Գիտելիքի վրա հիմնված աշխատանքն առաջընթաց է, կրթություն է, արդյունավետություն ու ստեղծագործական հաճույք. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Աշխատանքի և աշխատավորների համերաշխության միջազգային օրվա առթիվ: Դրանում ասված է.
«Հայաստանի Հանրապետության սիրելի քաղաքացիներ, այսօր նշում ենք Աշխատանքի օրը:
Այս տոնի առիթով ուզում եմ վերահաստատել վերջերս Ազգային ժողովում արտահայտած այն միտքը, թե աշխատանքը և կրթությունն են մեր ունեցած բոլոր խնդիրների լուծման բանալին: Վերստին՝ չեմ կարող աշխատանքը տարանջատել կրթությունից, որովհետև առանց աշխատանքի հնարավոր չէ կրթություն ստանալ, իսկ գիտելիքի վրա չհիմնված աշխատանքն ընդամենը չարչարանք է, հաճախ առանց ցանկալի արդյունքի:
Գիտելիքի վրա հիմնված աշխատանքն առաջընթաց է, կրթություն է, արդյունավետություն ու ստեղծագործական հաճույք: Հենց այս սկզբունքի վրա են հիմնված այն տնտեսական հաջողությունները, որ այսօր ունենք: Հենց այս սկզբունքի վրա հիմնվող հարյուրհազարավոր աշխատողներն ու տնտեսվարողներն են ապահովում Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեի տպավորիչ եկամուտները, հենց նրանք են մեծացնում հարգանքն աշխատանքի և կրթության նկատմամբ, ապացուցելով, որ գիտելիքի վրա հիմնված աշխատանքի շնորհիվ կարելի է հասնել անհավատալի հաջողությունների:
Աշխատանք՝ հիմնված գիտելիքի վրա և գիտելիք՝ ամրացած աշխատանքով ու փորձով. ահա այն սկզբունքը, որ արդիական ու մրցունակ պետք է դարձնի մեր տնտեսությունը, մեր բանակը, մեր դիվանագիտությունը, մեր կրթական համակարգը և ընդհանրապես՝ մեր պետությունը: Ընդ որում, բազմաթիվ ոլորտներում կարևորելով ստանդարտների հաստատումը, գիտելիքի ստանդարտացումն ամենևին էլ օգտակար չենք համարում, որովհետև պատշարին հարկավոր է ի՛ր գործի համար անհրաժեշտ գիտելիքը, փականագործին ի՛ր, դիվանագետին ի՛ր, զինվորականին ի՛ր: Բայց միանշանակ է և աներկբա, որ միայն գիտելիքի վրա հիմնված աշխատանքը կարող է զարգացման բերել և առաջընթացի:
Եվ ուրեմն, շնորհավորում եմ բոլորիս Աշխատանքի օրվա առիթով և շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր այն մարդկանց, ովքեր իրենց աշխատանքով բարձրացնում են Հայաստանը:
Հատուկ շնորհավորում ու ողջունում եմ այն օտարերկրացիներին, ովքեր աշխատանքի և տնտեսական գործունեության վայր են ընտրել մեր երկիրը: Բարով եք եկել»:

Работа, основанная на знаниях, — это прогресс, образование, эффективность и творческое удовольствие. Никол Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание по случаю Международного дня труда и солидарности трудящихся. В сообщении говорится:
«Уважаемые граждане Республики Армения, сегодня мы отмечаем День труда.
По случаю этого праздника хочу подтвердить высказанную недавно в Национальном Собрании мысль о том, что ключом к решению всех наших проблем являются работа и образование. Опять же, я не могу отделить работу от образования, потому что без работы невозможно получить образование, а работа без знаний — это просто страдание, часто без желаемого результата.
Работа, основанная на знаниях — это прогресс, образование, эффективность и творческое удовольствие. Экономический успех, который мы имеем сегодня, основан на этом принципе. Исходя из этого принципа, сотни тысяч рабочих и предпринимателей обеспечивают внушительные доходы государственного бюджета Республики Армения, именно они повышают уважение к труду и образованию, доказывая, что благодаря наукоемкому труду можно достичь невероятных успехов.
Работа, основанная на знаниях и знания, подкрепленные работой и опытом-это принцип, который должен сделать нашу экономику, нашу армию, нашу дипломатию, нашу систему образования и наше государство в целом современными и конкурентоспособными. Более того, подчеркивая важность установления стандартов во многих областях, мы вовсе не считаем стандартизацию знаний полезной, потому что особые знания нужны каменщику, другие слесарю, особые дипломатам, военным. Но ясно и бесспорно, что только работа, основанная на знаниях, может дать развитие и прогресс.
Итак, поздравляю всех нас с праздником Труда и благодарю всех тех людей, которые своим трудом возвышают Армению.
Я особо поздравляю и приветствую тех иностранцев, которые выбрали нашу страну местом работы и экономической деятельности. Добро пожаловать.»