ԱՄՆ-ն կարևորում է ՀՀ-ի հետ հարաբերությունների շարունակական զարգացումը. Էրիկա Օլսոն
Վարչապետը կարևորել է ԱՄՆ-ի հետ սերտ համագործակցության հետևողական զարգացումը և հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության օրակարգի շարունակական առաջմղումը: Նիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատել ԱՄՆ վարչակազմի օժանադակությունը՝ մեր երկրում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման գործում և հավելել, որ այդ օրակարգի իրացումը ՀՀ կառավարության համար ռազմավարություն է ու առաջնահերթություն: Միաժամանակ, վարչապետը կարևորել է ԱՄՆ ջանքերը՝ տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատման նպատակով:
Իր հերթին, Էրիկա Օլսոնը նշել է, որ ԱՄՆ շարունակելու է արդյունավետ համագործակցությունը Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների արդյունավետ կյանքի կոչման ուղղությամբ և նշել, որ իր երկրի կառավարությունը մեծապես կարևորում է ՀՀ-ի հետ հարաբերությունների շարունակական զարգացումը, այդ թվում՝ տնտեսության ոլորտում:
Զրուցակիցները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև երկխոսության միջազգային մեխանիզմի ձևավորմանը, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը, տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը վերաբերող հարցեր:

The USA attaches importance to the continuous development of relations with Armenia, Erika Olson
The Prime Minister emphasized the consistent development of close cooperation with the USA and continuously promoted the Armenian-American strategic dialogue agenda. Nikol Pashinyan highly appreciated the assistance of the US administration in implementing democratic reforms in our country and added that the performance of this agenda is a strategy and priority for the RA government. At the same time, the prime minister emphasized the US efforts to establish stability and peace in the region.
For her part, Erika Olson noted that the US would continue practical cooperation in the direction of effective implementation of democratic reforms in Armenia. She said that her country's government highly values the continuous development of relations with Armenia, including in the economic sphere.
The interlocutors discussed issues related to the Nagorno-Karabakh conflict, the formation of an international dialogue mechanism between Stepanakert and Baku, the humanitarian crisis created in Nagorno-Karabakh due to Azerbaijan's illegal blockade of the Lachin Corridor, the settlement of relations between Armenia and Azerbaijan, and the unblocking of regional transport infrastructures.