«Ձեր կողքին ենք արդար և կայուն խաղաղության որոնումներում». Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը՝ Փաշինյանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոննայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է Ֆրանսիաի ԱԳ նախարարի այցը Հայաստան և ընդգծել մեր երկրի հատուկ վերաբերմունքն ու ուշադրությունը Հայաստան-Ֆրանսիա հարաբերությունների նկատմամբ: «Ուզում եմ ընդգծել, որ շատ ուրախ եմ այն դինամիկայի համար, որ ունենք մեր հարաբերություններում: Ոչ միայն այդ հարաբերությունները բարձր մակարդակի վրա են, այլ նաև կարծում եմ՝ պոտենցիալ ունենք զարգացնելու: Ուզում եմ հատուկ շնորհակալություն հայտնել Ֆրանսիայի նախագահին, Ձեզ, կառավարությանն այն ուշադրության համար, որ հատկացվում է մեր տարածաշրջանի խնդիրներին, մասնավորապես, Լեռնային Ղարաբաղի և Լաչինի միջանցքի շուրջ առկա ճգնաժամին: Կրկին ողջունում եմ Ձեզ և ուրախ կլինեմ լսել Ձեր գնահատականները, տպավորություններն այցի և մեր տարածաշրջանի վիճակի մասին»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Իր հերթին, Կատրին Կոլոննան շնորհակալություն է հայտնել հյուրընկալելու համար և հավելել. «Առաջին անգամ եմ Ձեր երկիր այցելում, և առանց հետաձգելու փոխանցում եմ նախագահի բարեկամական ողջույնները Ձեզ: Գիտեք, որ Ֆրանսիան Հայաստանի բարեկամն է, Հայաստանի կողքին է, և այս երկրի հետ մեզ շատ բաներ են կապում: Բայց ցանկանում եմ անձամբ ևս մեկ անգամ ասել՝ մենք Ձեր կողքին ենք այն բարեփոխումների, ջանքերի, աշխատանքի ժամանակ, որ վարում եք, նաև Ձեր կողքին ենք արդար և կայուն խաղաղության որոնումներում»:
Քննարկվել են Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև տարբեր ոլորտներում համագործակցության հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը վերաբերող հարցեր: Զրուցակիցներն անդրադարձել են Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում առկա հումանիտար ճգնաժամին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը:
Զրուցակիցներն ընդգծել են Արդարադատության միջազգային դատարանի կայացրած որոշման անհապաղ իրականացման և Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման անհրաժեշտությունը: Անթույլատրելի է համարվել Ադրբեջանի կողմից միակողմանի գործողությունները, այդ թվում՝ Լաչինի միջանցքում անցակետի տեղադրումը, ինչը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կոպիտ խախտում է:
Մտքեր են փոխանակվել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը վերաբերող հարցերի շուրջ: Տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության ապահովման համատեքստում կարևորվել է Հայաստանում Եվրոպական միության դիտորդական առաքելության արդյունավետ գործունեությունը:

"We are with you in the search for a just and sustainable peace," French Foreign Minister to Pashinyan
Prime Minister Nikol Pashinyan received the delegation led by the Minister of Foreign Affairs of France, Catherine Colonna.
The Prime Minister welcomed the visit of the French Foreign Minister to Armenia and emphasized our country's unique attitude and attention towards Armenia-France relations. "I want to emphasize that I am pleased about the dynamics we have in our relationship. Not only are these relations at a high level, but I also think we have the potential to develop them. I want to express special thanks to the President of France, to you, to the government for the attention given to the problems of our region, in particular, to the crisis around the Nagorno Karabakh and Lachin Corridor. I welcome you again, and I will be happy to hear your evaluations, impressions about the visit, and the state of our region," said Nikol Pashinyan.
In turn, Katrin Colonna thanked me for hosting and added: "I am visiting your country for the first time, and without delay, I convey the friendly greetings of the president to you. You know that France is Armenia's friend, stands by Armenia, and many things connect us with this country. But we are by your side during the reforms, efforts, and work you are conducting; we are also by your side in searching for a just and sustainable peace.
Issues related to further developing and strengthening cooperation between Armenia and France in various fields were discussed. The interlocutors referred to the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh, the Nagorno-Karabakh conflict, due to the situation around the Lachin Corridor.
The interlocutors emphasized the need for the immediate implementation of the decision of the International Court of Justice and the market for Azerbaijan to unblock the Lachin Corridor. Unilateral actions by Azerbaijan, including establishing a checkpoint in the Lachin Corridor, a gross violation of the statement of November 9, 2020, were considered unacceptable.
Thoughts were also exchanged on regulating relations between Armenia and Azerbaijan. In the context of ensuring security and stability in the region, the practical activity of the European Union observation mission in Armenia was highlighted.