Հայ-հնդկական հարաբերություններն առավել քան երբևէ գտնվում են բարձր մակարդակի վրա. Ալեն Սիմոնյան
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ապրիլի 25-ին ընդունել է ՀՀ-ում Հնդկաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհային: ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորել է դեսպանին Հայաստանի Հանրապետությունում դիվանագիտական առաքելություն ստանձնելու կապակցությամբ` պատասխանատու պաշտոնում մաղթելով ձեռքբերումներ:
Կողմերը փաստել են, որ հայ-հնդկական հարաբերություններն առավել քան երբեւէ գտնվում են բարձր մակարդակի վրա եւ շահագրգռված են խորացնելու փոխգործակցությունը բոլոր ոլորտներում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը դեսպանին խնդրել է ողջույններ փոխանցել Հնդկաստանի Լոկ Սաբհայի հարգարժան խոսնակ Օմ Բիրլային, որի հետ մեկ ամիս առաջ Միջխորհրդարանական միության վեհաժողովի շրջանակում բովանդակալից զրույց են ունեցել: Ալեն Սիմոնյանը հիշեցրել է նաեւ ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Հնդկաստան բարեկամական խմբի արդյունավետ գործունեությունը` հույս հայտնելով, որ Հնդկաստանի խորհրդարանում եւս խորհրդարանական բարեկամական խումբ կձեւավորվի:
Արձանագրվել է միջազգային հարթակներում Հայաստանի եւ Հնդկաստանի միջեւ դրական համագործակցությունը, ուշադրություն է հրավիրվել միջազգային կազմակերպություններում կենսական հարցերի շուրջ ներկայացվող փոխվստահությանը:
Քննարկվել են տարածաշրջանին, Հայաստանին եւ Լաչինի միջանցքի ճգնաժամին առնչվող հարցեր:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Հնդկաստանի դեսպանը պատրաստակամություն է հայտնել իր առաքելության շրջանակում մշտապես կապ պահել Ազգային ժողովի հետ եւ նպաստել խորհրդարանական դիվանագիտության զարգացմանը:

Armenian-Indian relations are at a higher level than ever before. Alain Simonyan
On April 25, the Chairman of the National Assembly of the Republic of Armenia, Alen Simonyan, received India's Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Republic of Armenia, Nilakshi Saha Sinha. The Speaker of the RA National Assembly congratulated the Ambassador on assuming a diplomatic mission in the Republic of Armenia, wishing her success in her responsible position.
The parties stated that Armenian-Indian relations are higher than ever and are interested in deepening cooperation in all fields.
RA NA Speaker asked the Ambassador to convey his greetings to the Honorable Speaker of the Indian Lok Sabha, Om Birla, with whom they had a meaningful conversation a month ago within the framework of the Inter-Parliamentary Union Assembly. Alen Simonyan also recalled the practical activity of the Armenia-India friendship group of the RA NA, expressing hope that a parliamentary friendship group will be formed in the Indian parliament as well.
The positive cooperation between Armenia and India on international platforms was recorded, and attention was drawn to the mutual trust presented in international organizations on vital issues.
The region, Armenia, and the Lachin Corridor crisis were discussed.
Expressing gratitude for the reception, the Ambassador of India said her readiness to keep in constant contact with the National Assembly within the framework of her mission and contribute to the development of parliamentary diplomacy.