Վարչապետը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Իրանի հոգևոր առաջնորդին և նախագահին՝ իսլամական սուրբ տոնի առթիվ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ այաթոլլահ Սեյեդ Ալի Խամենեիին և Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Սեյեդ Էբրահիմ Ռայիսիին՝ իսլամական Ֆեթր տոնի առթիվ:
Վարչապետի՝ Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդին ուղղված ուղերձում ասված է.
Շնորհավորանքիս ջերմ խոսքերն եմ հղում Ձեզ և բարեկամ Իրանի Իսլամական Հանրապետության ժողովրդին ինքնամաքրման և ծոմապահության ավարտը խորհրդանշող Ֆեթր տոնի կապակցությամբ: Մաղթում եմ, որ այս լուսավոր տոնի խորհուրդը հարևան և բարեկամ Իրանի ժողովրդի անբաժան ուղեկիցը լինի:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը և հայ ժողովուրդը մեծապես կարևորում են հազարամյակների պատմություն ունեցող հայ-իրանական ջերմ հարաբերությունները, որոնք այսօր ներկայանալով որպես քրիստոնեության և իսլամի արդյունավետ երկխոսության վառ օրինակ, առաջիկայում կնվաճեն նոր հորիզոններ՝ ի բարօրություն մեր ժողովուրդների և հանուն տարածաշրջանային կայունության:
Առիթը պատեհ համարելով՝ մաղթում եմ Ձեզ արևշատություն և քաջառողջություն, իսկ Իրանի ժողովրդին՝ հարատև խաղաղություն։
Ընդունեք խնդրեմ, Ձերդ վսեմություն, խորին հարգանքիս հավաստիքը»:
Նիկոլ Փաշինյանի՝ Իրանի նախագահին ուղղված ուղերձում նշված է.
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ իսլամական սուրբ տոնի՝ Ֆեթրի կապակցությամբ: Թող այս տոնի բարեբերությունն ու օրհնությունները մշտապես ուղեկցեն հարևան և բարեկամ Իրանի ժողովրդին:
Հազարամյակների հարուստ պատմության վրա խարսխված և անշեղորեն զարգացող մեր երկկողմ հարաբերությունների առավել ամրապնդման համար այսօր առկա են բոլոր նախադրյալները: Լիահույս եմ, որ քաղաքական կամքի և կայուն փոխգործակցության շնորհիվ ականատեսը կլինենք մեր երկու երկրների համագործակցության ընդլայնման՝ հանուն հայ և իրանցի ժողովուրդների բարօրության և տարածաշրջանային անվտանգության:
Օգտվելով առիթից՝ մաղթում եմ Ձեզ նորանոր ձեռքբերումներ, իսկ Իրանի Իսլամական Հանրապետության բարեկամ ժողովրդին՝ հարատև խաղաղություն։

Премьер-министр направил духовному лидеру и президенту Ирана поздравительные послания по случаю священного исламского праздника
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительные послания Верховному лидеру Исламской революции аятолле Сейеду Али Хаменеи и президенту Исламской Республики Иран Сейеду Эбрагиму Раиси по случаю исламского праздника Фетр.
В послании премьер-министра Верховному лидеру Исламской революции сказано:
Шлю свои теплые слова поздравления Вам и дружественному народу Исламской Республики Иран по случаю праздника Фетр, символизирующего окончание самоочищения и поста. Желаю, чтобы совет этого светлого праздника был неразлучным спутником народа соседнего и дружественного Ирана.
Правительство Республики Армения и армянский народ высоко ценят теплые армяно-иранские отношения с тысячелетней историей, которые сегодня, представляя собой яркий пример эффективного диалога между христианством и исламом, завоюют новые горизонты в ближайшем будущем на благо наших народов и ради региональной стабильности.
Пользуясь случаем, я желаю вам много солнечного света и крепкого здоровья, а народу Ирана - прочного мира.
Примите, Ваше Высочество, заверения в моем глубоком уважении».
В обращении Никола Пашиняна к президенту Ирана говорится:
"Ваше великолепие,
Сердечно поздравляю вас со священным исламским праздником Фетр. Пусть процветание и благословения этого праздника всегда сопутствуют соседнему и дружественному народу Ирана.
Сегодня имеются все предпосылки для дальнейшего укрепления наших двусторонних отношений, уходящих корнями в богатую тысячелетнюю историю и поступательно развивающихся. Я искренне надеюсь, что благодаря политической воле и стабильному взаимодействию мы станем свидетелями расширения сотрудничества между нашими двумя странами во имя благополучия армянского и иранского народов и региональной безопасности.
Пользуясь случаем, желаю дружественному народу Исламской Республики Иран новых достижений и прочного мира.