Ապրիլի 25-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Իզեր դեպարտամենտի նախագահ Ժան-Պիեր Բարբիեի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերին՝ նախարարի տեղակալը կարևորել է Հայաստանի, մասնավորապես Գեղարքունիքի և Իզեր դեպարտամենտի միջև ձևավորված առանձնահատուկ կապերն ու արդյունավետ համագործակցությունը, որն իր ուրույն տեղն ունի հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերություններում:
Ժան-Պիեր Բարբիեն, շնորհակալություն հայտնելով իր գլխավորած պատվիրակությանը հյուրընկալելու համար, հաստատել է պատրաստակամությունը՝ խորացնելու և ամրապնդելու Գեղարքունիք-Իզեր, ինչպես նաև դեպարտամենտի Գրենոբլ և Վիեն քաղաքների՝ Սևանի ու Գորիսի հետ գործակցություններն առողջապահության, զբոսաշրջության, կրթության, մշակույթի, ֆրանկոֆոնիայի ոլորտներում:
Երկուստեք գոհունակություն են հայտնել երկու շրջանների միջև ձևավորված երկարատև ու ինստիտուցիոնալ արդյունավետ ապակենտրոնացված համագործակցության առնչությամբ: Այս համատեքստում կարևորվել է այցի ընթացքում ստորագրված Գեղարքունիքի մարզի և Իզերի դեպարտամենտի 2023-2027 թթ. ապակենտրոնացված համագործակցության համաձայնագիրը: Պարույր Հովհաննիսյանը պատվիրակությանը ներկայացրել է տարածաշրջանի առկա մարտահրավերները և խաղաղության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի շարունակական ջանքերը։
Անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ահագնացող հումանիտար ճգնաժամին ու ապրիլի 23-ին Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում անցակետի տեղակայմանը՝ նշել է, որ Ադրբեջանի կեցվածքը միտված է ամբողջությամբ խաթարելու Հարավային Կովկասում կայունություն և խաղաղություն հաստատելու ջանքերը: Այս համատեքստում նա ընդգծել է Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղման հրամայականը և շեշտել Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի որոշման իրականացման կարևորությունը:

Особое внимание было уделено армяно-французскому сотрудничеству
25 апреля заместитель министра иностранных дел РА Паруйр Ованнисян принял делегацию во главе с президентом департамента Изер Франции Жан-Пьером Барбье.
Приветствуя гостей, замминистра подчеркнул особенные связи и эффективное сотрудничество, сложившееся между Арменией, в частности, Гегаркуникской областью и департаментом Изер, которое занимает особое место в привилегированных армяно-французских отношениях.
Жан-Пьер Барбье, поблагодарив его за прием возглавляемой им делегации, подтвердил готовность к углублению и укреплению сотрудничества  Гегаркуник-Изер, а также с городами Гренобль и Виен в департаменте, с Севаном и Горисом в области здравоохранения, туризма, образования, культуры и франкофонии.
Обе стороны выразили удовлетворение долгосрочным и институционально эффективным децентрализованным сотрудничеством между двумя регионами. В этом контексте было подчеркнуто подписанное в ходе визита Соглашение между Гегаркуникской областью и департаментом Изер на 2023-2027 годы о децентрализованном сотрудничестве.
Паруйр Ованнисян представил делегации текущие вызовы региона и постоянные усилия Армении по установлению мира.
Касаясь нарастания гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора и установления 23 апреля блокпоста в Лачинском коридоре, он отметил, что позиция Азербайджана направлена ​​на полный срыв усилий по установлению стабильности и мира на Южном Кавказе. В этом контексте он подчеркнул настоятельную необходимость направления международной миссии по установлению фактов в Лачинский коридор и подчеркнул важность выполнения решения Международного Суда от 22 февраля.