Կարևոր է Բաքվի ու Ստեփանակերտի միջև բանակցությունների, երկխոսության միջազգային մեխանիզմների ձևավորումը. վարչապետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման հեռանկարին։ Նրա խոսքով՝ ԼՂ հակամարտության ողջ ընթացքում տարածքային ամբողջականության և ինքնորոշման սկզբունքները դրվել են կողք-կողքի. «Սրանով արձանագրվել են իրողություններ, որոնք մենք չենք խոստովանել, բայց, անկախ մեր խոստովանությունից, դրանք գոյություն ունեն։ Այս համատեքստում, ինքնորոշման իրավունք՝ նշանակում է այն, որ ինքնորոշման իրավունքի շահառուի՝ պայմանականորեն Ա կարգավիճակը վերանայելու հարց ես դնում, և դա տեսականորեն կարող է նշանակել Ա կարգավիճակը վերանայել, դարձնել Բ, կամ վերանայել և չփոխել, կամ վերանայել և դարձնել Ա+1 կամ Ա-1 կարգավիճակ»։
Փաշինյանի խոսքով՝ առանց կարգավիճակը ֆիքսելու՝ ապագա որևէ կարգավիճակի՝ ինքնորոշման մասին, խոսք լինել չի կարող. «Եթե ինքնորոշման հարց ես բարձրացնում, նշանակում է՝ ինչ-որ բանի մաս ես, եթե ինչ-որ մի բանի մաս չես, կամ ինքնորոշվել ես, կամ ինքնորոշման կարիքը չունես։ Հիմա մենք՝ ինքներս, սեփական ձեռքերով, ձեզ հայտնի ժամանակ (չեմ ասի՝ երբ, ոնց, որ լրացուցիչ կրքեր չբորբոքեմ) բանակցային, քաղաքական, աշխարհաքաղաքական այս իրողությունը ստեղծել, նաև ցեմենտել ենք, բայց դրանից հետո ասել ենք, որ ԼՂ համար ցանկանում ենք Բ կարգավիճակ, բայց այդպես էլ երբեք հրապարակային չենք ընդունել Ա կարգավիճակը՝ սրանով խաբելով ինքներս մեզ, Հայաստանի ու ԼՂ ժողովրդին։ Բայց էլի ուզում եմ ուշադրություն դարձնել հետևյալի վրա․ այս ակնհայտ փաստի, իրողության հետ եթե չառերեսվենք, երբեք խաղաղություն չենք ունենա։ Խաղաղությունը համարում եմ իմ քաղաքական հանձնառությունը, առանձնապես հիմա՝ 2021թ. խորհրդարանական ընտրություններում ժողովրդի վստահության քվեի վերահաստատումից հետո։ Եվ, այս համատեքստում, չափազանց կարևոր , որ Բաքվի ու Ստեփանակերտի միջև բանակցությունների, երկխոսության միջազգային մեխանիզմ ձևավորվի և այն ապահովի ԼՂ հայության իրավունքների և անվտանգության ապահովման օրակարգի իրացումը»։
Նա ՀՀ-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի համատեքստում կարևորել է պայմանագրի իրագործման երաշխավորող մեխանիզմների ձևավորումը, «այլապես հաջորդ օրը կարող է պատերազմ բռնկվել կամ նոր էսկալացիա տեղի ունենալ»։

The formation of international mechanisms of negotiations and dialogue between Baku and Stepanakert is important, prime minister
RA Prime Minister Nikol Pashinyan referred to the prospect of settling the Nagorno-Karabakh conflict. According to him, territorial integrity and self-determination principles have been placed side by side throughout the NK conflict, "This has recorded realities that we have not admitted, but they exist regardless of our admission. In this context, the right to self-determination means that you ask the beneficiary of the right to self-determination to revise the status A conditionally, and this could theoretically mean to revise the status A, make it B, or revise and not change, or revise and make it A+1 or A -1 status".
According to Pashinyan, fixing the status is necessary for there to be a question of any future status or self-determination, "If you raise the question of self-determination, it means that you are part of something; if you are not part of something, either you have determined yourself or do not need self-determination. Now we, ourselves, with our own hands, at a time known to you (I will not tell you when, how, so as not to inflame other passions), we created this negotiation, political, geopolitical reality, we also cemented it, but after that, we said that we want B status for Nagorno Karabakh, but we have never publicly accepted the A status, thus deceiving ourselves, the people of Armenia, and Nagorno-Karabakh. But I want to pay attention to the following. We will never have peace if we do not face this obvious fact. I consider peace to be my political commitment, especially now, in 2021. after the reconfirmation of the people's vote of confidence in the parliamentary elections. And, in this context, it is essential that an international mechanism of negotiations and dialogue be formed between Baku and Stepanakert and that it ensures the realization of the agenda of ensuring the rights and security of the Armenians of Nagorno-Karabakh."
In the RA-Azerbaijan peace treaty context, he emphasized the formation of mechanisms guaranteeing the treaty's implementation, "otherwise, a war may break out the next day, or a new escalation may occur."