«Եթե մինչև հիմա Լաչինի միջանցքը փակ էր կեղծ բնապահպանական ակցիայի պատրվակով, հիմա փակվել է պաշտոնապես». Նիկոլ Փաշինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ադրբեջանին մեղադրել է տարածաշրջանում իրավիճակը սրելու մեջ՝ մատնանշելով Լաչինի միջանցքում անցակետի ապօրինի տեղադրումը. «Եթե մինչև հիմա Լաչինի միջանցքը փակ էր կեղծ բնապահպանական ակցիայի պատրվակով, հիմա պաշտոնապես է փակվել Ադրբեջանի կողմից։ Սա ոչ միայն տարածաշրջանում լարվածությունը մեծացնելուն, այլև ԼՂ-ում հաստատված հումանիտար ճգնաժամը խորացնելուն ուղղված սադրիչ քայլ է»։
Նա ասել է, որ անցակետի տեղադրմանը միջազգային հանրությունն իր գնահատականը տվել է։ Ըստ Փաշինյանի՝ Ադրբեջանի նպատակը ԼՂ հայության էթնիկ զտում ու ցեղասպանություն իրականացնելն է. «Լաչինի միջանցքում հսկիչ անցագրային կետի տեղադրումը 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի կոպտագույն խախտում է»։

"If until now the Lachin corridor was closed under the pretext of a false environmental action, now it is officially closed," Nikol Pashinyan (VIDEO)
RA Prime Minister Nikol Pashinyan accused Azerbaijan of escalating the situation in the region, pointing to the illegal installation of a checkpoint in the Lachin corridor, "If until now the Lachin Corridor was closed under the pretext of a false environmental action, now it has been officially closed by Azerbaijan. This is a provocative step aimed at increasing tension in the region and deepening the humanitarian crisis established in Nagorno-Karabakh."
He said that the international community assessed the installation of the checkpoint. According to Pashinyan, Azerbaijan's goal is to carry out ethnic cleansing and genocide of Armenians of Nagorno-Karabakh, "The installation of a checkpoint in the Lachin corridor is a gross violation of point 6 of the tripartite statement of November 9, 2020."
Pashinyan stressed that Azerbaijan violated all points of the tripartite declaration during this period.