Հայ-թուրքական հարաբերություններ հաստատելու մեծ հնարավորություն կա (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Հայաստանի և Թուրքիայի միջև բնականոն հարաբերություններ հաստատելու մեծ հնարավորություն կա»,- հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ այդ հարաբերությունները հաստատելու հնարավորությունը մեծացել է վերքաղաքական, վերդիվանագիտական գործոնների շնորհիվ. «Ավելի ճիշտ՝ մարդկային արժեքների շնորհիվ, երբ մենք որոշեցինք մարդկային, դրացիական արժեքների վրա հիմնված տրամաբանությամբ արձագանքել Թուրքիայում այս տարեսկզբին տեղի ունեցած աղետալի երկրաշարժին, և Թուրքիայի կառավարությունն ու հանրությունը մեր գործողությունները հենց ճիշտ այդպես էլ ընկալեցին ու ընդունեցին»։
Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ Թուրքիայի հետ սահմանը կբացվի, ու հիմք կստեղծվի դրացիական բնականոն հարաբերությունների զարգացման համար։

Есть прекрасная возможность наладить армяно-турецкие отношения (ВИДЕО)
«Есть прекрасная возможность для установления нормальных отношений между Арменией и Турцией », - сказал премьер-министр РА Никол Пашинян.
По его словам, возможность установления этих отношений увеличилась за счет внеполитических, внедипломатических факторов. «Точнее, благодаря человеческим ценностям, когда мы решили отреагировать на катастрофическое землетрясение, которое произошло в Турции в начале этого года, с логикой, основанной на человеческих, социальных ценностях, и турецкое правительство и общественность восприняли и приняли наши действия. именно так».
Пашинян выразил надежду, что граница с Турцией будет открыта и будет создана основа для развития нормальных общественных отношений.