«Ձեր կողքին ենք արդար և կայուն խաղաղության որոնումներում». Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը՝ Փաշինյանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոննայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է Ֆրանսիաի ԱԳ նախարարի այցը Հայաստան և ընդգծել մեր երկրի հատուկ վերաբերմունքն ու ուշադրությունը Հայաստան-Ֆրանսիա հարաբերությունների նկատմամբ: «Ուզում եմ ընդգծել, որ շատ ուրախ եմ այն դինամիկայի համար, որ ունենք մեր հարաբերություններում: Ոչ միայն այդ հարաբերությունները բարձր մակարդակի վրա են, այլ նաև կարծում եմ՝ պոտենցիալ ունենք զարգացնելու: Ուզում եմ հատուկ շնորհակալություն հայտնել Ֆրանսիայի նախագահին, Ձեզ, կառավարությանն այն ուշադրության համար, որ հատկացվում է մեր տարածաշրջանի խնդիրներին, մասնավորապես, Լեռնային Ղարաբաղի և Լաչինի միջանցքի շուրջ առկա ճգնաժամին: Կրկին ողջունում եմ Ձեզ և ուրախ կլինեմ լսել Ձեր գնահատականները, տպավորություններն այցի և մեր տարածաշրջանի վիճակի մասին»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Իր հերթին, Կատրին Կոլոննան շնորհակալություն է հայտնել հյուրընկալելու համար և հավելել. «Առաջին անգամ եմ Ձեր երկիր այցելում, և առանց հետաձգելու փոխանցում եմ նախագահի բարեկամական ողջույնները Ձեզ: Գիտեք, որ Ֆրանսիան Հայաստանի բարեկամն է, Հայաստանի կողքին է, և այս երկրի հետ մեզ շատ բաներ են կապում: Բայց ցանկանում եմ անձամբ ևս մեկ անգամ ասել՝ մենք Ձեր կողքին ենք այն բարեփոխումների, ջանքերի, աշխատանքի ժամանակ, որ վարում եք, նաև Ձեր կողքին ենք արդար և կայուն խաղաղության որոնումներում»:
Քննարկվել են Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև տարբեր ոլորտներում համագործակցության հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը վերաբերող հարցեր: Զրուցակիցներն անդրադարձել են Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում առկա հումանիտար ճգնաժամին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը:
Զրուցակիցներն ընդգծել են Արդարադատության միջազգային դատարանի կայացրած որոշման անհապաղ իրականացման և Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման անհրաժեշտությունը: Անթույլատրելի է համարվել Ադրբեջանի կողմից միակողմանի գործողությունները, այդ թվում՝ Լաչինի միջանցքում անցակետի տեղադրումը, ինչը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կոպիտ խախտում է:
Մտքեր են փոխանակվել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը վերաբերող հարցերի շուրջ: Տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության ապահովման համատեքստում կարևորվել է Հայաստանում Եվրոպական միության դիտորդական առաքելության արդյունավետ գործունեությունը:

«Мы рядом с Вами в поисках справедливого и прочного мира». Министр иностранных дел Франции Пашиняну
Премьер-министр Никол Пашинян принял министра иностранных дел Франции Катрин Колонну и возглавляемую ею делегацию.
Премьер-министр приветствовал визит министра иностранных дел Франции в Армению и подчеркнул особое отношение и внимание нашей страны к армяно-французским отношениям.
“Хочу подчеркнуть, что очень рад той динамике, которую мы наблюдаем в наших отношениях. Эти отношения не только находятся на высоком уровне, но и, думаю, у нас есть потенциал для их развития. Хочу выразить особую благодарность президенту, Вам, правительству Франции за то внимание, которое уделяется проблемам нашего региона, в частности, кризису вокруг Нагорного Карабаха и Лачинского коридора. Еще раз приветствую Вас и буду рад услышать Ваши впечатления от визита и оценки относительно состояния нашего региона”, - отметил Никол Пашинян.
Катрин Колонна поблагодарила за гостеприимство и добавила: “Я впервые посещаю Вашу страну и без промедления передаю Вам дружеские приветствия от президента. Вы знаете, что Франция является другом Армении, поддерживает Армению, и многое связывает нас с этой страной. Но хочу еще раз лично подчеркнуть: мы рядом с Вами в реализации проводимых Вами реформ, усилий и работы, мы также поддерживаем Вас в поисках справедливого и прочного мира”.
Были обсуждены вопросы дальнейшего развития и укрепления сотрудничества между Арменией и Францией в различных сферах.
Собеседники коснулись начавшегося в результате ситуации вокруг Лачинского коридора гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе, а также нагорно-карабахского конфликта.
Собеседники подчеркнули необходимость немедленного выполнения решения Международного суда ООН и разблокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Была подчеркнута неприемлемость односторонних действий Азербайджана, в том числе создания КПП в Лачинском коридоре, что является грубым нарушением Заявления от 9 ноября 2020 года.
Состоялся также обмен мнениями по вопросам урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном.
В контексте обеспечения безопасности и стабильности в регионе была отмечена важность эффективной деятельности миссии наблюдателей Европейского союза в Армении.