ՀՀ ԱԳՆ-ն արձագանքել է Ալիևի հայտարարություններին
2023թ. ապրիլի 18-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունները հերթական անգամ ի ցույց են դնում նրա մղումները՝ տորպեդահարելու Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատմանն ուղղված հայկական կողմի և միջազգային հանրության ջանքերը։
Իլհամ Ալիևն իր այս հայտարարություններով բացահայտ արհամարհանք է ցուցաբերում միջազգային տարբեր գործընկերների նկատմամբ, ում ներկայությամբ և միջնորդությամբ Ադրբեջանը ճանաչել է ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը և ստանձնել է մի շարք հստակ պարտավորություններ, այդ թվում՝ և´ Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև սահմանազատման, և´ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների ու անվտանգության երաշխիքների հասցեագրման համար միջազգային մեխանիզմի ստեղծման շուրջ։
Ավելին, Ադրբեջանի նախագահն իր հայտարարությամբ բացահայտորեն ընդունում է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների նկատմամբ ծրագրավորված ագրեսիա իրականացնելու և օկուպացիայի փաստը, ինչպես նաև անթաքույց կերպով բացահայտում է Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանն էթնիկ զտումների ենթարկելու իր մտադրությունները։ Ադրբեջանի նախագահը, ում ղեկավարությամբ այդ երկրում տեղի են ունենում մարդու իրավունքների և տարբեր խմբերի իրավունքների կոպտագույն և աղաղակող ինստիտուցիոնալ խախտումներ, բացահայտորեն գոյաբանական սպառնալիքներ է հնչեցնում՝ ուղղված իրենց հայրենիքում բնակվող Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչությանը։
Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից հայ ժողովրդի նկատմամբ հնչեցված ատելության խոսքն ակնհայտորեն միտված է խորացնել ադրբեջանական հանրության շրջանում հայ ժողովրդի նկատմամբ տասնամյակներ շարունակ պետականորեն քարոզվող անհանդուրժողականությունը և ատելությունը, ինչի հետևանք են նաև Ադրբեջանի զինված ուժերի ներկայացուցիչների կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործությունները, էթնիկ հողի վրա ռազմագերիների և պատանդառված քաղաքացիական անձանց արտադատական սպանությունները, դրանք իրականացնող անձանց իսկ կողմից դրանց տեսանկարահանումը և տարածումը՝ իբրև հպարտության առարկա։
Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարության հայտարարություններից ոգեշնչված է նաև այն, որ օրեր առաջ ադրբեջանցի զինծառայողն ապօրինաբար ներխուժել է ՀՀ տարածք և կանխամտածված կերպով դաժան սպանության ենթարկել ՀՀ քաղաքացուն և փորձել այդ մասին, ինչպես նաև բազմաթիվ այլ հայերի՝ քաղաքացիական անձանց, սպանելու իր մտադրության մասին տեղեկացնել ադրբեջանական կողմին։ Համոզված ենք, որ Ադրբեջանի նախագահի նշյալ հայտարարությունից հետո միջազգային հանրության շրջանում կասկած անգամ չի կարող հարուցել այս և վերոնշյալ հանցագործությունների՝ պետական մակարդակով կազմակերպված լինելու հանգամանքը։
Տարածաշրջանում տարիներ շարունակ կուտակված խնդիրներին կայուն և տևական կարգավորումներ փնտրելու փոխարեն՝ Ադրբեջանը ուժի և ուժի կիրառման սպառնալիքների միջոցով փորձում է առաջ մղել իր առավելապաշտական նկրտումները։ Հայկական կողմը բազմիցս ահազանգել է Ադրբեջանի կողմից վարվող այս քաղաքականության՝ իրավիճակն ապակայունացնող հեռանկարների մասին և միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել միջազգային իրավունքի վրա հիմնված աշխարհակարգի համար նման գործելաոճի վտանգների վրա։

RA MFA responded to Aliyev's statements
The statements of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev on April 18, 2023 once again demonstrate his intentions to torpedo the efforts of the Armenian side and the international community aimed at establishing peace in the South Caucasus.
With these statements, Ilham Aliyev shows open contempt for various international partners in whose presence and mediation Azerbaijan recognized the territorial integrity of Armenia and assumed several clear obligations, including the distinction between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan based on the Almaty Declaration, and About the creation of an international mechanism for addressing the rights and security guarantees of the people of Nagorno Karabakh.
Moreover, with his statement, the president of Azerbaijan openly admits the fact of planned aggression and occupation of the sovereign territories of the Republic of Armenia, as well as openly reveals his intentions to subject the population of Nagorno Karabakh to ethnic cleansing. The president of Azerbaijan, under whose leadership gross and flagrant institutional violations of human rights and the rights of various groups are taking place in that country, is openly making ontological threats to the peaceful population of Nagorno-Karabakh living in their homeland.
The words of hatred expressed by the top leadership of Azerbaijan towards the Armenian people are clearly aimed at deepening the intolerance and hatred of the Armenian people, which has been propagated by the state for decades among the Azerbaijani public, which is also a consequence of the war crimes committed by the representatives of the Azerbaijani armed forces, the extrajudicial execution of prisoners of war and hostages of civilians on ethnic grounds. the murders, their video recording and distribution by the persons who carried them out, as a matter of pride.
It is also inspired by the statements of the political leadership of Azerbaijan that a few days ago an Azerbaijani soldier illegally invaded the territory of Armenia and deliberately brutally murdered an Armenian citizen and tried to inform the Azerbaijani side about this, as well as about his intention to kill many other Armenian civilians. We are sure that after the mentioned statement of the President of Azerbaijan, the fact that these and the above-mentioned crimes are organized at the state level cannot cause even a doubt among the international community.
Instead of looking for stable and lasting solutions to the problems that have accumulated in the region for years, Azerbaijan is trying to advance its extremist ambitions through the use of force and threats of force. The Armenian side has repeatedly warned about the destabilizing prospects of this policy conducted by Azerbaijan and drew the attention of the international community to the dangers of such a way of acting for the world order based on international law.