Ապրիլի 25-ին ՌԴ ԱԳ նախարարի տեղակալ Մ. Գալուզինը Երևանում առանձնազրույց է ունեցել Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարարտ Միրզոյանի հետ:
ՌԴ ԱԳՆ–ից հայտնում են, որ ուշադրության կենտրոնում է եղել երկկողմ հարաբերությունների խնդիրների և տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման շուրջ կարծիքների փոխանակումը:
Կողմերը նշել են հայ-ռուսական դաշնակցային փոխգործակցության դրական դինամիկան։ Ընդգծվել է բարձրագույն և բարձր մակարդակներում երկխոսության առաջանցիկ զարգացումը, ինչպես նաև պրոֆիլային գերատեսչությունների, խորհրդարանական, միջտարածաշրջանային շփումների և մշակութային կապերի համագործակցության ընդլայնումը: Արձանագրվել է առևտրատնտեսական հարաբերությունների ռեկորդային դինամիկա։ Գոհունակություն է հայտնվել միջազգային կազմակերպություններում Ռուսաստանի և Հայաստանի համակարգման աստիճանից։
Մանրամասն քննարկվել է տարածաշրջանում առկա իրավիճակը, առաջին հերթին՝ Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտում իրավիճակի՝ լուրջ մտահոգություն առաջացնող բարդությունների համատեքստում: Նշվել է հայ-ադրբեջանական կարգավորման բոլոր ուղիներով ջանքերի ակտիվացման անհրաժեշտությունը՝ համաձայն Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի, նոյեմբերի 26-ի և 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ի պայմանավորվածությունների։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել շփումները։
Գալուզինը Երևանում խորհրդակցություններ է անցկացրել ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալներ Վ. Գևորգյանի և Մ. Սաֆարյանի հետ:

The Deputy Foreign Minister of the Russian Federation is in Yerevan.; a private conversation with Ararat Mirzoyan took place
On April 25, Russian Deputy Foreign Minister M. Galuzin had a private conversation with Armenian Foreign Minister Ararart Mirzoyan in Yerevan.
According to the Russian Foreign Ministry, the focus was on the exchange of opinions on issues of bilateral relations and ensuring regional security.
The parties noted the positive dynamics of the Armenian-Russian alliance interaction. The progressive development of higher-level dialogue and the expansion of cooperation between profile departments, parliamentary, interregional contacts, and cultural ties were emphasized. A record dynamic of trade and economic relations was registered. There is satisfaction with the degree of coordination between Russia and Armenia in international organizations.
The current situation in the region was discussed in detail, first of all, in the context of the complexities of the situation in the area of responsibility of the Russian peacekeeping troops in Nagorno-Karabakh, which cause serious concern. The necessity of intensifying the efforts of the Armenian-Azerbaijani settlement, by all means, was noted, according to the agreements of the leaders of Russia, Armenia, and Azerbaijan on November 9, 2020, January 11, 2021, November 26, and October 31, 2022.