Ավստրիական զարգացման գործակալությունը նախատեսում է այս տարի գրասենյակ հիմնել Կապանում
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Ավստրիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Թոմաս Մյուլմանը (նստավայրը՝ Թբիլիսի):
Շնորհավորելով նշանակման կապակցությամբ նախագահ Խաչատուրյանը նորանշանակ դեսպանին հաջողություններ և արդյունավետ աշխատանք է մաղթել դիվանագիտական ծառայության ընթացքում:
Իր խոսքում նախագահը նշել է. «Ավստրիան այն պետություններից է, որը վաղուց է ներկայացված մեր երկրում: Մենք գնահատում ենք այն աջակցությունը, որը Ավստրիան ցուցաբերել է մեզ մեր երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր և մանավանդ վերջին տարիներին: Համոզված եմ, որ Ձեր աշխատանքն ու դիվանագիտական փորձն իրենց նպաստը կբերեն հայ-ավստրիական համագործակցության զարգացմանը»:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար նորանշանակ դեսպանը շեշտել է, որ իր ջանքերը կներդնի Հայաստանի և Ավստրիայի միջև բազմաշերտ փոխգործակցության ակտիվացման գործընթացում: «Ինձ համար մեծ պատիվ է ներկա լինել այստեղ և կանեմ լավագույնը մեր երկրների հարաբերությունների ամրապնդմանը համար»,- նշել է դեսպան Մյուլմանը:
Հանդիպման ընթացքում նախագահ Խաչատուրյանը մանրամասներ է հայտնել տարածաշրջանային իրողությունների, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակման և հարևանների հետ հարաբերություններում Հայաստանի մոտեցումների վերաբերյալ: Վահագն Խաչատուրյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի կողմից հումանիտար միջանցքի բնականոն գործունեության խոչընդոտումը, գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարման խաթարումները հումանիտար աղետի սպառնալիք են ստեղծում Լեռնային Ղարաբաղի 120.000 հազար բնակչության համար: Այս կապակցությամբ Հանրապետության նախագահը նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից նմանօրինակ քայլերը, ինչպես նաև Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ոտնձգությունները բացասաբար են անդրադառնում տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման գործընթացի վրա:
Անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական սահմանային իրավիճակին նախագահը կարևորել է ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության դերը լարվածության թուլացման և սահմանային անվտանգայնության բարձրացման տեսանկյունից:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել քաղաքական, առևտրատնտեսական, բարձր տեխնոլոգիաների և այլ ոլորտներում Հայաստանի և Ավստրիայի միջև փոխգործակցության խթանման հնարավորություններին: Այս առումով դեսպան Մյուլմանը հայտնել է, որ Ավստրիական զարգացման գործակալությունը նախատեսում է ընթացիկ տարում գրասենյակ հիմնել Կապանում՝ Գյումրիի և Վանաձորի օրինակով:

Австрийское агентство развития планирует открыть офис в Капане в этом году
Чрезвычайный и Полномочный Посол Австрии в Армении Томас Мюльман (резиденция: Тбилиси) вручил верительные грамоты Президенту Республики Ваагну Хачатуряну.
Поздравив с назначением, Президент Хачатурян пожелал новоназначенному послу успехов и эффективной работы на дипломатической службе.
В своем выступлении президент сказал: «Австрия — одно из государств, которое давно представлено в нашей стране. Мы ценим поддержку, которую Австрия оказывает нам с момента установления дипломатических отношений между нашими странами и особенно в последние годы. Уверен, что ваша работа и дипломатический опыт будут способствовать развитию армяно-австрийского сотрудничества».
Выразив признательность за прием, новоназначенный посол подчеркнул, что вложит свои усилия в процесс активизации многопланового взаимодействия между Арменией и Австрией. «Для меня большая честь присутствовать здесь, и я сделаю все возможное для укрепления отношений между нашими странами», — сказал посол Мюльман.
В ходе встречи президент Хачатурян подробно рассказал о региональных реалиях, блокаде Азербайджаном Лачинского коридора и подходе Армении к отношениям со своими соседями. Ваагн Хачатурян подчеркнул, что воспрепятствование Азербайджаном нормальной работе гуманитарного коридора, перебои с подачей газа и электричества создают угрозу гуманитарной катастрофы для 120-тысячного населения Нагорного Карабаха. В этой связи Президент Республики отметил, что подобные шаги со стороны Азербайджана, а также посягательства на суверенную территорию Армении негативно сказываются на процессе установления стабильного мира в регионе.
Коснувшись ситуации на армяно-азербайджанской границе, президент подчеркнул роль миссии гражданских наблюдателей ЕС в плане снижения напряженности и повышения безопасности границы.
В ходе беседы были обсуждены возможности развития сотрудничества между Арменией и Австрией в политической, торгово-экономической, высокотехнологичной и других сферах. В этой связи посол Мюльман сообщил, что Австрийское агентство развития планирует в этом году открыть офис в Капане по примеру Гюмри и Ванадзора.