принял заместителя министра иностранных дел Японии
Председатель НС РА Ален Симонян 2 мая принял заместителя парламентского министра иностранных дел Японии Юми Йошикаву.
После обмена приветствиями стороны констатировали, что обе стороны заинтересованы в углублении политического диалога, развитии торгово-экономических связей и расширении сотрудничества по ряду других направлений.
Спикер НС отметил, что в рамках двустороннего сотрудничества важна роль парламентской дипломатии, выразив готовность к дальнейшему углублению межпарламентского сотрудничества, активизации контактов между законодательными органами.
Ален Симонян заявил, что наша страна очень высоко ценит постоянную поддержку, оказываемую правительством Японии системе здравоохранения и другим сферам.
Говоря о предпосылках углубления армяно-японского культурного сотрудничества, Председатель НС упомянул о состоявшемся в прошлом месяце в парке Национального Собрания фестивале «Ханами», который с 2015 года организуется усилиями армяно-японского Научно-культурного союза «Армения-Япония» и Парламентской группы дружбы Армения-Япония НС РА.
По просьбе японского гостя Спикер Национального Собрания РА сообщил подробности гуманитарной катастрофы, вызванной кризисом в Лачинском коридоре, подчеркнув, что применение силы и угроза применения силы являются неотъемлемой частью политики и цели Азербайджана по существенно дестабилизации ситуации в регионе и подрыву усилия партнеров-посредников по продолжению мирных переговоров.
Он добавил, что, несмотря на все вызовы, Армения встала на путь демократии и продолжает придерживаться повестки дня достижения мира.