Պարզաբանում. Հայաստանը սահմանված ժամկետում ներկայացրել է նախնական առարկություններ Ադրբեջանի հայցադիմումի վերաբերյալ
Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչը պարզաբանում է ներկայացրել Արդարադատության միջազգային դատարանում քննվող Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի և Ադրբեջանն ընդդեմ Հայաստանի դատական գործերի մասին։
«Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի շրջանակներում Արդարադատության միջազգային դատարանում քննվող Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի և Ադրբեջանն ընդդեմ Հայաստանի դատական գործերով Հայաստանն իր ամբողջական հայցադիմումն ընդդեմ Ադրբեջանի ներկայացրել է Դատարան ս.թ. հունվարի 23-ին, միաժամանակ ստանալով նաև Ադրբեջանի ամբողջական հայցադիմումն ընդդեմ Հայաստանի։
Դատարանի Կանոնների համաձայն պետություններն իրավունք ունեն ներկայացնել նախնական առարկություններ (Preliminary Objections) մյուս կողմի ամբողջական հայցադիմումի վերաբերյալ՝ այն ստանալուց հետո 3 ամսվա ընթացքում։ Նախնական առարկություններով պետությունները բարձրացնում են Դատարանի իրավազորության բացակայության և հայցապահանջների անընդունելիության վերաբերյալ փաստարկներ և հիմնավորումներ։
Նախնական առարկություններ ստանալուց հետո Դատարանն իր Կանոնների համաձայն կասեցնում է գործի ըստ էության քննությունը մինչև նախնական առարկությունների վերաբերյալ որոշում կայացնելը։
Ս.թ. ապրիլի 21-ին Հայաստանը սահմանված ժամկետում ներկայացրել է նախնական առարկություններ Ադրբեջանի հայցադիմումի վերաբերյալ։ Հայաստանի կողմից ներկայացրած նախնական առարկությունները վերաբերում են Ադրբեջանի հայցադիումում տեղ գտած պահանջների մեծ մասին։ Միաժամանակ Հայաստանը ստացել է նաև Ադրբեջանի ներկայացրած նախնական առարկությունները Հայաստանի կողմից ներկայացրած հայցադիմումի վերաբերյալ։
Կողմերը հնարավորություն ունեն ներկայացնել իրենց դիտարկումները մյուս կողմի ներկայացրած նախնական առարկութունների վերաբերյալ Դատարանի կողմից սահմանվելիք ժամկետում»,- այս մասին ասվում է տարածված պարզաբանման մեջ։

Clarification: Armenia submitted preliminary objections to Azerbaijan's claim within the specified period
The RA representative on international legal issues explained Armenia vs. Azerbaijan and Azerbaijan vs. Armenia court cases being examined at the International Court of Justice.
"Within the framework of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination, Armenia vs. Azerbaijan and Azerbaijan vs. Armenia, which are being examined at the International Court of Justice, Armenia submitted its complete claim against Azerbaijan to the Court on January 23, while also receiving Azerbaijan's entire claim against Armenia.
According to the Rules of the Court, states have the right to submit preliminary objections (Preliminary Objections) to the other party's complete statement of claim within three months of receiving it. With preliminary objections, the states raise arguments and justifications regarding the Court's lack of jurisdiction and the claims' inadmissibility.
After receiving preliminary objections, the Court, by its Rules, suspends the examination of the case's merits until a decision is made on the preliminary objections.
On April 21, Armenia submitted preliminary objections to Azerbaijan's claim within the specified period. The primary objections presented by Armenia refer to most of the shares in Azerbaijan's pleadings. At the same time, Armenia also received the preliminary complaints presented by Azerbaijan regarding the claim submitted by Armenia.
The parties have the opportunity to present their observations regarding the preliminary objections presented by the other party within the time limit to be set by the Court," the public explanation states.