Վարչապետն ընդունել է Ֆրանսիայի սենատի պատվիրակությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Սենատում մեծամասնություն կազմող «Հանրապետականներ» խմբակցության նախագահ, Սենատում Լեռնային Ղարաբաղի հարցով խմբի հիմնադիր և նախագահ, Արևելքի քրիստոնյաների հարցով կապի խմբի նախագահ Բրունո Ռետայոյի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է Սենատի պատվիրակության այցը Հայաստան և բարձր գնահատել Ֆրանսիայի աջակցությունը մեր երկրին այս բարդ ժամանակաշրջանում: Կառավարության ղեկավարը առանձին շնորհակալություն է հայտնել Սենատին՝ Հայաստանին ու ԼՂ-ին վերաբերող կարևոր բանաձևեր ընդունելու համար: «Այս անգամ դուք այստեղ եք գտնվում Հայոց ցեղասպանության տարելիցի օրը՝ կարևոր և խորհրդանշական օր մեզ համար: Ինչպես իմ այսօրվա ուղերձում եմ նշել՝ սա անցյալի, ներկայի և ապագայի մասին խորհելու ամենապատեհ պահն է»,- ասել է վարչապետը:
Բրունո Ռետայոն իր հերթին նշել է. «Այսօր՝ ապրիլի 24-ին, մենք հայ ժողովրդի կողքին ենք և ձեզ հետ միասին հարգանքի տուրք ենք մատուցում անմեղ զոհերի հիշատակին: Նրանք նաև մեր զոհերն են, որովհետև խոսքը վերաբերում է ողջ մարդկության ողբերգությանը»: Պարոն Ռետայոն ևս մեկ անգամ հայտնել է Ֆրանսիայի աջակցությունն ու զորակցությունը Հայաստանին՝ առկա խնդիրների լուծման ու մարտահրավերների հաղթահարման գործում:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին, Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կոպիտ խախտմամբ Լաչինի միջանցքում ապօրինի անցակետի տեղադրմանը, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը վերաբերող հարցերի:
Տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության ապահովման համատեքստում կարևորվել է Հայաստանում Եվրոպական միության դիտորդական առաքելության արդյունավետ գործունեությունը:

The Prime Minister received the delegation of the French Senate
Prime Minister Nikol Pashinyan received the delegation headed by Bruno Retayo, the chairman of the "Republicans" faction, the majority in the French Senate, the founder and the chairman of the Senate group on Nagorno-Karabakh, and the chairman of the contact group on Eastern Christians.
The Prime Minister welcomed the visit of the Senate delegation to Armenia and highly appreciated France's support to our country in this difficult period. The head of the government separately thanked the Senate for adopting important resolutions regarding Armenia and Nagorno-Karabakh, "This time, you are here on the anniversary of the Armenian Genocide, an important and symbolic day for us. As I mentioned in my message today, this is the most opportune moment to reflect on the past, present and future," said the Prime Minister.
Bruno Retayo, in his turn, noted: "Today, on April 24, we stand by the Armenian people and, together with you, pay tribute to the memory of the innocent victims. They are also our victims because it is about the tragedy of all humanity." Mr. Retayo once again expressed France's support and cooperation to Armenia in solving existing problems and overcoming challenges.
The interlocutors touched upon the humanitarian crisis created in Nagorno-Karabakh as a result of the illegal blockade of the Lachin Corridor, the installation of an illegal checkpoint in the Lachin Corridor in gross violation of the statement by Azerbaijan on November 9, 2020, the Nagorno-Karabakh conflict, the settlement of relations between Armenia and Azerbaijan.
In the context of ensuring security and stability in the region, the practical activity of the European Union observation mission in Armenia was highlighted.