Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալի և Լուի Բոնոյի հետ
Ապրիլի 18-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալ Էրիկա Օլսոնին: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԱՄՆ Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ Լուի Բոնոն:
Քննարկվել են տարածաշրջանում կայունության հաստատման, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման, սահմանազատման և սահմանային անվտանգության, տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական ու տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի շուրջ հարցեր:
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է առկա առանցքային խնդիրների կարգավորման հարցում հայկական կողմի մոտեցումները, այդ թվում՝ համապարփակ ու կայուն խաղաղության հասնելու նպատակով Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և անվտանգության հարցերի հասցեագրման վերաբերյալ: Նախարար Միրզոյանը վերահաստատել է խաղաղության գործընթացին ՀՀ հանձնառությունը՝ ընդգծելով Ադրբեջանի կողմից առավելապաշտական նկրտումներից, ԼՂ ժողովրդի ու ՀՀ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ ագրեսիվ քաղաքականությունից ու ռազմատենչ հռետորաբանությունից հրաժարվելու կարևորությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակին, 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթներին համապատասխան Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման վերացման հրամայականին:
Մտքեր են փոխանակվել նաև ՀՀ-ԱՄՆ երկկողմ օրակարգի, այդ թվում՝ ռազմավարական երկխոսությանն առնչվող հարցերի շուրջ:

Ararat Mirzoyan met with the US Deputy Secretary of State and Louis Bono
On April 18, RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan met with US Deputy Secretary of State Erika Olson. The US senior adviser on Caucasus negotiations and the OSCE Minsk Group co-chairman also attended the meeting, Louis Bono.
Establishing regional stability, regulation of Armenia-Azerbaijan relations, border demarcation and security, unblocking all economic and transport links, and Nagorno-Karabakh issues were discussed.
Ararat Mirzoyan presented the approaches of the Armenian side regarding the settlement of the existing vital issues, including addressing the rights and security issues of Nagorno-Karabakh Armenians to achieve a comprehensive and stable peace. Minister Mirzoyan reaffirmed RA's commitment to the peace process, emphasizing the importance of Azerbaijan's renunciation of extremist aspirations, aggressive policy, and belligerent rhetoric towards the people of Nagorno-Karabakh and the territorial integrity of RA.
The interlocutors referred to the humanitarian situation in Nagorno-Karabakh, the order to remove the illegal blockade of the Lachin Corridor by the provisions of the statement of November 9, 2020.
Thoughts were also exchanged on issues related to the RA-US bilateral agenda, including the strategic dialogue.