Վարչապետը ներկայացրել է ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծման՝ հայկական կողմի պատկերացումները
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է ԼՂ շուրջ ստեղծված իրադրության կարգավորման վերաբերյալ հայկական կողմի պատկերացումները։
Ըստ նրա՝ ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը պետք է վերահսկողության տակ պահի Լաչինի միջանցքն ու ապահովի դրա բնականոն գործունեությունը. «Բացի ՌԴ-ից, որևէ մեկը Լաչինի միջանցքում վերահսկողություն չպետք է իրականացնի, Ադրբեջանն էլ չպետք է խոչընդոտի միջանցքով ազատ երթևեկությունը։ Սա ճշգրիտ այն է, ինչ նախատեսված է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ։
ԼՂ հայության իրավունքներն ու անվտանգությունը պետք է դառնան միջազգային ֆորմատի շրջանակներում Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև բանակցությունների առարկա։
Ինչ վերաբերում է ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև հնարավոր խաղաղության պայմանագրին, ակնհայտ է, որ այն պետք է ունենա իրագործման երաշխիքների և վեճերի լուծման մեխանիզմների հասկանալի և գործուն համակարգ։ Հստակ պետք է արձանագրված լինեն սահմանների դելիմիտացիայի պարամետրերը, և որևէ էսկալացիա բացառելու մեխանիզմներ պետք է ներդրվեն»։
Ըստ Փաշինյանի՝ պահանջվում են կոնկրետ ու անկեղծ ջանքեր՝ իրադրության հետագա լարվածություն թույլ չտալու և համապարփակ կարգավորման հասնելու համար։ Նա շեշտեց, որ այդ ջանքերին զուգահեռ, ամեն օրվա հետ, ավելի անհրաժեշտ է դառնում ԼՂ-ում ու Լաչինի միջանցքում ավելի լայն միջազգային ներկայությունը․ «Ադրբեջանի ջանքերը՝ ԼՂ-ն վերածելու հայության նոր կառափնարանի, պետք է կասեցվի, և սրա միակ հուսալի ճանապարհը միջազգային լայն մանդատ կրող ներկայացուցիչների ներկայությունն է ԼՂ-ում:
Որպես առաջին քայլ, անհրաժեշտ է Լաչինի միջանցք և ԼՂ միջազգային փաստահավաք հրատապ առաքելության գործուղել»,- ասել է նա:

Премьер-министр представил взгляды армянской стороны на разрешение создавшейся ситуации
Премьер-министр РА Никол Пашинян представил идеи армянской стороны по урегулированию ситуации вокруг Нагорного Карабаха.
По его словам, российские миротворческие силы должны держать Лачинский коридор под контролем и обеспечивать его нормальную работу. «Никто, кроме Российской Федерации, не должен осуществлять контроль над Лачинским коридором, а Азербайджан не должен препятствовать свободному движению по коридору. Именно так и было запланировано  трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года.
Права и безопасность армян Нагорного Карабаха должны стать предметом переговоров между Степанакертом и Баку в рамках международного формата.
Что касается возможного мирного договора между Арменией и Азербайджаном, то очевидно, что он должен иметь понятную и эффективную систему гарантий реализации и механизмов разрешения споров. Должны быть четко зафиксированы параметры делимитации границы и реализованы механизмы, исключающие любую эскалацию.
По словам Пашиняна, необходимы конкретные и искренние усилия для предотвращения дальнейшего обострения ситуации и достижения всеобъемлющего урегулирования. Он подчеркнул, что параллельно с этими усилиями более широкое международное присутствие в Нагорном Карабахе и Лачинском коридоре с каждым днем ​​становится все более необходимым. «Попытки Азербайджана превратить Нагорный Карабах в новый рубеж для армян должны быть остановлены, и единственный надежный способ сделать это — присутствие в Нагорном Карабахе представителей с широким международным мандатом.
В качестве первого шага необходимо направить срочную международную миссию по установлению фактов в Лачинский коридор и Нагорный Карабах ", - сказал он.