Ցանկանում ենք՝ միջազգային հանրության աջակցությամբ բանակցություններ սկսվեն ԼՂ ներկայացուցիչների և Ադրբեջանի միջև․ Կատրին Կոլոնա (Արմենպրես)
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոնան անընդունելի է համարում Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքով տեղաշարժի խոչընդոտումը՝ նշելով, որ դա Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության համար հղի է տնտեսական և մարդասիրական ճգնաժամի լուրջ վտանգներով։ «Արմենպրես»-ին տված բացառիկ հարցազրույցում Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարն ընդգծում է՝ Ադրբեջանի նման գործելաոճը խոչընդոտում է նաև Հայաստանի հետ խաղաղ բանակցություններին։ Նա մտահոգիչ է համարել նաև Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում անցակետի տեղադրումը։
Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը նաև շեշտել է, որ Ֆրանսիան կաջակցի ցանկացած լուծման, որը հնարավորություն կտա երաշխավորել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությունը կարող է շարունակել ապրել այնտեղ ապահով ՝ պահպանելով իր պատմությունը, ժառանգությունը և մշակույթը:
Կատրին Կոլոնան անդրադարձել է նաև հայ-ֆրանսիական հարաբերություններին, իր ուղերձն է հղել Հայոց ցեղասպանության տարելիցի առնչությամբ։
-Տիկին նախարար, Ադրբեջանն արդեն 4 ամիս շրջափակման մեջ է պահում Լեռնային Ղարաբաղը, ինչի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը կանգնած է հումանիտար աղետի շեմին։ Միջազգային հանրությունը, այդ թվում՝ Ֆրանսիան, անընդունելի են համարել Լաչինի միջանցքի արգելափակումը և Ադրբեջանին կոչ են արել ապահովել մարդկանց և տրանսպորտային միջոցների ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով։ Վերջերս նաև Արդարադատության միջազգային դատարանը Ադրբեջանին պարտադրեց անհապաղ բացել միջանցքը և ապահովել ազատ տեղաշարժը, սակայն Ադրբեջանը շարունակում է փակ պահել միջանցքը՝ անտեսելով միջազգային հանրության բոլոր կոչերն ու Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը։ Չե՞ք կարծում, որ արդեն ժամանակն է, որպեսզի միջազգային հանրությունը խոսքից գործի անցնի և հստակ քայլեր ձեռնարկի, որպեսզի Ադրբեջանը դադարեցնի Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումը։ Ի՞նչ քայլերի է պատրաստ Ֆրանսիան այս ուղղությամբ,  արդյոք դիտարկո՞ւմ եք Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու տարբերակը։ Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանը չի դադարեցնում ագրեսիվ գործողությունները նաև Հայաստանի դեմ՝ ինչ գործնական քայլերի են պատրաստ ԵՄ-ն և Ֆրանսիան Հայաստանի և Ադրբեջանի 1991 թվականի սահմանագծի երկայնքով զորքերն անվտանգ հեռավորությամբ տեղակայելու առաջարկվող լուծումը կյանքի կոչելու ուղղությամբ։
-Դեկտեմբերի 12-ից ի վեր Լաչինի միջանցքով տեղաշարժի խոչընդոտումն անընդունելի է։ Ես բազմիցս առիթն ունեցել եմ արտահայտելու Ֆրանսիայի դիրքորոշումն այս առնչությամբ։
Այս իրավիճակն անընդունելի է, քանզի Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության համար հղի է տնտեսական և մարդասիրական ճգնաժամի լուրջ վտանգներով։ Այն, սակայն, խոչընդոտում է նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ բանակցությունների շարունակմանը, որին վճռականորեն հանձնառու է վարչապետ Փաշինյանը, և լուրջ վտանգ է տարածաշրջանի կայունության համար, որի վրա արդեն իսկ խորապես ազդում է ներկայիս աշխարհաքաղաքական համատեքստը։
Մենք պետք է միասնաբար գնահատենք Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի ագրեսիայի հետևանքները։ Այն, ինչ ապրում ենք այսօր՝ պատերազմի վերադարձն է մեր մայրցամաք: Սակայն, առավել հիմնարար առումով, սա նաև գիտակցված փորձ է՝ վիճարկելու իրավունքի վրա հիմնված միջազգային կարգի հիմնարար սկզբունքները՝ փոխարինելով ուժի օրենքով։ Սա վճռորոշ պահ է, որը յուրաքանչյուրին պետք է ստիպի գնահատել իր պատասխանատվությունը և գիտակցել, որ խաղաղությունը մեր ամենաթանկ արժեքն է։
Մի քանի շաբաթ առաջ Արդարադատության միջազգային դատարանը վճիռ կայացրեց ամփոփ դատավարության ընթացքում՝ պահանջելով Բաքվից իր իրավասության շրջանակում ձեռնարկել բոլոր միջոցները միջանցքով անարգել տեղաշարժն ապահովելու համար: Որոշումը պարտադիր է բոլորի համար, և պետք է հարգվի։ Լաչինի միջանցքի նոր ճանապարհի մուտքի մոտ անցակետ տեղադրելու Ադրբեջանի որոշումն այս առումով խիստ մտահոգիչ է, ինչպես նշել են նաև Եվրամիությունը և ԱՄՆ-ը։
Ֆրանսիայի ցանկությունն է, որ բոլոր վեճերը լուծվեն բացառապես բանակցային ճանապարհով։ Սա է Ֆրանսիայի հանձնառության հիմքում՝ Եվրամիության կողքին։ Եվ պատասխանատվության, բանակցությունների վերսկսման և օրենքի հարգման այս կոչը լսելի դարձնելու համար է, որ ես այս շաբաթ այցելում եմ Ադրբեջան և Հայաստան:
-Ադրբեջանի նախագահը պնդում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը իրենց ներքին հարցն է, և չեն պատրաստվում որևէ մեկի հետ դա քննարկել, մինչդեռ հայկական կողմը Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման համատեքստում առաջ է քաշում նաև Բաքվի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև երկխոսության միջազգային մեխանիզմ ձևավորելու , Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության և իրավունքների ապահովման միջազգային երաշխիքների հարցը։ Ո՞րն է Ֆրանսիայի դիրքորոշումն այս հարցում՝ նաև որպես ԵԱՀԿ մինսկի խմբի համանախագահող երկիր։
-Մենք ցանկանում ենք, որ միջազգային հանրության աջակցությամբ  բանակցություններ սկսվեն Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչների և ադրբեջանական իշխանությունների միջև՝ բնակչության իրավունքների և երաշխիքների բովանդակության շուրջ։ Սա ենթադրում է, որ պետք է բարենպաստ պայմաններ ստեղծվեն նման բանակցությունների համար, մասնավորապես՝ Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժի վերականգնման հարցի վերաբերյալ։
Ֆրանսիան կաջակցի ցանկացած լուծման, որը հնարավորություն կտա երաշխավորել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությունը կարող է շարունակել ապրել այնտեղ ապահով ՝ պահպանելով իր պատմությունը, ժառանգությունը և մշակույթը: Դա նրա անխախտ իրավունքն է։
-Կխնդրեի անդրադառնալ հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների ներկա մակարդակին։ Ինչպե՞ս եք գնահատում տարբեր ոլորտներում Հայաստանի և Ֆրանսիայի համագործակցությունը և ո՞ր ոլորտներում եք տեսնում փոխգործակցությունը խորացնելու ներուժ։
-Մեր երկու երկրների միջև հարաբերությունները բացառիկ են, և ձևավորվել են ընդհանուր պատմության ընթացքում՝ ունենալով երջանիկ, բայց նաև առանձնապես ցավալի պահեր։ Այսօր այդ հարաբերությունները զարգանում են ինչպես երկու կառավարությունների, այնպես էլ քաղաքացիական հասարակությունների միջև:
Ֆրանսիան վճռականորեն աջակցում է պարոն Փաշինյանի կառավարության կողմից Հայաստանում ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության ամրապնդման և երկրի տնտեսության զարգացմանն ուղղված ջանքերին։ Հայաստանի կողմից ժողովրդավարական մոդելի խիզախ ընտրությունը պետք է ստանա աջակցություն, ինչին  մենք հավատարիմ ենք միջազգային հանրության այլ անդամների և Եվրամիության հետ միասին:
2021 թվականի դեկտեմբերին ստորագրեցինք նաև տնտեսական համագործակցության հավակնոտ ճանապարհային մի քարտեզ, և վերջերս Փարիզում կազմակերպեցինք «Հավակնություններ՝ Ֆրանսիա-Հայաստան» ֆորումը, ինչպես նաև Երևանում բացեցինք Զարգացման ֆրանսիական գործակալության գրասենյակ։ ԶՖԳ-ն արդյունավետ երկխոսություն է վարում Հայաստանի իշխանությունների հետ՝ իրականացնելու նոր ծրագրեր, մասնավորապես, ջրի և կայուն էներգիայի ոլորտներում: Անցած տարի զգալիորեն աճել են մեր երկկողմ առևտրի ծավալները
Մեր երկկողմ առևտուրը զգալիորեն աճել է անցյալ տարի, և մենք աշխատում ենք այնպես անել, որ այս միտումը շարունակվի, այդ թվում՝ աջակցելով ֆրանսիական ընկերություններին, որոնք ցանկանում են ներդրումներ կատարել Հայաստանում, ինչպիսիք են Վեոլիան, Պեռնո Ռիկարը,  Քարֆուրը և Ամունդի-Ակբան:
Ինչ վերաբերում է պաշտպանությանը, Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանությունում պաշտպանական առաքելության հիմնումը պետք է հնարավորություն տա խորացնել մեր երկկողմ համագործակցությունն այս առանցքային ոլորտում։
Վերջապես, մշակութային և կրթական համագործակցության ոլորտում մենք ցանկանում ենք հիմնվել ՀՖՖՀ-ի՝ Հայաստանի ֆրանսիական համալսարանի վիթխարի հաջողության վրա, ինչպես նաև Հայաստանում բացում ենք Ֆրանսիական ինստիտուտ, որը թույլ կտա ստեղծել հարուստ մշակութային ծրագիր՝ միաժամանակ առաջարկելով Ֆրանսերենի դասընթացներ բոլոր մակարդակների համար։ Հարկ է նաև նշել մեր ուշագրավ համագործակցության զարգացումը ֆրանկոֆոնիայի, գիտության, մշակույթի, սպորտի և ժառանգության ոլորտներում, որոնք վկայում են Ֆրանսիայի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների բացառիկ դինամիկայի մասին, ինչին ես խորապես հավատարիմ եմ։
-Տիկին նախարար, կխնդրեի անդրադառնալ հայ ժողովրդի, ինչու ոչ՝ նաև համայն մարդկության համար մի կարևոր հարցի ևս։ Մի քանի օրից լրանում է Հայոց ցեղասպանության 108-րդ տարելիցը։ Որպես Ցեղասպանությունը ճանաչած և դատապարտած երկրի արտաքին գործերի նախարար՝ ո՞րն է Ձեր ուղերձն աշխարհին և հատկապես Թուրքիային, որպեսզի ապագայում մարդկության դեմ նման ոճրագործությունները չկրկնվեն։
Ապրիլի 24-ին, ինչպես յուրաքանչյուր տարի, ոգեկոչեցինք 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը, որը Ֆրանսիան օրենքով պաշտոնապես ճանաչել է 2001 թվականի հունվարի 29-ին։ Հարգանքի այս տուրքն առավել մեծ հանդիսավորություն է ստացել 2019 թվականին Ֆրանսիայի նախագահի կողմից Հանրապետության հիշատակի միջոցառումների ցանկում ներառվելուց ի վեր։
Ոգեկոչումն առանձնահատուկ հնչեղություն ունի, քանզի բազմաթիվ ֆրանսիացիներ ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգներ են, որոնց հյուրընկալել է Ֆրանսիան: Սակայն ցեղասպանության ոգեկոչումը նաև ուղերձ է մարդկությանը, որպեսզի այս սարսափելի եղելությունները չկրկնվեն այնպիսի մի անհանգիստ ժամանակաշրջանում, որում, ցավոք, հակամարտություններն ավելանում են և  վտանգվում բազմաթիվ փոքրամասնություններ:
Ինչ վերաբերում է Թուրքիային, ապա հարկ է նշել, որ քաղաքացիական հասարակության խիզախ կազմակերպությունների նախաձեռնությամբ այնտեղ ևս նշվում է Հայոց ցեղասպանությունը և, որ թուրք գիտնականներն ու պատմաբաններն աշխատում են այդ թեմայի շուրջ: Մենք պետք է շարունակենք աջակցել ողջ աշխարհում, ինչպես ինստիտուցիոնալ դերակատարների, այնպես էլ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների կողմից գործադրվող ջանքերին՝ Ցեղասպանության ժխտողականության դեմ պայքարելու և պատմության սարսափելի դասերի մասին խորհելու համար: Միայն մենք կարող ենք պահպանել ժողովուրդների՝ միասին ապրելու կարողությունը, որը վտանգված է։

We would like to start negotiations between the representatives of Nagorno-Karabakh and Azerbaijan with the support of the international community; Catherine Colonna (Armenpress)
We would like to start negotiations between the representatives of Nagorno-Karabakh and Azerbaijan with the support of the international community;  Catherine Colonna (Armenpress)
Minister of Foreign Affairs of France, Catherine Colonna, considers it unacceptable that Azerbaijan obstructs movement through the Lachin Corridor, noting that it is fraught with severe economic and humanitarian crisis risks for the population of Nagorno-Karabakh. In an exclusive interview with "Armenpress," the Minister of Foreign Affairs of France emphasized that Azerbaijan's similar behavior hinders peace negotiations with Armenia. He also considered the installation of a checkpoint by Azerbaijan in the Lachin Corridor as a concern.
The French Foreign Minister also stressed that France would support any solution to ensure that the Armenian population of Nagorno-Karabakh can continue living there safely, preserving its history, heritage, and culture.
Catherine Colonna also referred to Armenian-French relations and sent her message regarding the anniversary of the Armenian Genocide.
- Madam Minister, Azerbaijan has been under the blockade of Nagorno Karabakh for four months, resulting in the people of Nagorno Karabakh being on the verge of a humanitarian disaster. The international community, including France, considered blocking the Lachin Corridor unacceptable and called on Azerbaijan to ensure the free movement of people and vehicles through the Lachin Corridor. Recently, the International Court of Justice forced Azerbaijan to open the corridor and ensure free movement immediately. Still, Azerbaijan keeps the gallery closed, ignoring all the international community calls and the decision of the International Court of Justice. Is it time for the international community to move from words to action and take clear steps so that Azerbaijan stops the blockade of Nagorno Karabakh? What steps is France ready to take in this direction? Are you considering imposing sanctions on Azerbaijan? Because Azerbaijan does not stop its aggressive actions against Armenia, what practical steps are the EU and France ready to implement the proposed solution of deploying troops along the 1991 border between Armenia and Azerbaijan at a safe distance?
- Since December 12, the obstruction of movement through the Lachin Corridor has been unacceptable. I have repeatedly been able to express France's position in this regard.
This situation is unacceptable because the population of Nagorno-Karabakh is fraught with grave dangers of economic and humanitarian crises. However, it also hinders peace negotiations between Armenia and Azerbaijan, to which Prime Minister Pashinyan is firmly committed. It is a severe threat to the region's stability, which is already deeply affected by the current geopolitical context.
We must jointly assess the consequences of Russia's aggression against Ukraine. What we are experiencing today is the return of war to our continent. But, more fundamentally, it is also a conscious attempt to challenge the fundamental principles of a law-based international order by replacing it with the law of force. This crucial moment should make everyone appreciate their responsibility and realize that peace is our most precious value.
A few weeks ago, the International Court of Justice issued a summary judgment requiring Baku to take all measures within its jurisdiction to ensure unhindered movement through the corridor. The decision is binding for everyone and must be respected. Azerbaijan's decision to install a checkpoint at the entrance to the new road to the Lachine Corridor is immensely worrying, as the European Union and the United States have also noted.
France desires that all disputes be resolved exclusively through negotiations. This is the basis of France's commitment to the European Union. And it is to make this call for responsibility, resumption of the talks, and respect for the law heard that I am visiting Azerbaijan and Armenia this week.
- The President of Azerbaijan insists that the Nagorno-Karabakh problem is their internal issue. They are not going to discuss it with anyone. At the same time, in the context of the settlement of relations with Azerbaijan, the Armenian side also puts forward the creation of an international dialogue mechanism between Baku and Nagorno Karabakh, the security of the people of Nagorno Karabakh and the issue of international guarantees of rights. What is France's position as a co-chairing country of the OSCE Minsk Group?
- With the support of the international community, we want to start negotiations between the representatives of Nagorno Karabakh and the Azerbaijani authorities on the content of the population's rights and guarantees. This implies that favorable conditions should be created for such negotiations, particularly regarding the restoration of free movement through the Lachin Corridor.
France will support any solution to ensure that the Armenian population of Nagorno-Karabakh can continue living there safely, preserving its history, heritage, and culture. It is his inviolable right.
- I would like to address the current level of Armenian-French relations. How do you assess the cooperation between Armenia and France in different fields, and in which areas do you see the potential to deepen the collaboration?
- The relations between our two countries are exceptional and have been formed during the shared history, having happy but harrowing moments. Today, these relations are developing between the two governments and civil societies.
France strongly supports the efforts of Mr. Pashinyan's government to strengthen democracy and the rule of law in Armenia and to develop the country's economy. Armenia's courageous choice of a democratic model should receive support, to which we are committed with other members of the international community and the European Union.
In December 2021, we also signed an ambitious road map for economic cooperation. We recently organized the "Aspirations: France-Armenia" forum in Paris and opened an office of the French Development Agency in Yerevan. ZFG effectively engages with the Armenian authorities to implement new projects, particularly in water and sustainable energy. Last year, our bilateral trade volumes increased significantly.
Our bilateral trade increased significantly last year. We are working to ensure this trend continues by supporting French companies that want to invest in Armenia, such as Veolia, Pernod Ricard, Carrefour, and Amundi-Acba.
As for defense, establishing a defense mission at the French Embassy in Armenia should provide an opportunity to deepen our bilateral cooperation in this vital area.
Finally, in the field of cultural and educational cooperation, we would like to build on the tremendous success of FFFA, the French University of Armenia, and we are also opening a French Institute in Armenia, which will allow us to create a rich cultural program while offering French language courses for all levels. The development of our remarkable cooperation in Francophonie, science, culture, sports, and heritage is also worth mentioning, which testify to the exceptional dynamics of relations between France and Armenia, to which I am deeply committed.
- Madam Minister, I would like to address an essential issue for the Armenian people, why not, and for all of humanity. In a few days, the 108th anniversary of the Armenian Genocide will pass. As the foreign minister of a country that recognized and condemned the Genocide, what is your message to the world, especially Turkey, so that such crimes against humanity are not repeated in the future?
On April 24 every year, we commemorated the victims of the Armenian Genocide of 1915, which France officially recognized by law on January 29, 2001. This tribute has received greater solemnity since it was included in the list of commemorative events of the Republic by the President of France in 2019.
The commemoration has a particular resonance because many French people are descendants of genocide survivors who France hosted. However, the observance of the genocide is also a message to humanity so that these terrible events do not repeat themselves in such a troubled time that conflicts are increasing and many minorities are at risk.
As for Turkey, it should be noted that the Armenian Genocide is being commemorated there as well, at the initiative of brave civil society organizations. Turkish scientists and historians are working on that topic. We must continue to support efforts worldwide, both by institutional actors and civil society representatives, to combat Genocide denial and reflect on the terrible lessons of history. Only we can preserve the ability of people to live together, which is at risk.