ԱՄՆ-ն կարևորում է ՀՀ-ի հետ հարաբերությունների շարունակական զարգացումը. Էրիկա Օլսոն
Վարչապետը կարևորել է ԱՄՆ-ի հետ սերտ համագործակցության հետևողական զարգացումը և հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության օրակարգի շարունակական առաջմղումը: Նիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատել ԱՄՆ վարչակազմի օժանադակությունը՝ մեր երկրում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման գործում և հավելել, որ այդ օրակարգի իրացումը ՀՀ կառավարության համար ռազմավարություն է ու առաջնահերթություն: Միաժամանակ, վարչապետը կարևորել է ԱՄՆ ջանքերը՝ տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատման նպատակով:
Իր հերթին, Էրիկա Օլսոնը նշել է, որ ԱՄՆ շարունակելու է արդյունավետ համագործակցությունը Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների արդյունավետ կյանքի կոչման ուղղությամբ և նշել, որ իր երկրի կառավարությունը մեծապես կարևորում է ՀՀ-ի հետ հարաբերությունների շարունակական զարգացումը, այդ թվում՝ տնտեսության ոլորտում:
Զրուցակիցները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև երկխոսության միջազգային մեխանիզմի ձևավորմանը, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը, տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը վերաբերող հարցեր:

США придают большое значение постоянному развитию отношений с Арменией. Эрика Олсон
Премьер-министр подчеркнул последовательное развитие тесного сотрудничества с США и постоянное продвижение повестки армяно-американского стратегического диалога. Никол Пашинян высоко оценил помощь администрации США в осуществлении демократических реформ в нашей стране и добавил, что реализация этой повестки является стратегией и приоритетом для правительства РА. При этом премьер подчеркнул усилия США по установлению стабильности и мира в регионе.
Со своей стороны Эрика Олсон отметила, что США продолжат эффективное сотрудничество в направлении эффективной реализации демократических реформ в Армении и отметила, что правительство ее страны высоко ценит постоянное развитие отношений с Арменией, в том числе в экономической сфере.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с нагорно-карабахским конфликтом, формированием механизма международного диалога между Степанакертом и Баку, гуманитарным кризисом, возникшим в Нагорном Карабахе из-за незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора, урегулированием отношений между Арменией и Азербайджаном и разблокирование региональной транспортной инфраструктуры.