Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի 108-րդ տարելիցի կապակցությամբ։
«Սիրելի՛ ժողովուրդ,
Ապրիլի 24-ին մենք ոգեկոչում ենք 20-րդ դարասկզբում Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանության 1.5 միլիոն զոհերի հիշատակը, և տասնյակ հազարավոր քաղաքացիներ այսօր հարգանքի, հիշատակի և խոկումի երթ կիրականացնեն դեպի Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
Ապրիլքսանչորսյան երթը, թերևս, մեր իրականությունը կանխորոշած ու կանխորոշող ամենաազդեցիկ երևույթն է, մեր պատմության, անցյալի և ապագայի մասին մտածելու մի բացառիկ օր: Ի՞նչ են մտածում դեպի Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր հաճախ մանկահասակ երեխաների ձեռքերը բռնած քայլող երիտասարդ ծնողները, կամ կյանքի ավելի մեծ փորձառություն ունեցող տատիկներն ու պապիկները:
Նրանք, թերևս, խորհում են երկու հարցի շուրջ. ինչո՞ւ Մեծ Եղեռնը տեղի ունեցավ և ի՞նչ է պետք անել դրա կրկնությունը բացառելու համար: Հայոց ցեղասպանության պատճառների մասին հարյուրավոր ու հազարավոր աշխատություններ են գրվել, ի հայտ են բերվել բազմաթիվ պատճառներ և շարժառիթներ: Ինչ վերաբերվում է նման ոճիրի կրկնությունը բացառելու մեթոդաբանությանը, դա մեծապես կախված է «պետություն» և «տարածաշրջան» հասկացությունների մեր ընկալումներից:
Պետությունը, միայն զարգացած և ինքնիշխան պետությունն է ի վիճակի ապահովել մեր ժողովրդի լինելիությունն ու անվտանգությունը, իսկ պետության կայացման գործում յուրաքանչյուրն ունի անելիք՝ կրթությամբ, աշխատանքով, քաղաքացիական պատասխանատվությամբ ու օրինապահությամբ:
Տարածաշրջանի վերաբերյալ մեր ռազմավարական ընտրությունը հետևյալն է. արդյոք մենք մեր տարածաշրջանային հարաբերությունները կարգավորելու և զարգացնելու կամք ու կարողություն ունենք՝ անկախ այն բանից, կամ առավելևս այն պարագայում, երբ մեր շուրջ առկա անվտանգային սպառնալիքներն ահագնանում են՝ տարածաշրջանային կամ արտատարածաշրջանային պատճառներով:
Բոլոր դժվարություններն ու բարդությունները գիտակցելով՝ մեր կառավարությունը որոշել է գնալ այդ հարցին դրական պատասխան գտնելու ճանապարհով, որովհետև միայն այդ ճանապարհն է, որ կարող է երաշխավորել անվտանգություն և բարեկեցություն:
Սիրելի՛ ժողովուրդ,
Այսօր մենք գլուխ ենք խոնարհում Հայոց ցեղասպանության 1.5 միլիոն զոհերի հիշատակի առաջ և խորհում ենք անցյալի, ներկայի և ապագայի մասին: Եվ սա անցյալի, ներկայի ու ապագայի մասին խորհելու ամենապատեհ պահն է»:

Nikol Pashinyan sent a message on the occasion of the 108th anniversary of the Armenian Genocide
Prime Minister Nikol Pashinyan's message on the occasion of the 108th anniversary of the memory of the victims of the Armenian Genocide.
On April 24, we commemorate the 1.5 million victims of the Armenian Genocide carried out by the Ottoman Empire at the beginning of the 20th century, and tens of thousands of citizens will march today to the Tsitsernakaberd Memorial.
April 24's march is the most influential phenomenon that predetermines and predetermines our reality, a special day to think about our history, past, and future. What do young parents or grandparents with more life experience think when walking to the Tsitsernakaberd memorial, often holding the hands of young children?
They are probably thinking about two questions: Why did the Armenian Genocide happen, and what should be done to prevent its recurrence? Hundreds and thousands of works have been written about the causes of the Armenian Genocide, and many reasons and motives have been revealed. As for the methodology to exclude the repetition of such a crime largely depends on our understanding of the concepts of "state" and "region."
Only a developed and sovereign state can ensure the existence and security of our people. In the establishment of the state, everyone has something to do with education, work, civil responsibility, and law enforcement.
Our strategic choice for the region is as follows. Do we have the will and ability to regulate and develop our regional relations, regardless of, or even more so, when the existing security threats around us worsen due to regional or extra-regional reasons?
Realizing all the difficulties and complications, our government has decided to find a positive answer to that question because only that way can we guarantee security and well-being.
Today we bow to the memory of the 1.5 million victims of the Armenian Genocide and reflect on the past, present, and future. And this is the best moment to reflect on the past, present, and future."