Արարատ Միրզոյանը շեշտել է ՀՀ դաշնակիցների և գործընկերների կողմից հստակ արձագանքի և գործուն քայլերի անհրաժեշտությունը
Արարատ Միրզոյանը շեշտել է ՀՀ  դաշնակիցների և գործընկերների կողմից հստակ արձագանքի և գործուն քայլերի անհրաժեշտությունը
Ապրիլի 25-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում տեղի են ունեցել երկկողմ հարաբերությունների զարգացման և տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման թեմայով խորհրդակցություններ ՀՀ և ՌԴ ԱԳՆ-ների միջև: Հայկական պատվիրակությունը գլխավորում էին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալներ Մնացական Սաֆարյանը և Վահե Գևորգյանը, ռուսական պատվիրակությունը՝ ՌԴ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Միխայիլ Գալուզինը:
Խորհրդակցությունների շրջանակներում կողմերը քննարկել են հայ-ռուսական երկկողմ օրակարգի մի շարք հարցեր: Մասնավորապես, վստահության մթնոլորտում տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների գծով համագործակցության հետագա խթանման, Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև առևտրատնտեսական փոխգործակցության զարգացման, հայ-ռուսական հումանիտար կապերի առաջմղման հեռանկարների, ինչպես նաև Հարավային Կովկասում անվտանգության ապահովման հարցերի շուրջ:
Կողմերը ընդգծել են  միջազգային հարաբերությունների՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող առանցքային հարցերի քննարկման պրակտիկայի շարունակման կարևորությունն ու տրամադրվածությունը:
Խորհրդակցությունների ավարտին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ՌԴ ԱԳ նախարարի տեղակալ Միխայիլ Գալուզինին: Պաշտոնական Բաքվի սադրիչ հայտարարությունների և ագրեսիվ գործողությունների հետևանքով տարածաշրջանում ձևավորվող վտանգավոր իրավիճակի, այդ թվում՝ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտում գտնվող միջանցքում անցակետի տեղադրման ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերի համատեքստում, ՀՀ ԱԳ նախարարի կողմից շեշտվել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներին համապատասխան Լաչինի միջանցքի ռեժիմի վերականգնման ուղղությամբ Հայաստանի դաշնակիցների և գործընկերների կողմից հստակ արձագանքի և գործուն քայլերի անհրաժեշտությունը։

Арарат Мирзоян подчеркнул необходимость четкой реакции и эффективных шагов со стороны союзников и партнеров РА
25 апреля в Министерстве иностранных дел РА состоялись консультации МИД РА и РФ по вопросам развития двусторонних отношений и обеспечения региональной безопасности. Армянскую делегацию возглавили заместители министра иностранных дел РА Мнацакан Сафарян и Ваге Геворгян, российскую - заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин.
В рамках консультаций стороны обсудили ряд вопросов двусторонней армяно-российской повестки дня. В частности, в доверительной атмосфере состоялся обмен мнениями о дальнейшем продвижении сотрудничества во внешнеполитических ведомствах, развитии торгово-экономического взаимодействия между Арменией и Россией, перспективах продвижения армяно-российских гуманитарных связей, а также как вопросы обеспечения безопасности на Южном Кавказе.
Стороны подчеркнули важность и готовность продолжить практику обсуждения ключевых вопросов, представляющих взаимный интерес, в международных отношениях.
По окончании консультаций министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян принял заместителя министра иностранных дел России Михаила Галузина. В контексте опасной ситуации, складывающейся в регионе в результате провокационных заявлений и агрессивных действий официального Баку, в том числе предпринятых шагов по установке блокпоста в коридоре в зоне ответственности российских миротворческих сил, подчеркнул министр иностранных дел РА необходимость четкого ответа и эффективных шагов со стороны союзников и партнеров Армении в направлении восстановления режима Лачинского коридора в соответствии с положениями трехсторонней декларации от 9 ноября.