Ապրիլի 25-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Իզեր դեպարտամենտի նախագահ Ժան-Պիեր Բարբիեի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերին՝ նախարարի տեղակալը կարևորել է Հայաստանի, մասնավորապես Գեղարքունիքի և Իզեր դեպարտամենտի միջև ձևավորված առանձնահատուկ կապերն ու արդյունավետ համագործակցությունը, որն իր ուրույն տեղն ունի հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերություններում:
Ժան-Պիեր Բարբիեն, շնորհակալություն հայտնելով իր գլխավորած պատվիրակությանը հյուրընկալելու համար, հաստատել է պատրաստակամությունը՝ խորացնելու և ամրապնդելու Գեղարքունիք-Իզեր, ինչպես նաև դեպարտամենտի Գրենոբլ և Վիեն քաղաքների՝ Սևանի ու Գորիսի հետ գործակցություններն առողջապահության, զբոսաշրջության, կրթության, մշակույթի, ֆրանկոֆոնիայի ոլորտներում:
Երկուստեք գոհունակություն են հայտնել երկու շրջանների միջև ձևավորված երկարատև ու ինստիտուցիոնալ արդյունավետ ապակենտրոնացված համագործակցության առնչությամբ: Այս համատեքստում կարևորվել է այցի ընթացքում ստորագրված Գեղարքունիքի մարզի և Իզերի դեպարտամենտի 2023-2027 թթ. ապակենտրոնացված համագործակցության համաձայնագիրը: Պարույր Հովհաննիսյանը պատվիրակությանը ներկայացրել է տարածաշրջանի առկա մարտահրավերները և խաղաղության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի շարունակական ջանքերը։
Անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ահագնացող հումանիտար ճգնաժամին ու ապրիլի 23-ին Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում անցակետի տեղակայմանը՝ նշել է, որ Ադրբեջանի կեցվածքը միտված է ամբողջությամբ խաթարելու Հարավային Կովկասում կայունություն և խաղաղություն հաստատելու ջանքերը: Այս համատեքստում նա ընդգծել է Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղման հրամայականը և շեշտել Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի որոշման իրականացման կարևորությունը:

Armenian-French cooperation was highlighted
On April 25, RA Deputy Foreign Minister Paruyr Hovhannisyan received the delegation led by Jean-Pierre Barbier, President of the Isère Department of France. Welcoming the guests, the deputy minister highlighted the special ties and practical cooperation between Armenia, particularly Gegharkunik and Isère Department, which has its place in the privileged Armenian-French relations.
Jean-Pierre Barbier, thanking him for hosting the delegation he led, confirmed the willingness to deepen and strengthen cooperation with Gegharkunik-Isère and with the cities of Grenoble and Vienne in the department, Sevan and Goris in the fields of healthcare, tourism, education, culture, Francophonie.
Both sides expressed satisfaction with the long-term and institutionally effective decentralized cooperation between the two regions. In this context, the 2023-2027 Gegharkunik region and Izer Department agreement signed during the visit were highlighted as a decentralized cooperation agreement. Paruyr Hovhannisyan presented to the delegation the region's current challenges and Armenia's continuous efforts to establish peace.
Referring to the growing humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh as a result of the illegal blocking of the Lachin Corridor and the establishment of a checkpoint in the Lachin Corridor by Azerbaijan on April 23, he noted that Azerbaijan's attitude is aimed at completely disrupting efforts to establish stability and peace in the South Caucasus. In this context, he emphasized the imperative of sending an international fact-finding mission to the Lachin Corridor. He stressed the importance of implementing the February 22 decision of the International Court of Justice.