«Եթե մինչև հիմա Լաչինի միջանցքը փակ էր կեղծ բնապահպանական ակցիայի պատրվակով, հիմա փակվել է պաշտոնապես». Նիկոլ Փաշինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ադրբեջանին մեղադրել է տարածաշրջանում իրավիճակը սրելու մեջ՝ մատնանշելով Լաչինի միջանցքում անցակետի ապօրինի տեղադրումը. «Եթե մինչև հիմա Լաչինի միջանցքը փակ էր կեղծ բնապահպանական ակցիայի պատրվակով, հիմա պաշտոնապես է փակվել Ադրբեջանի կողմից։ Սա ոչ միայն տարածաշրջանում լարվածությունը մեծացնելուն, այլև ԼՂ-ում հաստատված հումանիտար ճգնաժամը խորացնելուն ուղղված սադրիչ քայլ է»։
Նա ասել է, որ անցակետի տեղադրմանը միջազգային հանրությունն իր գնահատականը տվել է։ Ըստ Փաշինյանի՝ Ադրբեջանի նպատակը ԼՂ հայության էթնիկ զտում ու ցեղասպանություն իրականացնելն է. «Լաչինի միջանցքում հսկիչ անցագրային կետի տեղադրումը 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի կոպտագույն խախտում է»։

«Если до сих пор Лачинский коридор был закрыт под предлогом ложной экологической акции, то теперь он закрыт официально». Никол Пашинян (ВИДЕО
Премьер-министр РА Никол Пашинян обвинил Азербайджан в нагнетании обстановки в регионе, указав на незаконную установку КПП в Лачинском коридоре. «Если до сих пор Лачинский коридор был закрыт под предлогом ложной экологической акции, то теперь он официально закрыт Азербайджаном. Это провокационный шаг, направленный не только на усиление напряженности в регионе, но и на углубление гуманитарного кризиса, установившегося в Нагорном Карабахе».
Он сообщил, что международное сообщество дало свою оценку установке КПП. По словам Пашиняна, целью Азербайджана является проведение этнической чистки и геноцида армян Нагорного Карабаха. «Установка КПП в Лачинском коридоре это грубое нарушение 6 пункта трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года».