«ԼՂ-ն արդեն պաշտոնապես շրջափակելն Ադրբեջանի ցեղասպան մտադրության դրսևորումն է». Ռուբինյան
Լեռնային Ղարաբաղը ապրիլի 23-ից արդեն պաշտոնապես շրջափակելը Ադրբեջանի ցեղասպան մտադրության դրսևորումն է: Այս մասին հայտարարել է ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության անդամ, ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը, հայտնում է «Արմենպրեսը»։
ԵԽԽՎ լիագումար նստաշրջանում իր ելույթն սկսելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի 108-րդ տարելիցի մասին խոսքով՝ Ռուբինյանն ընդգծել է. «Ապագա վայրագությունները  մենք կարող ենք և պետք է գոնե փորձենք կանխել: Այդպիսով մենք ստիպված չենք լինի հիշատակել ապագա վայրագությունները ապագա նիստերում»:
Նա ԵԽԽՎ-ում հայտարարել է, որ Ադրբեջանը երեկվանից արդեն պաշտոնապես արգելափակել է ԼՂ-ն ամբողջությամբ՝ ապօրինաբար անցակետ տեղադրելով Լաչինի միջանցքում, որը պետք է Հայաստանը կապեր ԼՂ-ին:
«Եվ այժմ 120 000 մարդիկ պատանդ են վերցվել՝ իրենց ատող երկրի կողմից: Եվ սա տեղի է ունենում ընդամենը մեկ շաբաթ անց Ադրբեջանի նախագահի այն հայտարարությունից, թե Ղարաբաղի հայերը կամ պետք է ընդունեն Ադրբեջանի քաղաքացիություն, կամ պետք է գտնեն ապրելու այլ տեղ: Եվ այն փաստը, որ նրանք երեկ պաշտոնապես սկսել են շրջափակել Ղարաբաղը, Ադրբեջանի ցեղասպան մտադրության դրսևորում է»,-հայտարարել է ԱԺ փոխնախագահը:
Ռուբինյանը հիշել է՝ սա հավանաբար 5-րդ, 6-րդ նստաշրջանն է, ինչ ինքը խոսում է այն սպառնալիքների մասին, որոնց բախվել է Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար բնակչությունը:
«Եվ ես չեմ խոսում քաղաքական ռիսկերի, իրենց իրավունքների վտանգի մասին, ես չեմ խոսում պատերազմի ռիսկի մասին, ես խոսում եմ ցեղասպանության ռիսկի մասին: Ես հուսով եմ, որ մենք ի վիճակի կլինենք կանխել դա: Եվ հուսով եմ, որ մենք բոլորս միասին ի վիճակի կլինենք զերծ պահել մեզ՝ ապագայում այլ վայրագություններ այստեղ կամ այլ տեղ հիշատակելուց»,-եզրափակել է Ռուբինյանը:

"The official blockade of Nagorno-Karabakh is a manifestation of Azerbaijan's genocidal intent," Rubinyan
Armenpress reports that NA Vice-President, the member of the Armenian delegation Ruben Rubinyan, announced to the PACE that the official blockade of Nagorno-Karabakh since April 23 manifests Azerbaijan's genocidal intent.
Beginning his speech at the PACE Plenary session, Rubinyan emphasized: "We can and must at least try to prevent future atrocities. That way, we won't have to mention future atrocities in future sessions."
He announced at the PACE that Azerbaijan has blocked Nagorno-Karabakh completely since yesterday, illegally setting up a checkpoint in the Lachin Corridor, which was supposed to connect Armenia to Nagorno-Karabakh.
"And now 120,000 people are being held hostage by a country that hates them. And this happens just one week after the statement of the President of Azerbaijan that the Armenians of Karabakh should either accept Azerbaijani citizenship or find another place to live. And the fact that they officially started encircling Karabakh yesterday is a manifestation of Azerbaijan's genocidal intent," said the Deputy Speaker of the National Assembly.
Rubinyan remembered that this was probably the 5th or 6th session in which he talked about the threats faced by the 120 thousand people of Nagorno-Karabakh.
"And I'm not talking about political risks, the danger of their rights, I'm not talking about the risk of war, I'm talking about the risk of genocide. I hope we will be able to prevent this. And I hope all of us together can prevent ourselves from mentioning other atrocities here or elsewhere," concluded Rubinyan.