ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակը պատասխանել է «Ազատություն» ռադիոկայանի հետևյալ հարցին. «ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցիչը օրերս ութ նախապայման է առաջ քաշել, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղից հայկական զորքերի դուրս բերում, Ադրբեջանի օկուպացված ութ գյուղերի ազատում, Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջներից հրաժարում, որոնք Հայաստանի կողմից պետք է իրականացվեն Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների բարելավման համար: Ի՞նչ մեկնաբանություն ունեք այս առումով»:
ԱԳՆ խոսնակը պատասխանել է հարցին․ «Նախ պետք է արձանագրել, որ ադրբեջանական կողմի մտացածին խոսույթներն ու պահանջներն օրեցօր փոխվում են և ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետությանը, այլ կարծում ենք նաև ողջ միջազգային հանրությանն արդեն դժվար է հետևել ադրբեջանական կողմի շահարկումներին:
Ասվածի օրինակ է Լաչինի միջանցքի արգելափակման շուրջ ադրբեջանական խոսույթը: Դեռևս նախորդ տարվա դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանը նախ հայտարարում էր, որ միջանցքը փակ չէ, հետո՝ միջանցքը փակ է, այսպես կոչված, «բնապահպանական ակտիվիստների» կողմից, այնուհետև, երբ հայտարարվեց, որ խնդրո առարկա ներկայացվող հանքը դադարեցրել է իր գործունեությունը, որպես «էկոակտիվիստներ» հանդես եկող անձինք պահանջեցին իրենց կողմից ստուգման ենթարկել միջանցքով անցնող Կարմիր խաչի ավտոմեքենաները և մարդասիրական բեռները: Հաջորդիվ այդ գործողությունները սկսեցին պատճառաբանել ականների մտացածին տեղափոխմամբ, ապա՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի վճռից հետո, կրկին սկսեցին հայտարարել, թե միջանցքը բաց է, իսկ արդեն ապրիլի 23-ին, քայլեր ձեռնարկելով Լաչինի միջանցքում 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության աղաղակող խախտմամբ անցակետ տեղադրելու ուղղությամբ, ի ցույց դրեցին ամիսներ շարունակ պետական մակարդակով կազմակերպված բեմադրության իրական նպատակը:
Վերադառնալով բուն հարցին՝ պետք է ընդգծել, որ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերն իրենց ծառայությունն իրականացնում են բացառապես Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքներում: Հայտնի է, որ դեռևս 1990-ական թվականներից Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ագրեսիայից պաշտպանվելու և Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության նկատմամբ զանգվածային բռնությունները կանխելու նպատակով արցախահայության կողմից ձևավորվել է պաշտպանության բանակ, որն այսօր էլ իրականացնում է իր ծառայությունը՝ գրեթե տասնամյակներ առաջ Ադրբեջանի կողմից ծրագրված նշյալ գործողությունների կյանքի կոչումը թույլ չտալու նպատակով: Պաշտպանության բանակը եղել և մնում է արդիական միմիայն Ադրբեջանի կողմից վարվող էթնիկ զտումների քաղաքականության, այդ թվում՝ ԼՂ բնակչության ֆիզիկական և հոգեբանական ահաբեկման, սպանությունների, հրադադարի ռեժիմի պարբերական խախտումների, Լաչինի միջանցքի արգելափակման, Լեռնային Ղարաբաղ սնունդի և դեղորայքի մատակարարման խափանման, գազի և էլեկտրականության մատակարարումների խափանման միջոցով:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի կողմից տարբեր մակարդակներով բարձրաձայնվող ութ գյուղերին, թարմացնելով ադրբեջանական կողմի հիշողությունը՝ պետք է նշել, որ դեռևս 1990-ական թթ. Ադրբեջանն օկուպացրել է Արծվաշենը, Տավուշի մարզի Վազաշեն և Այգեհովիտ գյուղերի վարելահողեր, Բերքաբեր և Պառավաքար գյուղի վարելահողերի 70 տոկոսը, իսկ արդեն 44-օրյա պատերազմից հետո նոր թափ ստացած ագրեսիայի արդյունքում՝ ևս 150 քառակուսի կիլոմետր տարածք: Զարմանալի է, որ Հայաստանի կողմից տարածքների օկուպացիայի մասին խոսում են մի երկրի պաշտոնյաներ, որի բարձրագույն ղեկավարությունն անթաքույց կերպով տարածքային հավակնություններ է ներկայացնում Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների նկատմամբ՝ երբեմն նաև հայտարարելով, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահման գոյություն չունի, հետևաբար այն չի խախտվում իր զինված ուժերի առաջխաղացմամբ: Մեկ անգամ չէ, որ Ադրբեջանի նախագահը բացահայտորեն խոստովանել է ՀՀ տարածքների օկուպացիան՝ սպառնալով ուժի կիրառման միջոցով նոր տարածքներ գրավել իր առավելապաշտական պահանջները չկատարելու դեպքում:
Ցավալիորեն, Հայաստանի կոչերն Ադրբեջանին՝ հարգել սահմանային գիծը, որը ճանաչվել է երկու երկրների կողմից դեռևս Ալմա-Աթայի հռչակագրով, ինչպես նաև իրավական հիմնավորումներ ներկայացնել նշյալ գյուղերից մի քանիսի կապակցությամբ, մնացել են անպատասխան: Ավելին, անպատասխան է մնացել նաև 1975թ. սահմանային գծից զորքերի հայելային հետքաշման վերաբերյալ հայկական կողմի առաջարկը, որը միանշանակ կնպաստեր սահմանային լարվածության նվազեցմանը և առկա մի շարք խնդիրների հասցեագրմանը:
Հայաստանը համոզված է, որ միայն կառուցողական երկխոսության միջոցով է հնարավոր հասնել բոլոր խնդիրների լուծմանը, իսկ Ադրբեջանի կողմից վարվող քաղաքականությունն ակնհայտորեն չի նպաստում տարածաշրջանում լարվածության նվազեցմանը և խաղաղության հաստատմանը»:

RA MFA, about submission of eight preconditions by Azerbaijan to Armenia
RA MFA Press Spokesman answered the following question from the "Azatutyun" radio station, "Azerbaijan's permanent representative at the UN recently put forward eight preconditions, including the withdrawal of Armenian troops from Nagorno-Karabakh, the liberation of eight occupied villages of Azerbaijan, the abandonment of territorial claims against Azerbaijan, which Armenia should implement to improve relations with Azerbaijan. What do you have to say about this?"
The Foreign Ministry spokesperson answered, "First of all, it should be noted that the fictitious speeches and demands of the Azerbaijani side are changing daily. Not only the Republic of Armenia but also the entire international community, it is already difficult to follow the speculations of the Azerbaijani side.
An example of what was said is the Azerbaijani talk about blocking the Lachin Corridor. On December 12 last year, Azerbaijan first announced that the corridor was not closed. The hall was completed by so-called "environmental activists," then when it was announced that the mine in question had stopped its activities, "eco-activists." "the speakers demanded that they inspect the Red Cross vehicles and humanitarian cargo passing through the corridor. Subsequently, these actions began to be justified by the fictitious transfer of mines; then, after the judgment of the International Court of Justice, they again began to declare that the corridor was open, and already on April 23, taking steps to install a checkpoint in the Lachin corridor in flagrant violation of the tripartite declaration of November 9, 2020. showed the real purpose of the stage organized at the state level for months.
Returning to the original question, it should be emphasized that the armed forces of the Republic of Armenia carry out their service exclusively in the sovereign territories of the Republic of Armenia. It is known that since the 1990s, to defend against the aggression carried out by Azerbaijan and to prevent mass violence against the civilian population of Nagorno-Karabakh, the Armenians of Artsakh formed a defense army, which is still performing its service today, despite the implementation of the mentioned operations planned by Azerbaijan almost decades ago. in order not to give. The Defense Army was and remains relevant only through the policy of ethnic cleansing carried out by Azerbaijan, including physical and psychological intimidation of the population of Nagorno-Karabakh, murders, systematic violations of the ceasefire regime, blocking of the Lachin Corridor, disruption of food and medicine supplies to Nagorno-Karabakh, disruption of gas and electricity supplies. :
As for the eight villages raised by Azerbaijan at different levels, refreshing the memory of the Azerbaijani side, it should be noted that back in the 1990s, Azerbaijan occupied the arable lands of Artsvashen, Vazashen, and Aygehovit villages of Tavush region, 70 percent of the arable lands of Berkaber and Paravakar villages, and already 150 more square kilometers as a result of the renewed aggression after the 44-day war. Surprisingly, the occupation of territories by Armenia is discussed by officials of a country whose top leadership openly presents territorial claims to the sovereign parts of Armenia, sometimes also declaring that the border between Armenia and Azerbaijan does not exist. Therefore it is not violated by the advance of its armed forces. More than once, the president of Azerbaijan has openly admitted the occupation of RA territories, threatening to occupy new parts through force in case of non-fulfillment of his most pious demands.
Regrettably, Armenia's appeals to Azerbaijan to respect the borderline recognized by both countries as early as the Alma-Ata Declaration and to present legal justifications regarding some of the mentioned villages remained unanswered. Moreover, the proposal of the Armenian side regarding the mirror withdrawal of troops from the borderline of 1975, which would contribute to reducing the border tension and addressing several existing problems, remained unanswered.
Armenia is convinced that it is possible to solve all problems only through constructive dialogue, and the policy pursued by Azerbaijan does not contribute to reducing tension and establishing peace in the region."