Ֆրանսիացի պատգամավորը ներկայացրել է Լաչինի միջանցք իր այցելությունն ու արված եզրահանգումները
Ապրիլի 24-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Սենատի` Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ միջազգային իրազեկման խմբի նախագահ, «Հանրապետականներ» խմբակցության ղեկավար Բրունո Ռըտայոյի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում էր նաև Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազը:
Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող հարցեր:
Արարատ Միրզոյանը երախտագիտություն է հայտնել ՀՀ համար կարևորություն ունեցող հարցերում հատկապես 2020թ. 44-օրյա պատերազմից ի վեր Ֆրանսիայի, այդ թվում՝ Սենատի կողմից արտահայտվող համերաշխության ու սկզբունքային դիրքորոշումների համար: Նախարարը կարևորել է Ֆրանսիայի շարունակական ներգրավվածության ու ջանքերի անհրաժեշտությունը՝ ընդգծելով Հարավային Կովկասում երկարատև խաղաղության և կայունության հասնելու համար բոլոր առկա խնդիրները առանց ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման լուծելու հրամայականը:
Բրունո Ռըտայոն ներկայացրել է նախօրեին Լաչինի միջանցք իր այցելությունն ու արված եզրահանգումները:
Երկուստեք անդրադարձ է կատարվել Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակին: Անընդունելի են համարվել Լաչինի միջանցքում Ադրբեջանի կողմից անցակետի ապօրինի տեղադրմանն ուղղված քայլերը, որոնք միտված են Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին էթնիկ զտման ենթարկելուն: Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ դրա բացահայտ դրսևորումն են նաև Ադրբեջանում ամենաբարձր մակարդակով հնչող՝ հայերի նկատմամբ ատելության խոսքը, ինչպես նաև հայկական պատմամշակութային ու կրոնական ժառանգության ոչնչացումը:
Հայոց ցեղասպանության 108-րդ տարելիցի կապակցությամբ ընդգծվել է ցեղասպանության ու մարդկության դեմ ուղղված նոր հանցագործությունների կանխարգելման հրամայականը:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև՝ երկու ժողովուրդների ընդհանուր արժեքների ու պատմական բարեկամության վրա հիմնված երկկողմ համագործակցությանը, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգին վերաբերող հարցեր:

The French MP presented his visit to Lachine Corridor and his conclusions
On April 24, RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan received the delegation led by the chairman of the international awareness group on Nagorno-Karabakh of the French Senate, the head of the "Republicans" faction, Bruno Rotayo, which also included the chairman of the France-Armenia friendship group, Gilbert-Luc Devinaz.
The interlocutors discussed issues related to regional security and stability.
Ararat Mirzoyan expressed gratitude for the critical issues for RA, especially in 2020. France's solidarity and moral positions, including the Senate, said since the 44-day war. The minister highlighted the need for France's continued involvement and efforts, stressing the imperative to resolve all existing issues without force or the threat of force to achieve lasting peace and stability in the South Caucasus.
Bruno Ratayo presented his visit to the Lachine Corridor yesterday and his conclusions.
Both sides referred to the situation created by the illegal blocking of the Lachin Corridor. Steps aimed at the unlawful establishment of a checkpoint by Azerbaijan in the Lachin Corridor, aimed at subjecting the people of Nagorno-Karabakh to ethnic cleansing, were considered unacceptable. Minister Mirzoyan noted that the speech of hatred against Armenians, which is heard at the highest level in Azerbaijan, and the destruction of Armenian historical, cultural, and religious heritage clearly manifests this.
On the occasion of the 108th anniversary of the Armenian Genocide, the imperative to prevent genocide and new crimes against humanity was emphasized.
The meeting also discussed bilateral cooperation between Armenia and France based on the two peoples' shared values, historical friendship, and issues related to the RA-EU partnership agenda.