ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է խաղաղության օրակարգին։ Նա նշել է, թե խաղաղությունը հնարավոր է, եթե միջազգային բոլոր հարաբերություններում ոչ միայն այսօրվա, այլև ապագայի համար արձանագրենք, որ Հայաստանի Հանրապետություն ենք ճանաչում 29.800 կմ² տարածքը. «Ավելի կոնկրետ՝ Հայկական ՍՍՀ տարածքը, որի սահմաններում մենք 1991թ. անկախություն ենք ստացել։ Մենք ոչ մի երկրից որևէ տարածքային պահանջ ոչ միայն չունենք և չենք ունենալու երբևէ։ Եթե մենք այս միտքը չարձանագրենք ու չդարձնենք հանրության սոցիալական հոգեբանություն, ոչ ոք մեզ թույլ չի տալու զարգանալ, որովհետև ոչ ոք չի համակերպվի այն մտքի հետ, որ մենք զարգանում ենք, ուժեղանում և զարգացումն ու ուժն ուղղում ուրիշների դեմ՝ մեր երկրի տարածքներն ընդլայնելու համար։ Ավելին, տվյալ պարագայում ոչ թե մեր զարգացումը թույլ չտալն է լինելու ուրիշների օրակարգի խնդիր, այլև մեր պետության՝ առնվազն գոյությունը թույլ չտալն է դառնալու ուրիշների օրակարգի խնդիր, և այս իրավիճակում մեզ ոչ ոք չի օգնելու»։
Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ ինքը ոչ թե տեսության մասին է խոսում, այլ իրականության, որը վերջին տարիներին կանգնած է Հայաստանի առաջ. «Վերջին տարիներին այս իրադրության մեծ կամ փոքր մասշտաբների արտահայտումը տեսել ենք մի քանի անգամ, և ուրեմն, մեր զարգացման օրակարգի ռազմավարական նպատակը պետք է լինի տարածաշրջանային միջավայրի հետ ներդաշնակ ապրելը՝ երկրի անվտանգությունն ու բարեկեցությունը որպես նպատակ ունենալով»։
Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ սա հնարավոր է անել, եթե նույն ռազմավարությունը որդեգրեն նաև մյուսները. «Մենք կարող ենք դա առաջինն անել, և սա է պատճառը, որ ես այս բարձր ամբիոնից բարձրաձայնում եմ այդ խնդիրն ու արձանագրում այս մոտեցումը»։

"We recognize 29,800 km² as the Republic of Armenia and we have no territorial claims from any country," Prime Minister (VIDEO)
RA Prime Minister Nikol Pashinyan referred to the peace agenda. He noted that peace is possible if we record in all international relations today and in the future that we recognize the territory of 29,800 km² as the Republic of Armenia, "More specifically, the territory of the Armenian SSR, within the borders of which we gained independence in 1991. Not only do we not have any territorial claims from any country, but we will never have any. Suppose we do not record this idea and make it the people's social psychology. In that case, no one will allow us to develop because no one will put up with the idea that we are developing, becoming stronger, and directing development and power against others to expand the territories of our country. Moreover, in this case, not that preventing our development will be a matter of other people's agendas, but also at least the existence of our state, is not allowing it to become a matter of other people's agenda, and no one will help us in this situation."
Nikol Pashinyan emphasized that he is not talking about the theory, but the reality, which has been facing Armenia in recent years, "In recent years, we have seen the manifestation of this situation on a large or small scale several times. Therefore, the strategic goal of our development agenda should be to live in harmony with the regional environment, the security and well-being of the country as a goal."
Nikol Pashinyan emphasized that this can be done if others adopt the same strategy, "We can do it first, which is why I raise this issue from this high podium and record this approach."