ԵԽ-ում ԼՂ հարցի բարձրացումն անհրաժեշտություն է. «ՔՊ» խմբակցության պատգամավորները հյուրընկալել են Լուկաս Ֆուրլասին
ՀՀ Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը եւ հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Մերի Գալստյանն ապրիլի 25-ին ընդունել են Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր, Հայաստանի հետ բարեկամության խմբի նախագահ Լուկաս Ֆուրլասին:
Հայաստանում առաջին անգամ գտնվող պատգամավորը եղել է Սյունիքի մարզում, տեղում ծանոթացել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում ապօրինի անցակետ տեղադրելու եւ միջանցքը պաշտոնապես արգելափակելու աշխատանքներին:
Արման Եղոյանը նշել է, որ Ադրբեջանի այս քայլը միտված է Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումներ իրականացնելու եւ Լեռնային Ղարաբաղն ամբողջությամբ հայաթափելու իր քաղաքականության հետեւողական իրագործմանը: Խորհրդարանականը նաեւ իրազեկել է եվրոպացի գործընկերոջը, որ ադրբեջանցի պաշտոնյաներն արդեն իսկ հրապարակայնորեն առաջարկում են ԼՂ բնակչությանը ստանալ ադրբեջանական անձնագրեր:
Զրուցակիցները հրատապ են համարել Եվրոպական խորհրդարանում հարցի բարձրացման անհրաժեշտությունը:
Պատգամավորները քննարկել են նաեւ Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցությանն առնչվող հարցեր, մասնավորապես, կարեւորվել է սահմանամերձ բնակավայրերում համատեղ վերականգնողական ծրագրերի իրականացումը:
Հանդիպման ավարտին կողմերը խոսել են նաեւ հայ-կիպրական բարեկամության, երկու ժողովուրդների առջեւ ծառացած խնդիրների հաղթահարմանն ուղղված հարցերի վերաբերյալ:

Raising the NK issue in the Council of Europe is a necessity; Deputies of the "KP" faction hosted Lucas Furlas
On April 25, the Chairman of the Standing Committee on European Integration of the RA National Assembly, Arman Yeghoyan, and the Deputy Chairman of the Committee, Mary Galstyan, received the Member of the European Parliament, the Chairman of the Friendship Group with Armenia, Lucas Furlas.
The deputy, who was in Armenia for the first time, visited the Syunik region, where he got acquainted with the work of Azerbaijan to install an illegal checkpoint in the Lachin corridor and officially block the passage.
Arman Yeghoyan noted that this step of Azerbaijan is aimed at the consistent implementation of its policy of ethnic cleansing in Nagorno Karabakh and the complete depopulation of Nagorno Karabakh. The parliamentarian also informed the European colleague that Azerbaijani officials are already publicly offering the population of Nagorno-Karabakh to receive Azerbaijani passports.
The interlocutors considered it urgent to raise the issue in the European Parliament.
The MPs also discussed issues related to Armenia-European Union cooperation; in particular, the implementation of joint rehabilitation programs in border settlements was highlighted.
At the end of the meeting, the parties also talked about Armenian-Cypriot friendship, issues aimed at overcoming the problems faced by the two peoples.