«Միայն խաղաղության համաձայնագիրը հնարավորություն կտա իսկապես լուծել մնացած բոլոր հարցերը». Կոլոնա
Տարածաշրջանային իրավիճակի և Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների վերաբերյալ Ֆրանսիայի և Եվրոպական Միության միակ նպատակը խաղաղության և վստահության մթնոլորտի վերականգնումն է։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, Ջերմուկում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասել է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոնան։
«Միայն խաղաղության համաձայնագիրը հնարավորություն կտա իսկապես լուծել մնացած բոլոր հարցերը, որոնք բխում են այս իրավիճակից։ Այդ իսկ պատճառով է, որ ԵՄ-ն ուղարկել է դիտորդական առաքելություն, որը քաղաքացիական առաքելություն է, զինված առաքելություն չէ։ Առաքելության նպատակն է տեղում արձանագրել իրավիճակը, ինչը հնարավորություն է տալիս ԵՄ երկրներին ունենալ ուղիղ, առաջին ձեռքից վկայություններ տեղի վիճակի մասին։ Առաքելությունը մեր կարծիքով շատ օգտակար է, և այս առաքելության աշխատանքի շնորհիվ է նաև, որ կարողանալու ենք առաջ գնալ խաղաղության ճանապարհով»,- ասաց Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարը։
Կատրին Կոլոնան նշել է, որ իր համար կարևոր էր Ջերմուկ այցելելը, որպեսզի մի կողմից աջակցությունը հայտնի ԵՄ դիտորդական առաքելությանը, որը կարևոր աշխատանք է կատարում, մյուս կողմից տեղում սեփական աչքերով տեսնի իրավիճակը։ «Մենք իրավիճակի մասին, բնականաբար, տեղեկանում ենք փաստաթղթերի հիման վրա, սակայն տեղում սեփական աչքերով տեսնելն էլ շատ կարևոր է, և այս այցով ևս մեկ անգամ վերահաստատում ենք մեր աջակցությունն ու զորակցությունը բարեկամ հայ ժողովրդին»,- ասաց նախարարը։
Նրա խոսքով՝ ամեն ինչ ավելի լավ ես հասկանում, երբ տեսնում ես քո աչքերով։ «Տեսնելով առաջխաղացումն այս նոր դիրքերի վրա՝ ավելի լավ ենք իրավիճակը հասկանում»,- ասաց նա։

"Only the peace agreement will make it possible to really solve all other issues;" Colonna
Regarding the regional situation and Armenia-Azerbaijan relations, France and the European Union's only goal is to restore peace and trust.
As the correspondent of Armenpress reports, the Minister of Foreign Affairs of France, Catherine Colonna, said this in a conversation with journalists in Jermuk.
"Only the peace agreement will allow to solve all other issues arising from this situation. That is why the EU sent an observation mission, which is a civilian mission, not an armed mission. The purpose of the mission is to record the situation on the ground, which allows the EU countries to have direct, first-hand evidence of the local situation. In our opinion, the mission is beneficial, and thanks to the work of this mission, we will be able to move forward on the path of peace," said the French Foreign Minister.
Catherine Colona noted that it was vital for her to visit Jermuk to, on the one hand, show her support for the EU observation mission, which is doing important work, and on the other hand, see the situation on the ground with her own eyes. "Naturally, we learn about the situation based on documents, but seeing it with our own eyes is also very important, and with this visit, we once again reaffirm our support and cooperation to the friendly Armenian people," said the minister.
She says you understand everything better when you see it with your own eyes. "Seeing the progress on these new positions, we understand the situation better," she said.